Մոնղոլիայից տեղափոխված ընտանիքի երեխաների հայրությունը կճանաչվի դատարանում
4 տարի առաջ Մոնղոլիայից Հայաստան տեղափոխված ու Անտառամեջ գյուղում հաստատված Հրահատ Երիցյանի ու Բայանդոլգոր Օյունչիմեգի (Բայինա) երեխաները՝ Վարսենիկն ու Արշակը, վերջապես կկարողանան կրել հոր ազգանունը, եթե Գեղարքունիքի մարզի դատարանը հաստատի հայրության փաստը:
«Հետքի» «Մոնղոլիայից Անտառամեջ. Հայաստանի քաղաքացի դառնալու դժվարին ճանապարհը» հրապարակումից հետո փաստաբանների կողմից ուսումնասիրվել էր հարցը: Փաստաբան Հունան Տեր-Վարդանյանը հայցադիմում էր ներկայացրել Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ Հրահատ Երիցյանի հետ Վարսենիկի ու Արշակի ազգակցական կապի հաստատման պահանջով:
Այսօր Բայինան Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Սևանի նստավայրից դուրս եկավ հանգիստ շունչ քաշելով՝ հույսով, որ վերջապես երեխաների հայրությունը կճանաչվի, քաղաքացիության հարցը կլուծվի: Դատավոր Սերոբ Մանուկյանը նախնական նիստում լսեց հայցի առարկան ու պահանջը, այնուհետև հարցրեց՝ կա արդյոք ապացույց, որ կենդանության օրոք Հրահատը հայրություն է արել, այսինքն՝ հանդիսացել է երեխաների հայրը:
Բայինայի ներկայացուցիչը պատասխանեց, որ կա Անտառամեջի գյուղապետի կողմից տրված տեղեկանքն այն մասին, որ 2011-ին իրենց գյուղ է տեղափոխվել Հրահատ Երիցյանի ընտանիքը: Իսկ Հրահատի կենդանության օրոք հայրություն անելու մասին կարող են վկայել համագյուղացինեըը: Այդ հիմքով նիստը հետաձգվեց մինչև հոկտեմբերի 23-ը, ժամը 11-ը:
Հիշեցնենք, որ Բայինան այս տարի ամուսնու մահից հետո դիմել էր նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ երեխաների հայրությունը ճանաչելու և իրենց քաղաքացիություն շնորհելու հարցով: Հրահատ Երիցյանի հետ իր ամուսնությունը Մոնղոլիայում գրանցված չի եղել, քանի որ չեն կարողացել Հայաստանից ստանալ ամուսնու՝ նախկինում ամուսնացած չլինելու մասին փաստաթուղթը՝ Մոնղոլիայում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչության բացակայության պատճառով:
Մոնղոլիայից Վարսիկ և Արշակ Բայանդոլգորների ծննդյան ակտերի պատճենները ստանալու խնդրով Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը դիմել է արտաքին գործերի նախարարությանը: Վերջինս պատասխանել է, որ փորձել է փաստաթղթերը ստանալ Ղազախստանում ՀՀ դեսպանության միջոցով, «սակայն մինչ օրս պատասխան չի ստացվել»:

Отцовство детей, переехавших из Монголии в Армению, будет признано в судебном порядке
Варсеник и Аршак, дети переехавших 4 года назад из Монголии в Армению и обосновавшихся в селе Антарамедж Граата Ерицяна и Баяндолгол Оюнчимег (Баина), смогут наконец носить фамилию отца, если суд области Гегаркуник утвердит факт отцовства.
После публикации Hetq.am адвокаты изучили этот вопрос. Адвокат Унан Тер-Варданян подал в суд общей юрисдикции Гегаркуникской области иск с требованием подтвердить родственную связь Граата Ерицяна с Варсеник и Аршаком.
Сегодня, выходя из севанской резиденции суда общей юрисдикции Гегаркуникской области, Баина спокойно вздохнула в надежде, что отцовство детей наконец-то будет признано, благодаря чему решится также вопрос гражданства. На предварительном заседании судья Сероб Манукян заслушал иск, после чего спросил, имеются ли доказательства того, что при жизни Граат выполнял отцовские обязанности по отношению к детям.
Представитель Баины сообщил, что староста Антарамеджа выдал справку о том, что семья Граата Ерицяна обосновалась в их селе в 2011 г. Подтвердить, что при жизни Граат был детям отцом, могут односельчане. На этом основании заседание было отложено до 23 октября.
Напомним, что после смерти мужа Баина обратилась в этом году к президенту РА Сержу Саргсяну по вопросу о признании отцовства детей и предоставления им гражданства. В Монголии брак Баины с Граатом Ерицяном не был зарегистрирован, поскольку из-за отсутствия в этой стране диппредставтельства Армении супруги не смогли получить документ о том, что Граат в прошлом не был женат.
С просьбой получить из Монголии копии свидетельств о рождении Варсеник и Аршака Баяндолголов Министерство юстиции РА обратилось в МИД. Там ответили, что пытались получить документы через посольство РА в Казахстане, однако «ответ до сих пор не пришел».