Ստեփանակերտի «Թումո» է հաճախում ավելի քան 700 պատանի
12-18 տարեկան ավելի քան 700 արցախցի երեխաներ Ստեփանակերտից, Շուշիի ու Ասկերանի շրջաններից արդեն սկսել են ուսումը Ստեփանակերտի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում։ «Թումոյում» դասերը մեկնարկել են հոկտեմբերի 5-ին, սակայն ընդունելությունը դեռ շարունակվում է։
Ապագա ծրագրավորող 13-ամյա Թամարա Սարգսյանն առաջին անգամ «Թումոյի» մասին լսել է Գյումրիում։ Այդ ժամանակ այնտեղ դեռ նոր էր բացվել կենտրոնը։
«Երբ որ տեսա Գյումրիի «Թումոն», երազում էի, որ մի օր էլ Ստեփանակերտում նման կենտրոն բացվի։ Երազանքս կատարվեց, ու ես այստեղ կայքերի ծրագրավորում եմ սովորելու»,- ասում է Թամարան։
Ստեփանակերտի «Թումոյի» տնօրեն Վիգեն Բալայանի խոսքով՝ իրենք պատրաստ են ընդունել մինչ 900 դիմորդ։ Սահմանված տեղերը լրացնելու հետո, սակայն, չի դադարեցվի դիմումների ընդունելությունը։ Ուշացածներին կգրանցեն «waiting list»-ում, այսպես ասած, սպասողների ցուցակում։
«Աշխատանքային երկորդ շաբաթն է, և մենք շատ տպավորված ենք։ Երեխաները շատ արագ են կատարում բոլոր վարժանքները, և մենք ստիպված ենք ավելի բարդացնել դրանք։ Աշխատում ենք հնարավորինս շատ նյութ տալ, քանի որ այստեղի երեխաները շատ խելոք են»,- ասաց Վ․ Բալայանը։
Բացի հիմնական վարժանքներից շուտով կլինի առաջին հատուկ դասընթացը, որը կվարի իտալացի հայտնի ռազմական լուսանկարիչ Պիեր Պաոլո Չիտոն։
«Թումոյում» երեխաները սովորում են 4 հիմանական ուղղություններում՝ կայքերի, խաղերի ու ֆիլմերի ստեղծում և անիմացիա։

В степанакертском центре “Тумо” учатся более 700 подростков
Более 700 подростков от 12 до 18 лет из Степанакерта, Шушинского и Аскеранского районов уже начали обучение в центре креативных технологий “Тумо”. Занятия начались 5 октября, однако прием еще продолжается.
Будущий программист 13-летняя Тамара Саркисян впервые узнала о “Тумо” в Гюмри, где центр к тому времени только открылся.
“Когда я увидела в Гюмри “Тумо”, мне очень захотелось, чтобы когда-нибудь такой центр открылся и в Степанакерте. Моя мечта сбылась, и я уже учусь здесь программированию сайтов”,- сказала Тамара.
По словам директора степанакертского центра “Тумо” Вигена Балаяна, они готовы принять до 900 человек. Даже если все места будут заняты, прием не прекратится. Опоздавших зарегистрируют на waiting list, или в списке ожидающих.
“Это вторая рабочая неделя, но мы очень впечатлены. Дети очень быстро выполняют все задания, и нам приходится постоянно их усложнять. Стараемся дать им как можно больше информации, так как дети здесь очень умные”,- отметил В.Балаян.
Кроме основных занятий в ближайшее время начнется первый специальный курс, который будет вести известный итальянский военный фотограф Пьер Паоло Чито.