Արցախում պատրաստվում են վերաբնակեցնել գյուղը` վիճակախաղի միջոցով
Արցախի ազգային վիճակախաղի երկու խաղարկությունների արդյունքում 10 առանձնատուն է կառուցվել, որոնք ներքին հարդարումից հետո կտրամադրվեն Արցախում բնակվել ցանկացող ընտանիքներին:
Վիճակախաղի Երևանի գրասենյակի տնօրեն Ազատուհի Սիմոնյանը «Հետք»-ին պատմում է, որ վիճակախաղի հիմնական նպատակը վերաբնակեցումն է: Այդ նպատակով ընտրվել է Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր գյուղը, որը բավականին մեծ գյուղ է և մինչև վերջերս անբարեկարգ վիճակում է եղել:
«Այդ գյուղը վերցրել ենք որպես թիրախ և արդեն 3 տարի է՝ այդ գյուղում նպատակադրված կառուցում ենք 37 առանձնատներ, որոնցից տասը երկու տարիների խաղարկության արդյունքում պատրաստ են և օրերս կհանձնվեն Արցախի կառավարությանը: Մեր պատկերացմամբ՝ Իշխանաձոր համայնքը պետք է ունենա 1000 բնակիչ, իր բոլոր ինֆրաստրուկտուրաներով, իր դպրոցով, մանկապարտեզով և կոմունալ բոլոր հարմարություններով»,- ասում է Ա.Սիմոնյանը:
Գյուղում վերաբնակեցված մարդիկ նաև 1200 մետր տնամերձ հողատարածք կստանան` գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու համար:
Բնակարաններ գնելու ֆոնդը գոյանում է տոմսերի վաճառքից: 2000 դրամ արժեցող տոմսերը գնում են Արցախից, Հայաստանից, Սփյուռքից: Վաճառքից գոյացած գումարով կառուցվում են առանձնատները, որոնք այնուհետև հանձնվում են Արցախի կառավարությանը` վերաբնակեցման ծրագրում ներառելու համար: Վիճակախաղը կառավարության նախաձեռնությունն է:
2013թ-ին ծրագրի մեկնարկից ի վեր 30 երկրներից գնել են 400 հազար տոմսեր: Արդյունքում` ընդհանուր ֆոնդը կազմել է 350 մլն դրամ:
Արցախի վիճակախաղի հիմնական շահումը տեղում արտադրված գորգերն են: Ազատուհի Սիմոնյանը ասում է, որ ընկերության պատվերի շնորհիվ տեղի գորգագործարաններից մեկը մշտապես զբաղված է: Այդ գործարանի տարբեր մասնաճյուղերում աշխատում են շուրջ 200 տեղացի կանայք: Մյուս ապրանքատեսակները արցախյան թթի օղին և մեղրն են, որոնք, ընկերության ներկայացուցչի խոսքով, հավաքագրվում են բնակիչներից, փաթեթավորվում և տրամադրվում որպես շահում:
«Այդ առումով մենք նաև համարվում ենք Արցախում գործատու»,- ասում է Ազատուհի Սիմոնյանը` հավելելով, որ ընկերությունը նաև Արցախի խոշոր հարկատուներից է և մեկ տարում Արցախի պետական բյուջե է վճարել 80 մլն դրամ հարկ:
Պետական վիճակախաղի երրորդ փուլը կանցկացվի այս տարի` դեկտեմբերի 28-ին` ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին ընտրությունների օրը: Ընկերության ներկայացուցիչը հույս ունի, որ այս տարվա արդյունքներով հնարավոր կլինի կառուցել ևս 10 առանձնատուն:
«Մենք ունենք էսպիսի մի կարգախոս՝ ամեն մի 20 հազար տոմսը մեկ առանձնատուն է: Այսինքն երբ գնում են 20 հազար տոմս, մենք հասկանում ենք, որ արդեն ունենք մեկ առանձնատուն Իշխանաձորում»,- ասում է Ա.Սիմոնյանը:

В Арцахе собираются заселить село с помощью лотереи
В результате проведения двух розыгрышей Арцахской национальной лотереи было построено 10 коттеджей, которые после ремонта будут предоставлены семьям, желающим обосноваться в Арцахе.
Директор ереванского офиса лотереи Азатуи Симонян сообщила Hetq.am, что их основная цель – заселение. Была выбрана община Ишханадзор в Кашатахском районе. Это довольно большое село, которое до недавнего времени было неблагоустроено.
“Мы намерены за три года построить здесь 37 коттеджей. Десять из них уже готовы благодаря розыгрышам двух последних лет. На днях дома будут переданы правительству Арцаха. В нашем представлении община Ишханадзор должна иметь 1000 жителей, собственную инфраструктуру, школу, детсад и все коммунальные удобства”,- отметила А.Симонян.
Поселившиеся в Ишханадзоре семьи получат также приусадебный участок площадью 1200 метров для занятия сельским хозяйством.
Фонд покупки жилья образуется за счет продажи билетов. Билеты стоимостью 2000 драмов покупают в Арцахе, Армении, Диаспоре. На сумму, образованную от их продажи, строятся коттеджи, которые затем передаются правительству Арцаха для включения в программу заселения.
Проведение лотереи – инициатива правительства Нагорно-Карабахской Республики.
Начиная с 2013 г., когда стала осуществляться программа, 30 стран приобрели 400 тысяч билетов. В результате общий фонд составил 350 млн драмов.
Основные выигрыши арцахской лотереи – производимые на месте ковры. По словам Азатуи Симонян, благодаря заказам офиса одна из местных ковровых фабрик постоянно занята. Здесь работают свыше 200 женщин. Другими брендами являются арцахская тутовая водка и мед, которые собирают у жителей, упаковывают и предоставляют в качестве выигрыша.
Компания является одним из крупных налогоплательщиков, перечислившим в госбюджет Арцаха 80 млн драмов.
Третий розыгрыш гослотереи будет проведен 28 декабря этого года, в день первых выборов в Верховный Совет НКР. Азатуи Симонян выразила надежду, что благодаря результатам этого года удастся построить еще 10 коттеджей.