Մշակութային օջախները կկրեն իրենց հիմնադիրների անունները
Կառավարության որոշմամբ Համազգային թատրոնը կվերանվանվի հիմնադրի՝ ԽՍՀՄ և ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանի անունով: Նա թատրոնը հիմնադրել է 1991թ.-ին և ջանք ու եռանդ չի խնայել, որպեսզի ապահովի թատրոնի կայացման դժվարին աշխատանքը: Ս.Սարգսյանի մահից հետո Համազգային թատրոնը շարունակեց իր գործունեությունը՝ պահպանելով ու զարգացնելով իր հիմնադրի գաղափարներն ու ստեղծագործական մոտեցումները։ Այժմ էլ թատրոնի ստեղծագործական կազմը հենվում է սարգսյանական ավանդույթների վրա։
Մեկ այլ որոշմամբ բեմարվեստի ազգային փորձարարական «Գոյ» կենտրոնը կանվանակոչվի ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Արմեն Մազմանյանի անունով: Նա
«Գոյ» փորձարարական թատրոնը հիմնադրել է 1988թ.-ին: Ա. Մազմանյանը որպես հիմնադիր և բեմադրող ռեժիսոր, մեծ դերակատարություն է ունեցել կենտրոնի կայացման և զարգացման գործում, նպաստել թատրոնի և կինոյի զարգացմանը:

Очаги культуры будут носить имена своих основателей
Решением правительства РА театр “Амазгаин” будет носить имя основателя – народного артиста СССР и Республики Армения Соса Саркисяна. Известный актер основал театр “Амазгаин” в 1991 г. и не жалел сил в трудной работе становления театра. После смерти С.Саркисяна “Амазгаин” продолжил свою деятельность, сохранив и развив идеи и творческие подходы своего основателя. Сейчас творческий состав театра основывается на саркисяновских традициях.
Другим решением Национальный экспериментальный центр сценического искусства “Гой” будет назван в честь заслуженного деятеля искусств РА Армена Мазманяна. “Гой” был создан Мазманяном в 1988 г. Как основатель и режиссер-постановщик Армен Мазманян сыграл большую роль в деле становления и развития не только этого центра, но также театра и кино.