Խարդախություն և անհատական տվյալների գողություն.Լոս Անջելեսում մեղադրանք է առաջադրվել 8 հայերի
ԱՄՆ-ի իշխանություններն այս առավոտ ձերբակալել են չորս հայերի: ԱՄՆ-ի փաստաբանական գրասենյակի հաղորդագրության համաձայն՝ ենթադրվում է, որ ձերբակալվածները ներգրավված են այն խմբում, որը Հարավային Կալիֆորնիայի և Հարավային Նևադայի տարբեր գազալցակայաններում տեղադրել է անհատական տվյալների գողության սարքեր:
Լոս Անջելեսում գրեթե ամեն օր հայ է ձերբակալվում: Այս առումով դեպքն արտառոց չէ: Սակայն վերջին ամիսների ընթացքում առաջին դեպքն է, որ բազմանդամ խումբ է բացահայտվել:
Մեղադրանքում նշված է ութ հայի անուն, որոնցից երեքն այժմ գտնվում են փախուստի մեջ: Եվս մեկը, ինչպես ակնկալում են ԱՄՆ իրավապահ ուժերը, կհանձնվի առաջիկա օրերին: Քրեական գործի մանրամասների համաձայն՝ հանցախմբի թիրախ դարձած գազալցակայաններում տեղակայված են վճարում ընդունող տերմինալներ, որոնցում էլ ենթադրյալ հանցագործները տեղադրել են անհատական տվյալների գողության սարքեր: Երբ գազալցակայանի հերթական հաճախորդը վճարում է կատարել իր կրեդիտ կամ դեբիտ քարտով, տվյալները գողացվել և պահվել են հանցախմբի տեղադրած սարքավորման միջոցով:
Քրեական բողոքին կցված մի վկայությամբ՝ դավադրության անդամները հետագայում կարողացել են վերստանալ կուտակված տվյալները՝ «Bluetooth» կարգավորում ունեցող սարքավորման միջոցով:
ԱՄՆ գաղտնի ծառայության աշխատակիցներից մեկը հայտնել է, մասնակիցներն իրենք են պատրաստել այդ սարքերը էլեկտրոնային խանութներից գնված տարբեր մասերով:
Անտոնի Տնգրյանը և Արմեն Խալուլյանը |
Գործում նշվում է, թե ինչպես են տասնյակ սարքավորումներ տեղադրվել տարբեր գազալցակայաններում: Ըստ քրեական գործի՝ այդ գազալցակայանները պատկանում են տարբեր ընկերությունների, որոնց անունները սակայն չեն նշվում: Գազալցակայանները գործում են Լոս Անջելես վարչական շրջանի տարբեր հատվածներում:
Կալանքի մեջ գտնվող չորս ամբաստանյալները՝ Նազար Դանիելյանը, Ռուբեն Կարապետյանը, Գրիգոր Փամբուկյանը, Արսեն Թերզյանը, այսօր տարվել են ԱՄՆ շրջանային դատարան(Դաունթաուն, Լոս Անջելես)` նախնական դատական լսումների: Մեղադրանքը դատարանում հաստատվելու դեպքում յուրաքանչյուրին սպառնում է մինչև 5 տարվա ազատազրկում: Փախուստի մեջ են Հարություն Օհանյանը, Անտոնի Տնգրյան, Արմեն Խալուլյանը, Օգանես Տանգարյանը: Անհատական տվյալների գողությունը հայերի կողմից իրականացվող ամենահաճախ հանդիպող հանցատեսակներից է Լոս Անջելեսում: Այս հանցանքի համար ձերբակալված հայերի կարգավիճակը ԱՄՆ իրավապահ ուժերի բազաներում սովորաբար նշված է «գործազուրկ»:

Мошенничество и кража персональных данных: эти обвинения выдвинуты восьми армянам в Лос-Анджелесе
Сегодня утром американские власти задержали четверых армян. По сообщению адвокатского офиса США предполагается, что задержанные входили в группу, которая на различных газозаправочных станциях в Южной Калифорнии и Южной Неваде устанавливала устройства для кражи персональных данных.
В Лос-Анджелесе армян задерживают почти каждый день. В этом плане указанный случай не является экстраординарным. Однако за последние месяцыстоль крупная группаразоблачается впервые.
В обвинении упомянуты имена восьми армян, трое из которых в настоящее время находятся в бегах. Еще один, как ожидают американские правоохранители, сдастся в ближайшие дни.Согласно материалам уголовного дела, на газозаправочных станциях имелись платежные терминалы, на которых предполагаемые преступники устанавливали свои устройства. Когда очередной клиент платил за заправку по кредитной или дебетовой карте, его данные похищались и сохранялись с помощью установленного преступниками устройства.
Один из сотрудников спецслужбы США сообщил, что члены группы сами изготавливали устройства из запчастей, купленных в электронных магазинах.
| Антони Тнгрян и Армен Халулян |
В деле описано, каким образом на газозаправочных станциях были установлены десятки устройств. По материаламдела, эти станции принадлежат различным компаниям, названия которых, однако, не указываются.
Взятые под арест четверо обвиняемых – Назар Даниелян, Рубен Карапетян, Григор Памбукян, Арсен Терзян – сегодня были доставлены в окружной суд США (Даунтаун, Лос-Анджелес) для предварительных судебных слушаний. Если в суде обвинения будут подтверждены, то каждому из задержанных грозит до 5 лет лишения свободы.
В бегах находятся Арутюн Оганян, Антони Тнгрян, Армен Халулян, Оганес Тангарян. Кража персональных данных – наиболее часто встречающийся вид преступления, совершаемый армянами в Лос-Анджелесе. В базах данных правоохранительных органов СШАстатус армян, задерживаемых за такого рода преступления, обычно указан как “безработный”.