Բնապահպանության նախարարության օտարերկրյա դրամաշնորհները
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ներկայացնել ՀՀ պետական մարմինների ստացած օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին նյութերի շարքը: Այս անգամ կանդրադառնանք ՀՀ բնապահպանության նախարարության ստացած դրամաշնորհներին:
Բնապահպանության նախարարությունը 2006-2015 թթ. ընթացքում դրամաշնորհներ է ստացել Եվրոպական միության տարբեր երկրներից և կառույցներից, Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամից, ՄԱԿ-ից, Կովկասի բնության հիմնադրամից և այլ դոնոր կազմակերպություններից: Վերջին տասը տարում ՀՀ ԲՆ-ն ստացել է շուրջ 81,3 միլիոն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ:
Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամից և ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի շրջանակներում ստացվել է մոտ 15,9 միլիոն դոլար դրամաշնորհ: Այդ գումարով կատարված ծրագրերից են. «ՀՀ-ում օզոնային շերտը քայքայող նյութերի փոխարինման և սառնարանային տեխնիկայի կառավարման ծրագիր», «Հայաստան. քաղաքային ջեռուցման և տաք ջրամատակարարման էներգիաարդյունավետության բարձրացում», «Շենքերի էներգետիկ արդյունավետության բարձրացում» և «Քաղաքային կանաչ լուսավորություն»: Այս ծրագրերի համար հատկացվել է համապատասխանաբար 1,9 միլիոն, 2,9 միլիոն, 1,2 միլիոն և 1,7 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Ստացված դրամաշնորհներով իրականացվել են մի շարք այլ ծրագրեր:
Եվրոպական միության տարբեր կառույցներից վերջին տասը տարում ստացվել է շուրջ 26,8 միլիոն դոլար դրամաշնորհ: Նշանակալից՝ 2,3 միլիոն դոլար, գումար է տրամադրվել ԵՄ/ԿՏԲԿ –ի կողմից «Հարավային Կովկասում հողերի դեգրադացիայի մեղմացման և աղքատության դեմ պայքարի համար հողային ռեսուրսների կայուն կառավարում» ծրագրի շրջանակներում 2009-2012 թթ.: 2008-2010 թթ. ԵՄ/ՏԱՍԻՍ-ի կողմից տրամադրվել է 7,1 միլիոն դոլար «Արևմտյան ԱԵԿԿԱ երկրներում ջրերի կառավարման» ծրագիրն իրականացնելու համար: 2011-2014 թթ. «Օդի որակի կառավարում - Եվրոպական հարևանության և համագործակցության արևելյան երկրներ» ծրագրի շրջանակներում ԵՄ/ԵՀԳԳ ներքո տրամադրվել է 9,9 միլիոն դոլար դրամաշնորհ:
Գերմանական կառույցներից ՀՀ ԲՆ-ն ստացել է 18,4 միլիոն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ: Մասնավորապես՝ 3,1 միլիոն 2007-2011թթ. «Հայաստանի Ջավախքի սարահարթում պահպանվող տարածքի ստեղծում» ծրագրի համար և շուրջ 9,3 միլիոն 2008-2011թթ. «Աջակցություն Հարավային Կովկասում բնական ռեսուրսների կայուն կառավարման ոլորտում» ծրագրի համար:
Եվս 13,7 միլիոն դոլար ԲՆ-ն ստացել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրարգրերից (UNDP): Կովկասի բնության հիմնադրամից ԲՆ-ն ստացել է 1,8 միլիոն դոլար դրամաշնորհ: Այլ միջազգային կառույցներից ընդհանուր առմամբ ստացվել է 4,5 միլիոն դոլար դրամաշնորհ:
Նկատենք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից բնապահպանության նախարարությունը ևս դրամաշնորներ վերջին տարիների ընթացքում չի ստացել: Եթե պաշտպանության ոլորտից խոսելիս հաճախ նշվում է, թե օգնություն իրականում կա, սակայն այն փաստաթղթին չի հանձվում, ուստի հնարավոր չէ իմանալ, թե ինչ չափերի է այն հասնում, ապա բնապահպանության ոլորտում դժվար թե հնարավոր լինի նման պնդումներ անել:

Иностранные гранты министерства охраны природы
«Союз информированных граждан» продолжает серию публикаций об иностранных грантах, полученных государственными органами РА. На сей раз рассмотрим гранты, полученные Министерством охраны природы РА.
Министерство охраны природы в течение 2006-2015 годов получило гранты из различных стран и структур Европейского Союза, Глобального экологического фонда, ООН, Фонда природы Кавказа и других организаций-доноров. За последние десять лет МОП РА получило грантов на сумму 81.3 млн. долларов США.
От Глобального экологического фонда и в рамках Программы окружающей среды ООН было получено грантов на сумму примерно 15.9 млн. долларов США. Из осуществленных на эту сумму программ - «Програма по замене веществ, разрушающих озоновый слой в РА и управлению холодильной техникой», «Армения: повышение энергоэффективности городского отопления и горячего водоснабжения», «Повышение энергетической эффективности зданий» и «Городское зеленое освещение». На осуществление этих программ было выделено соответственно 1.9 млн., 2.9 млн., 1.2 млн., и 1.7 млн. долларов США. На полученные гранты были осуществлены также и другие программы.
От различных структур Европейского союза за последние десять лет было получено грантов на сумму примерно 26.8 млн. долларов США. Значительная сумма – 2.3 млн. долларов США, была предоставлена Европейским союзом/Кавказским региональным экологическим центром в 2009-2012 годах в рамках программы «Устойчивое управление земельными ресурсами в целях смягчения деградации земель на Южном Кавказе и борьбы с бедностью». В 2008-2010 годах Европейским союзом/Программой технической помощи СНГ было предоставлено 7.1 млн. долларов США на осуществление программы «Управление водами в странах Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии». В 2011-2014 годах в рамках программы «Управление качеством воздуха – страны европейского соседства и восточного партнерства» Европейским союзом/Инструментом европейского сосдства и партнерства был предоставлен грант на сумму 9.9 млн. долларов США.
От германских организаций МОП РА получило грант на сумму 18.4 млн. долларов США. В частности, 3.1 млн. в 2007-2011 годах на осуществление программы «Создание охраняемой территории на Джавахкском плато Армении» и примерно 9.3 млн. в 2008-2011 годах на реализацию программы «Содействие в сфере устойчивого управления природными ресурсами на Южном Кавказе».
Еще 13.7 млн. долларов США МОП получило от Программы развития ООН (ПРООН). От Фонда природы Кавказа МОП получило грант на сумму 1.8 млн. долларов США. От других международных организаций суммарно получено грантов на сумму 4.5 млн. долларов США.
Заметим, что из Российской Федерации Министерство охраны природы за последние годы грантов не получало. Если при разговорах о сфере обороны часто отмечается, что помощь на самом деле есть, но она не документирована, следовательно не представляется возможным узнать, каких размеров она достигает, то в сфере охраны природы вряд ли возможно делать подобные утверждения.