Հանուն ընտրական հաղթանակի, կամ ընտրակեղծիքների քաղաքակրթում
Բրյուսելում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության քաղաքական ասամբլեայի նիստին վերջերս ունեցած ելույթի ժամանակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է, թե Հայաստանի իշխանությունները նպատակ ունեն անցկացնել ամենաթափանցիկ ու արդար ընտրությունները անկախ Հայաստանի քսանամյա պատմության ընթացքում:
«Մենք ցանկանում ենք, որ առաջիկա ընտրությունները հավաստեն մեր ուժեղ եւ անդառնալի նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը»,- հավելել է նա:
Ըստ էության, սա այն հիմնական գաղափարն է, որ տեւական ժամանակ արդեն տիրաժավորում է իշխանությունը եւ որով նաեւ փորձում է բացատրել անցած շաբաթ նախագահի կողմից իրականացված կադրային վերադասավորումները, չնայած որ դրանք իշխանության կենտրոնացվածության եւ միահեծանության ապահովման ակնհայտ քաղաքական նպատակներ ունեին:
Երբ տեղի ունեցող գործընթացները, արվող հայտարարությունները դիտարկում ենք այս համատեքստում, ակնհայտ է դառնում, որ ընտրություններին իշխանությունը ոչ միայն սկսում է նախապատրաստվել ընտրախախտումներով, կամ ավելի ճիշտ` դրանց նախադրյալները ստեղծելով, այլեւ փաստացի պետական սահմանադրական ինստիտուտների արժեզրկմամբ ու կուսակցական շահերին ծառայեցմամբ:
ԱԺ նախագահը հրաժարական է տալիս` պատճառաբանելով, թե կուսակցությունն ավելի կարեւոր է համարում ընտրություններից 5-6 ամիս առաջ իր կողմից ՀՀԿ նախընտրական շտաբի ղեկավարումը: Իշխող կուսակցությունն, այսպիսով, ներկայացուցչական սահմանադրական մարմինը հավասարեցնում, նույնիսկ ինչ-որ տեղ ստորադասում է կուսակցական ժամանակավոր կառույցին` հանրությանը հստակ ուղերձ հղելով, որ ընտրություններին հաղթանակ ապահովելը ցանկացած պարագայում իր համար ավելի լուրջ ձեռքբերում է, քան, ասենք, ԱԺ-ի` որպես իշխանության թեւի կայացումն ու անկախության ճանաչումը:
Մյուս կողմից` թե ՀՀԿ նախընտրական առայժմ գոյություն չունեցող շտաբի պետը, թե նրա տեղակալի դիրքին «գործուղված» նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Միքայել Մինասյանը հայտարարեցին, թե իրենց խնդիրը լինելու է աննախադեպ հաջող ընտրությունների անցկացումը: «Մենք պատրաստվում ենք ոչ միայն ապահովել նախագահի կուսակցության հաղթանակը գալիք ընտրություններում, այլեւ նպաստել այնպիսի ընտրությունների անցկացմանը, որից Հայաստանը դուրս կգա ուժեղացած եւ վստահորեն դեպի ապագա նայող»,- ասել էր Միքայել Մինասյանը:
Ինչպես հայտնի է, սակայն, կուսակցությունների նախընտրական շտաբների խնդիրը բոլորովին ընտրություններն այս կամ այն կերպ կազմակերպելը կամ անցկացնելը չէ: Այլ` ընդամենը տվյալ ուժի մասնակցության ապահովումը եւ նախընտրական արշավների ու քարոզչության կազմակերպումը: Ընտրությունների անցկացումը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պարտականությունն է, որը սահմանված է Ընտրական օրենսգրքով:
Եվ երբ իշխող կուսակցությունը որոշում է իր նախընտրական շտաբին վերապահել պետության գործառույթները հենց ընտրությունների անցկացման մասով, ստացվում է, որ ոչ թե պետությունը, այլ կուսակցությունն է ստանձնում պատասխանատվությունը ընտրությունների եւ դրանց որակի համար: Իսկ դա դուրս է ոչ միայն ժողովրդավարության սկզբունքների, այլեւ պարզ տրամաբանության սահմաններից: Ի վերջո, ՀՀԿ-ն պետական մարմին չէ, մասնակցելու է ընտրություններին, ունի բացարձակ մեծամասնություն կազմելու անթաքույց նպատակադրումներ, այսինքն` շահագրգիռ կողմ է, իսկ նման պարագայում ոչ թե մտածում են արդար ընտրությունների անցկացման, այլ դրված նպատակին ամեն գնով հասնելու մասին: Ի վերջո, հարց է առաջանում. եթե ՀՀԿ-ն է երաշխավորելու որակյալ ընտրությունների անցկացումը, ապա ի±նչ է անելու ԿԸՀ-ն:
Փաստացի ընտրությունների ժամանակ ունենալու ենք հակասական մի իրավիճակ, երբ իրական որոշումներ կայացնողը լինելու է ՀՀԿ-ն կամ նրա նախընտրական շտաբը, իսկ ընտրությունների համար պատասխանատուն մնալու է ԿԸՀ-ն, որն ընդամենը ֆորմալ կերպով է կարողանալու ազդել ընտրությունների վրա: Սա ոչ միայն ԿԸՀ-ի` որպես պետական մարմնի եւ ընտրությունների կազմակերպման հիմնական պատասխպանատուի, այլեւ առհասարակ ընտրական համակարգի խեղաթյուրման նախադրյալներ է ստեղծում:
Նման իրավիճակը որեւէ լավատեսություն չի ներշնչում: Իհարկե, ՀՀԿ-ի եւ հանրապետության նախագահի տրամադրվածությունն ակնհայտ է. նրանք պարզապես փորձում են իրենց համար լրացուցիչ այնպիսի ռեսուրսներ գտնել, որ ստիպված չլինեն ընտրություններում ցանկալի արդյունքի հասնելու համար ապավինել այն նույն մեթոդներին, ընտրակեղծիքների համակարգին, որը հանգեցրել է ընտրական համակարգի բացարձակ կաթվածին ու ոչ միայն մշտապես իշխանության լեգիտիմության ճգնաժամ առաջադրել, այլեւ հանրապետության նախագահին ու իշխանությանը եւ առհասարակ պետությանը կախվածության մեջ դրել ընտրակեղծիքների այդ համակարգը գործադրող կոնտինգենտից` քրեաօլիգարխիկ շրջանակներից:
Այսինքն` ՀՀԿ-ն ձգտելու է օգտվել ավելի քաղաքակիրթ տեխնոլոգիաներից, ու ողջ քաղաքական դաշտին փաստացի առաջարկում է առաջնորդվել խաղի այդ կանոններով: Եվ դա դրդում է ժամանակից այսքան շուտ տալ ընտրարշավի մեկնարկը: Սակայն այն հանգամանքը, որ ՀՀԿ-ն իր շտաբի ձեւավորումն ավելի կարեւոր է համարում, քան պետական ինստիտուտների բնականոն գործունեության ապահովումը, պարզորոշ ուրվագծում է, որ այդ պլանը կատարելու համար ՀՀԿ-ն ոչ թե օգտագործելու է միայն իր քաղաքական ու ֆինանսական կապիտալը, այլ պետական ինստիտուտները, լծակները, վարչական ռեսուրսները, առհասարակ կառավարման ամբողջ համակարգը:
Եվ ստացվում է, որ կարծես թե ամբողջ հասարակության եւ պետության շահերից բխող որակյալ ընտրությունների անցկացման առավելագույն նպատակադրումը իշխող կուսակցությունը պատրաստվում է կենսագործել` ի սկզբանե օգտվելով արգելված միջոցներից: Այսինքն` տվյալ դեպքում գործ ենք ունենում ոչ թե քաղաքակիրթ տեխնոլոգիաների կիրառման, այլ այսպես կոչված քաղաքակիրթ, ոչ այնքան էական համարվող ընտրակեղծիքներին ապավինելու հետ:
Այս իրողությունը պայմանավորված է երկու գործոնով: Առաջին` ՀՀԿ-ն իրականում ոչ այնքան ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու խնդիր է լուծելու, ինչում հիմա ուզում է համոզել, որքան բնականորեն իր, կամ ինչպես Միքայել Մինասյանն է դիպուկ բնորոշել` «նախագահի կուսակցության» հաղթանակն ապահովելու: Ու քանի որ այս կուսակցությունը, զանգվածային լինելով հանդերձ, լայն հասարակական աջակցություն իրականում չունի, որի վրա կարող էր հենվել ու վստահ լինել միայն քաղաքակիրթ PR տեխնոլոգիաների միջոցով հաղթանակ տանելու հարցում, ստիպված է այդ բացը լրացնել լրացուցիչ, օժանդակ միջոցներով: Իսկ որպես այդպիսիք մնում են միայն պետական, վարչական ռեսուրսները, որոնք ամբողջությամբ գտնվում են ՀՀԿ-ի տրամադրության տակ: Երկրորդ` իշխող կուսակցության համար ընտրությունները սահմանափակվում են միայն քվեարկությամբ, քվեների հաշվարկով ու վերջնական արդյունքների հրապարակմամբ:
Նրանք կարծում են, որ եթե այս երեք փուլերում այնպիսի խնդիրներ չառաջացնեն, որոնք արձանագրվեն միջազգային դիտորդների կողմից, ուրեմն կարելի է արդար ու թափանցիկ ընտրությունները համարել անցկացված: Դա բխում է ձեւավորված այն ավանդույթից, որ, որպես կանոն, անցած ընտրություններում հիմնական շեշտադրումները կատարվել են հենց այդ փուլերում արձանագրվող խախտումների` լցոնումների, բռնությունների, ահաբեկումների, իրականից տարբերվող արդյունքների հրապարակման եւ այլնի վրա: Իսկ նախընտրական արշավների անցկացման հետ կապվող խախտումները` պաշտոնական դիրքի, կարգավիճակի օգտագործումը, վարչական լծակների գործադրումը, հեռուստաեթերից անհավասար պայմաններով օգտվելը, աշխատանքային պարտականությունների կատարումը ընտրական քարոզչության նպատակներով ներկայացնելը, մրցակիցների նախընտրական հանդիպումների միտումնավոր ձախողումները, տարատեսակ բարդությունների առաջադրումը, խաղի մեջ արհեստական մրցակից ուժեր ներմուծելը եւ այլն, համարվել են վերջնական արդյունքների վրա չազդող գործոններ:
Խորհրդարանական գալիք ընտրություններում հենց այս «գործիքակազմի» օգտագործումն է լինելու հիմնական խնդիրը: Որքանով ՀՀԿ մրցակից ուժերին կհաջողվի վերահսկողության տակ առնել այս միջավայրը, այնքանով կամ նորմալ, ժողովրդավարական ընտրություններ կանցկացվեն, կամ առնվազն կպարզվի, թե որքանով էր անկեղծ իշխանությունը ժողովրդավարական արժեքներին «ուժեղ ու անդառնալի նվիրվածության» մասին իր հավաստիացումներում:

Во имя избирательного права, или более цивилизованные избирательные фальсификации
Выступая на днях на заседании Политической ассамблеи Европейской народной партии в Брюсселе, премьер-министр Тигран Саркисян заявил, что власти Армении поставили задачу провести самые прозрачные и самые справедливые выборы за всю 20-летнюю историю независимой Армении. “Мы хотим, чтобы предстоящие выборы подтвердили нашу необратимую приверженность демократии”,- отметил премьер.
По сути, это та основная идея, которая давно уже тиражируется властью и с помощью которой власть пытается объяснить произведенные на минувшей неделе президентом кадровые перестановки, хотя эти шаги явно преследовали политическую цель концентрации власти и создания единовластия.
Если происходящие процессы и звучащие заявления рассматривать в данном контексте, то становится очевидно, что власть не только начинает готовиться к выборам с избирательными нарушениями, или, точнее, посредством создания предпосылок для них, но и фактически обесцениванием государственных конституционных институтов и использованием их в партийных интересах.
Председатель Национального Собрания мотивирует свою отставку тем, что для Республиканской партии Армении гораздо важнее за 5-6 месяцев до выборов назначить его руководителем предвыборного штаба РПА. Таким образом, правящая партия уравнивает и даже, в каком-то смысле, подчиняет представительный конституционный орган временной партийной структуре, адресуя обществу четкий мессидж о том, что для нее обеспечение победы на выборах важнее, чем, скажем, становление и признание независимости Национального Собрания в качестве ветви власти.
С другой стороны, и начальник пока не существующего предвыборного штаба РПА, и “командированный” на пост его заместителя бывший замглавы президентской администрации Микаел Минасян заявили, что их задача будет состоять в проведении беспрецедентно успешных выборов. “Мы собираемся не только обеспечить победу партии президента на предстоящих выборах, но и способствовать проведению таких выборов, из которых Армения выйдет более сильной и более уверенно смотрящей в будущее”,- заявил Микаел Минасян.
Однако задачей предвыборных штабов партий, как известно, является не организация и проведение выборов в той или иной форме, а всего лишь организация и обеспечение участия данной политической силы в предвыборной кампании и агитации. Проведение выборов –обязанность Центральной избирательной комиссии, установленная Избирательным кодексом РА.
И когда правящая партия решает возложить на свой предвыборный штаб функции государства именно по части выборов, то получается, что не государство, а партия берет на себя ответственность за выборы и их качество. А это выходит за рамки не только принципов демократии, но и элементарной логики.
В конце концов, РПА – не государственный орган, она будет участвовать в выборах, стремится к формированию абсолютного большинства, одним словом, является заинтересованной стороной. А в этом случае думают не о проведении справедливых выборов, а о достижении поставленных целей любой ценой. Наконец, напрашивается вопрос: если РПА должна гарантировать проведение качественных выборов, то что будет делать ЦИК?
Фактически во время выборов мы будем иметь противоречивую ситуацию, когда реальные решения будет принимать Республиканская партия или ее предвыборный штаб, а ответственность за выборы будет нести ЦИК, которая лишь формально может оказывать влияние на выборы. Это создает предпосылки для искажения не только функций ЦИК как государственного органа, несущего основную ответственность за организацию выборов, но и избирательной системы в целом.
Подобная ситуация не внушает оптимизм. Конечно, настрой РПА и президента очевиден: они пытаются найти для себя дополнительные ресурсы, чтобы им не пришлось добиваться желаемых результатов, уповая на прежние методы и систему избирательных фальсификаций, которые привели к полному параличу избирательной системы и не только вызвали постоянный кризис легитимности власти, но и поставили президента, власти страны и государство в целом в зависимость от уголовно-олигархических кругов – контингента, задействующего эту систему избирательных фальсификаций.
То есть РПА будет стремиться использовать более цивилизованные технологии и фактически предлагает всему политическому полю руководствоваться этими правилами игры. И это заставляет начинать предвыборную кампанию задолго до установленного срока. Однако то обстоятельство, что формированию своего штаба РПА придает большую важность, чем обеспечению нормальной деятельности государственных институтов, четко показывает, что для осуществления этого плана РПА использует не только свой политический и финансовый капитал, но и государственные институты, административные рычаги и вообще всю систему управления.
И получается, что поставленную цель – проведение качественных выборов, которые, пожалуй, вытекают из интересов всего общества и государства, - правящая партия собирается осуществить, изначально используя запрещенные средства. То есть в данном случае мы имеем дело не с применением цивилизованных технологий, а с возлаганием надежд на так называемые цивилизованные и считающиеся не очень существенными избирательные нарушения.
Эта реалия обусловлена двумя факторами. Во-первых, на самом деле РПА будет решать не столько задачу проведения демократических выборов, в чем сегодня пытается убедить эта партия, сколько для обеспечения своей победы, или, как метко выразился Микаел Минасян, победы “партии президента”. И поскольку РПА, будучи массовой партией, на самом деле не пользуется широкой общественной поддержкой, которая могла бы придать ей уверенность в достижении победы только посредством цивилизованных PR-технологий, то она вынуждена заполнять этот пробел дополнительными вспомогательными средствами.
А таковыми остаются только государственные административные ресурсы, которые полностью находятся в распоряжении РПА. Во-вторых, для правящей партии выборы ограничиваются голосованием, подсчетом голосов и обнародованием окончательных результатов.
Им кажется, что если на этих трех этапах они не создадут проблемы, которые будут зафиксированы международными наблюдателями, то можно считать, что выборы были справедливыми и прозрачными. Это обусловлено сложившейся традицией, согласно которой на предыдущих выборах основной акцент делался на нарушения, допущенные на данных этапах – вбросы, применение насилия, террор, обнародование не соответствующих действительности результатов и т.д.
А нарушения, связанные с проведением предвыборных кампаний – использование должностного положения, административных рычагов, неравные условия пользования телеэфиром, исполнение рабочих обязанностей в целях избирательной агитации, умышленный срыв предвыборных встреч соперников, создание различного рода препятствий, введение в игру искусственных оппонентов и т.д., считались факторами, не влияющими на окончательные результаты.
Именно использование этого инструментария и станет основной проблемой на предстоящих парламентских выборах. В какой мере соперничающим с РПА силам удастся взять под контроль эту среду, в той мере и будут проведены нормальные демократические выборы. Либо станет ясно, насколько власть была искренна в своих заверениях в “необратимой преданности” демократическим ценностям.