Հովիկ Աբրահամյանը ակտիվանում է հանքարդյունաբերության ոլորտում
Պարզվում է՝ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մեծ սեր ունի թանկարժեք մետաղների` հատկապես ոսկու նկատմամբ: 2010 թվականին ԱԺ նախագահին պատկանող «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ն ստացել է հանքարդյունահանման լիցենզիա:
Այդ ընկերությունում իր մասնաբաժինն ունի նաեւ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը: Այս երկու պատգամավորները 25 տարով հանքարդյունահանման լիցենզիա են ստացել ՀՀ Կոտայքի մարզի Մեղրաձորի հանքային դաշտի հարավային մասի հեռանկարային տեղամասում:
Սակայն սա միակը չէ. ԱԺ-ի մտքի այս երկու «գիգանտները» ստացել են նաեւ մեկ այլ՝ հանքավայրի ուսումնասիրման լիցենզիա: «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ն 2010 թ. ոսկու ուսումնասիրման լիցենզիա է ստացել Մեղրաձորի Լուսաջուրի տեղամասում:
Երկար ժամանակ ԱԺ-ի նիստերից բացակայող Տիգրան Արզաքանցյանը, ըստ «Հետքի» աղբյուրի, այժմ Եվրոպայում զբաղված է այդ հանքավայրերի համար գնորդներ փնտրելով: Հավանական է, որ առաջիկայում այդ հանքավայրի վաճառքի մասին հաղորդագրություն հայտնվի համացանցում, ինչպես դա եղավ չինացիների կողմից երկաթի երեք հանքավայրերի ձեռքբերման դեպքում:
Հանքարդյունաբերության ոլորտում Հովիկ Աբրահամյանը նորեկ չէ: Նա մասնակցել է նաեւ Հանքավանի ոսկու հանքավայրի վաճառքին: Նրան է պատկանում նաեւ Վայոց Ձորի Ելփին գյուղի պղնձի եւ մոլիբդենի հանքավայրի ուսումնասիրման լիցենզիան, որը ստացել է Մխչյան գյուղում գրանցված «Արգամիկ» ՍՊԸ-ն: Ընկերության սեփականատերը Հովիկ Աբրահամյանի որդին է՝ Արգամ Աբրահամյանը:

Parliament President’s Mining Interests
It turns out that RA National Assembly Chairman Hovik Abrahamyan has a soft spot for precious metals; gold in particular. Paramount Gold Mining, a company he owns, was awarded an operating license last year.
Another shareholder in the company is MP Tigran Arzakantsyan. The two legislators received a 25 year operating license for a long-term site at the southern portion of the Meghradzor mine in Kotayk Marz. This is not all. These two "metal giants" of the National Assembly were awarded another mining license.
In 2010, Paramount Gold was awarded a license at Meghradzor gold mine's Lousajur section. According to a Hetq source, MP Tigran Arzakantsyan, who has not been seen in parliament for quite awhile, is now in Europe seeking out buyers for the mine.
We'll probably read about the sale in the internet just like we read about the Chinese buying three Armenian iron mines.
Hovik Abrahamyan is no newcomer to the mining sector. He was involved in the sale of the Hankavan gold mine. He also owns an exploratory license for the copper and molybdenum mine in the Vayots Dzor village of Yelpin. The license went to Argamik Ltd., a company registered in the village of Mkhchyan. The company is owned by Argam Abrahamyan, Hovik's son.