Ովքե՞ր են պարտավոր չեզոքացնել Կավարտի լքված հանքավայրի վտանգները
Համահայկական բնապահպանական ճակատ (ՀԲՃ) քաղաքացիական նախաձեռնությունը ահազանգ է ստացել, որ Կապան քաղաքի «Պերեմենի» կոչվող թաղով հոսող գետակն ամբողջովին դեղին գույն ունի։ Այդ գետակը մինչև Կապան հասնելը անցնում է Կավարտի լքված հանքավայրի տարածքով, հետո էլ հոսելով քաղաքի միջով լցվում է Ողջի գետը։ Մեզ է ուղարկվել նաև հեռախոսով արված լուսանկար, որում պարզորոշ երևում է ջրի դեղնավուն գունավորումը։
Օրեր առաջ մենք արդեն գրել էինք, որ Կապան քաղաքի և մոտակա այլ բնակավայրերի գլխին կախված էկոլոգիական վտանգներից ևս մեկն է Կավարտի լքված հանքավայրը, որի ծանր մետաղներով հարուստ հոսքաջրերը տարբեր եղանակներով խառնվում են մակերևույթային և գրունտային ջրերին՝ դառնալով դանդաղ գործողության ռումբ շրջակա միջավայրի և մարդկանց համար։ Անմիջապես Կավարտի հանքավայրից դուրս հոսող հոսքաջրերի հատվածում մեր արած այս լուսանկարը նույնպես փաստում է, որ այդ գետակով հոսող ջրերին խառվում են բազմաթիվ վտանգավոր տարրեր և քիմիական միացություններ։
Այս պնդումները հաստատվում են նաև այդ տարածքներում վերջին տաս տարում իրականացված մի շարք լաբորատոր և գիտական ուսումնասիրությունների արդյունքում։
Եվս մեկ անգամ հարցեր ենք ուղղում պետական լիազոր մարմիններին․ ու՞մն է այս լքված հանքավայրը, ո՞վ պետք է վերահսկի վիճակը և ռեկուլտիվացիա անի այն, և որտե՞ղ են այն գերատեսչությունները, որոնք պատասխանատու են հանքարդյունահանման ոլորտի համար։ ՀՀ Բնապահպանության, էներգետիկայի և բնական պաշարների, ինչպես նաև Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունները պարտավոր են գտնել այս հարցերի պատասխանները և անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեն Կավարտի լքված հանքավայրի պատճառով առաջացած էկոլոգիական  աղետալի վիճակի չեզոքացման ուղղությամբ:

Кто обязан нейтрализовать угрозы заброшенного Кавартского месторождения?
Гражданская инициатива “Всеармянский природоохранный фронт” (ВПФ) получила сигнал о том, что вода в речке, протекающей через город Капан, имеет желтый цвет. До Капана речка протекает по территории заброшенного Кавартского месторождения, а после Капана впадает в реку Вохчи. Нам также были отправлены снимки, сделанные с помощью мобильного телефона, на которых ясно видно, что вода в речке желтоватого цвета.
Несколько дней назад мы писали о том, что одной из экологических угроз для города Капана и соседних общин является заброшенное Кавартское месторождение, воды которого, загрязненные тяжелыми металлами, смешиваются с поверхностными и грунтовыми водами, превращаясь в бомбу замедленного действия для окружающей среды и людей. Сделанные нами снимки вод, вытекающих непосредственно из Кавартского месторждения, тоже свидетельствуют о том, что вода в речке смешивается с различными опасными элементами и химическими соединениями.
Эти утверждения подтверждаются рядом лабораторных и научных исследований, проведенных на данной территории за последние десять лет.
Еще раз адресуем вопросы государственным полномочным органам: кому принадлежит заброшенное месторождение? кто должен контролировать ситуацию и осуществить рекультивацию? где те ведомства, которые несут ответственность за горную промышленность? Министерства экологии, энергетики и природных ресурсов, территориального управления и чрезвычайных ситуаций РА обязаны найти ответы на эти вопросы и принять срочные меры по нейтрализации катастрофической экологической ситуации, сложившейся из-за заброшенного Кавартского месторождения.