Հայաստանը պատրաստակամ է սատարել մարդասիրական բոլոր նախաձեռնություններին
Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար, ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Կարոլին Դույեզին և Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային նորանշանակ տնօրեն Պատրիկ Վիալին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել ՀՀ ՊՆ և ՀՀ-ում ԿԽՄԿ պատվիրակության միջև համագործակցության ընթացիկ խնդիրներն ու օրակարգային հարցերը, նախանշել առաջիկա համատեղ ծրագրերը:
Հանդիպման ժամանակ ԿԽՄԿ պատվիրակները արժևորեցին Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողովում ՀՀ պետական կառավարման մարմինների և հատկապես պաշտպանության նախարարության ներդրումը` շնորհակալություն հայտնելով համագործակցության և ներկայացուցչության բարձր մակարդակի համար:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշեց, որ Արցախյան ազատամարտի ժամանակ անհայտ կորածների մտացածին թվաքանակի և զանգվածային հուղարկավորության վայրերի վերաբերյալ ադրբեջանական իշխանությունների տարածած ապատեղեկատվությունը և հայկական կողմին հասցեագրված անպատասխանատու մեղադրանքները նպատակամիտված են ոչ միայն միջազգային հանրությանը ապակողմնորոշելուն, այլև ադրբեջանական հասարակությունում հակահայկական տրամադրությունները հանցավոր կերպով խորացնելուն:
Հանդիպումը եզրափակելիս Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն հայտնեց ԿԽՄԿ-ին և դրա հայաստանյան ներկայացուցչությանը համագործակցության բարձր մակարդակի համար՝ վստահեցնելով, որ ՀՀ պետական կառավարման պատկան մարմինները պատրաստակամ են սատարել կազմակերպության` մարդասիրական ուղղվածության բոլոր նախաձեռնություններին:

Армения готова поддержать все гуманитарные инициативы МККК
21 октября министр обороны РА, председатель комиссии по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших Сейран Оганян принял руководителя делегации Международного Комитета Красного Креста в Армении Каролин Дуйези и новоназначенного регионального директора по Восточной Европе и Центральной Азии Патрика Виаля.
Цель встречи состояла в обсуждении вопросов сотрудничества и обозначении предстоящих совместных программ.
Глава оборонного ведомства, касаясь карабахской проблемы, отметил, что распространенная азербайджанскими властями дезинформация о вымышленном количестве без вести пропавших и местах массовых  захоронений в ходе Арцахской войны, а также адресованные армянской стороне безответственные обвинения направлены не только на дезинформацию международной общественности, но и на углубление преступным путем в азербайджанском обществе антиармянских настроений.
В конце встречи Сейран Оганян выразил благодарность МККК и его представительству в Армении за высокий уровень сотрудничества, заверив, что полномочные органы государственного управления РА готовы поддерживать все гуманитарные инициативы организации.