Արմավիրի մարզի դպրոցաշինական մոնոպոլիան
Դպրոցաշինական ծրագրերն իրականացվում են պետբյուջեով, այդ թվում՝ հրատապ ծրագրերով հատկացվող ֆինանսական միջոցներով։ «Հետքն» ուսումնասիրել է 2006-2014թթ․ Արմավիրի մարզում իրականացված շինարարական աշխատանքները, ինչի արդյունքում պարզել, որ դրանք մեծամասամբ իրականացնում են պաշտոնյաների կամ նրանց մերձավորների ընկերությունները։ Դպրոցներ կատարած այցելությունները ցույց են տվել, որ այդ աշխատանքները միշտ չէ, որ պատշաճ որակով են կատարվել: Արմավիրի մարզում դպրոցաշինության «մոնոպոլիստները» հինգ ընկերություններ են:
Իմ մերձավորի բիզնեսը իմ բիզնեսը չէ
Դպրոցաշինական ծրագրերով աշխատանքների կատարման պայմանագրերը ընկերությունների հետ կնքվել են հիմնականում բանակցային եղանակով՝ առանց հայտարարություն տարածելու: Այս ընթացակարգը որոշել է կառավարությունը, ինչը գումարներ լվանալու, պաշտոնյաների ու նրանց մտերիմների ընկերություններին պետական ծրագրերում ընդգրկելու և խոշոր գումարներ աշխատելու հնարավորություն է տալիս:
«Միլաքս գրուպ» ՓԲԸ-ն 2006-2014թթ. իրականացրել է 1 մլրդ 659 մլն 585 հազար դրամի շինաշխատանքներ, որոնց վերաբերյալ կնքվել է 36 պայմանագիր: Այս ընկերությունը պատկանում է Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի ընկերոջ՝ Միսակ Տեր-Պողոսյանի ընտանիքին: Ընկերության հիմնական բաժնետերը Միսակ Տեր- Պողոսյանի կինն է՝ Լաուրա Մադոյանը: Արմավիրի մարզում «Միլաքս գրուպ» ՓԲԸ-ն պատկանում է այն ընկերությունների թվին, որն իրականացնում է հիմնականում մեծ գումարով շինաշխատանքները:
«Միլաքս գրուպ» ՓԲԸ-ն է իրականացրել մարզի Արևիկ, Արգավանդ, Ամասիա, Սարդարապատ, Գեղակերտ, Փշատավան, Մարգարա, մարզպետի ծննդավայր Այգեշատ, Արտաշար, Նորապատ, Շենավան, Բերքաշատ, Բագարան, Երվանդաշատ, Արազափ, Առատաշեն, Արաքս, Վարդանաշեն, Տանձուտ, Նոր Արմավիր, Ջրաշեն համայնքների, Մրգաշատի թիվ 2 միջնակարգ, Արմավիր քաղաքի մի շարք դպրոցների հիմնանորոգման կամ մասնակի վերանորոգման աշխատանքներ:
Տեր-Պողոսյաններն ունեն շինաշխատանքներ իրականացնող մեկ այլ ընկերություն, որը ևս մասնակցել է դպրոցաշինական աշխատանքներին: «Միսակ մեծ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2000 թվականին: Այն պատկանում է մարզպետի ընկերոջը՝ Միսակ Տեր-Պողոսյանին: Նշված ժամանակահատվածում այս ընկերությունը մարզում իրականացրել է մոտ 141 միլիոն դրամի դպրոցների վերանորոգման աշխատանքներ:
«Միսակ մեծ» ընկերությունն էլ վերանորոգել է Բաղրամյան գյուղի դպրոցի տանիքը և պատուհանները, կառուցել է Նոր Կեսարյա համայնքի կաթսայատունն ու լոկալ ջեռուցման համակարգը, փոխել է Ջրառատ համայնքի տանիքը, պատուհանների մի մասը:
ՆԿԱՐ-Ջրառատ
«Բաղրամյանշին» ԲԲԸ-ն, որի սեփականատերը ևս լավ հարաբերություններ ունի, թե՛ մարզպետ Ղահրամանյանի, թե՛ հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, ևս խոշոր պայմանագրեր է կնքում մարզպետարանի հետ: 2006-2014թթ․ ընկերությունը մարզային իշխանությունների հետ կնքել է դպրոցաշինության 25 պայմանագիր՝ 1 միլիարդ 367 մլն 523 հազար դրամ արժողության: Նշված ժամանակահատվածում ընկերությունը մասնակի կամ ամբողջությամբ վերանորոգել է մարզի Հուշակերտի, Նալբանդյանի, Գետաշենի, Արտիմետի, Լուկաշինի, Մրգաստանի, Հայկավանի, Տարոնիկի, Բաղրամյանի, Նոր Արտագերսի, Մայիսյանի, Երասխահունի, Հացիկի, Վաղարշապատի թիվ 7, 8 դպրոցները:
12 պայմանագիր է կնքել «Խաչատուրյանի բիլդինգ գրուպ» ՍՊԸ-ն՝ 479 մլն 281 հազար դրամ արժեքով: Սեփականատերը էջմիածնաբնակ Աշոտ Խաչատուրյանն է: Նա ևս մարզպետի ընկերն է:
Այս ընկերությունն է վերանորոգել Դողսի, Բամբակաշատի, Արևաշատի, Ալաշկերտի, Վաղարշապատի թիվ 1 դպրոցները:
Մանվել Գրիգորյանի ընկերության 1 մլն դոլարից ավելի գործարքները
2006-2014թթ. դպրոցաշինական ոլորտում մոտ 601 մլն դրամի շինաշխատանքներ է իրականացրել ԵԿՄ վարչության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանին պատկանող «Արա և Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ն: 2015թ. այս ընկերությանը ևս պետբյուջեի միջոցներից բաժին է հասել: Օրինակ՝ օգոստոսի 20-ին Արմավիրի մարզպետարանի և «Արա և Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ի միջև կնքվել է մոտ 30 մլն դրամի պայմանագիր, ըստ որի վերանորոգվելու է Վաղարշապատի թիվ 2 հատուկ դպրոցը:
«Արա և Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ն հիմնականում կենտրոնացել է Էջմիածնի տարածքի դպրոցների վրա: Օրինակ՝ վերանորոգել է Արտիմետ, Այգեկ, Ծաղկալանջ, Արաքս, Դաշտ, Գեղակերտ համայնքների դպրոցները, Վաղարշապատի թիվ 1 գիշերօթիկ, թիվ 2 հատուկ, թիվ 10, 12 դպրոցները, Ներսիսյան վարժարանը:
Ինչու՞ միշտ նույն ընկերությունները․մարզպետարանից պարզաբանում են
Ստացվում է՝ տարիներ շարունակ մարզի նույն տարածքներում նույն ընկերությունների հետ են կնքվում պայմանագրեր, որոնք կամ պաշտոնյաներին են պատկանում, կամ նրանց հետ որոշակի կապ ունեն։ Արմավիրի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Կարինե Դանիելյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ կառավարության որոշումներով է ընթացակարգը սահմանվել՝ մեկ անձից գնում:
«Ի՞նչ եք ուզում, որ ես ասեմ: Մեկ անձից գնման դեպքում մրցույթ չի եղել: Ընդամենը առաջարկություն է ներկայացվել 2-3 ընկերությունների, ով ցածր գին է առաջարկել, նրա հետ էլ պայմանագիրը կնքվել է: Այդ կազմակերպությունները մարզում աշխատող ընկերություններն են: Բնական է՝ մենք չէինք գնալու Սյունիքի մարզից շինարարներ բերեինք այստեղ, որ գնան-գան, աշխատուժի և այլ հարցեր առաջանան: Ավելի լավ է մարզի աշխատող լինի, որ կարողանա, և մեր մարզի աշխատողներին էլ ընտրել ենք, որպեսզի իրենց աշխատանքները կատարեն և անընդհատ մեր հսկողության տակ լինեն»,-ասում է Կ. Դանիելյանը:
Փուլային կառուցապատում կամ գումարների վատնում
Վերը նշված դպրոցները միանգամից չեն վերանորոգվել: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզեցինք, որ շինվերանորոգման աշխատանքներն իրականացվել են փուլերով և մեկ դպրոցի շինարարությունը տևել է ընդհուպ մինչև 6 տարի: Թե՛ դպրոցների ղեկավարները, թե՛ մարզպետարանի ներկայացուցիչները պնդում են, որ երկարատև փուլային աշխատանքները արդյունավետ չեն: Մինչ դպրոցի վերանորոգումն ավարտել են, պարզվել է, որ առաջին տարիների արվածն արդեն փչացել է և դարձյալ վերանորոգման կարիք ունի: Քիչ չէին դեպքերը, երբ շինաշխատանքներն ավարտվել են, սակայն պարզվել է, որ անորակ է արված:
Բացի այդ, վերանորոգվում է դպրոցների մի մասը, իսկ չվերանորոգված հատվածը մնում է անօգտագործելի, ինչն էլ իր հերթին բերում է դժվարություններ և անհարմարություններ:
Քաղաքաշինության վարչության պետ Կարինե Դանիելյանն ասաց, որ այդ տարիներին առաջարկ է ուղարկվել երեք կազմակերպությունների, եթե նրանցից առնվազն մեկն էլ պատասխաներ առաջարկին, ապա «մրցույթ» ասվածը իրականանում էր, և առաջարկն ընդունած կազմակերպության հետ կնքվում էր պայմանագիր:
Ինչ վերաբերում է փուլային վերանորոգումներին, որը տևում է մի քանի տարի, Կարինե Դանիելյանն ասում է, որ այդպիսի վերանորոգումները միանշանակ արդյունավետ չեն: Ըստ նրա, եթե տևական ժամանակով վերանորոգում է գնում դպրոցում, մինչև հասցնում են շինաշխատանքներն ավարտել, սկզբնական վերանորոգված հատվածը դարձյալ վերանորոգման կարիք է զգում:
«Փուլային վերանորոգումները կախված են ֆինանսական միջոցներից: Իհարկե, ցանկալի կլիներ մեկ օբյեկտ վերցնել և ամենաշատը երկու տարվա ընթացքում հիմնանորոգել և ավարտել գործը: Բայց քանի որ ֆինանսական միջոցները մեկ օբյեկտի համար բավարար չափով չի տրամադրվում… Ասենք՝ եթե մեկ օբյեկտի շինարարության միջին գինը 300 մլն դրամ է, հատկացվել է 30-50 մլն դրամ, իսկ այդքանով քանի տարի է պետք ավարտին հասցնելու օբյեկտի շինարարությունը»,-ասում է մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետը:
Անդրադառնալով վերանորոգված դպրոցների առաջին հարկերի խոնավության, թափված ծեփերի հարցին՝ Կարինե Դանիելյանն ասաց, որ վերջին տարիներին մոտեցումը փոխվել է: Այժմ ամբողջ շենքն ամրացվում է, բերվում է արդի պահանջներին համապատասխանության աստիճանին:
«Այն թվերին, այդ պահանջն այդպես դրված չի եղել, հատկացված փոքր միջոցով փորձել ենք շատ գործ անել: Իսկ հիմա արդեն այդպես չէ: Պետք է ուժեղացվի շենքը, հիմքերը հիդրոմեկուսացվի, որպեսզի այդ խնդիրների առջև այլևս չկանգնենք: Այդ կերպ աշխատում ենք 2014 թվականից սկսած: Նախարարությունը մշակեց կարգը և հանձնարարեց, որ այդպես պետք է իրականացվի շինարարությունը»,-նշում է Կարինե Դանիելյանը:
Խոստացված, բայց չիրականացված վերահսկողություն
Մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետը մարզի ընկերությունների ընտրությունը, ինչպես վերը նշեցինք, պատճառաբանում էր նրանց վերահսկողության տակ պահելու հանգամանքով, սակայն, մեր այցելած գրեթե բոլոր դպրոցներում շինաշխատանքները խոտանով էին իրականացվել: Որտե՞ղ է վարչության պետի հայտարարած վերահսկողությունը:
Լուկաշին գյուղի դպրոցում սովորում է 269 աշակերտ: 2011թ.-ից սկսած գումարներ են հատկացվել դպրոցի մասնակի վերանորոգման համար: Արդեն ծախսվել է 318 միլիոն 350 հազար դրամ: 2011-2013թթ. աշինաշխատանքներն իրականացրել է «Բաղրամյանշին» ընկերությունը, սակայն վերանորոգվել է միայն մասնաշենքերից մեկը: Շենքի զգալի հատվածը չի օգտագործվում հենց չվերանորոգված լինելու պատճառով:
Դպրոցի տնօրեն Արմինե Պետրոսյանն ասաց, որ սպորտային դահլիճը, նիստերի դահլիճը վերանորոգված չեն, վերանորոգված չէ նաև երկհարկանի մասնաշենքը: «Բաղրամյանշին» ընկերության կատարած աշխատանքից տնօրենը գոհ էր: Ասում է՝ շինաշխատանքները որակով են արված:
Դպրոցի տնօրենը նոր էր նշանակվել և տեղյակ չէր շինաշխատանքների մանրամասներից: Փոխարենը ուսուցիչներից մեկը, ով խնդրեց իր անունը չհրապարակել, պատմեց, որ մինչև «Բաղրամյանշին» ընկերության կողմից շինաշխատանքների սկսելը, Միսակ Տեր-Պողոսյանի ընկերություններից մեկը մասնակի վերանորոգում է իրականացրել․փոխել են տանիքը, ինչպես նաև՝ ներկել պատուհանները: Նշենք, որ մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի մտերիմին պատկանող ընկերություններից մեկի՝ Լուկաշինում կատարած աշխատանքների մասին մարզպետարանի տրամադրած ցանկում հիշատակում չկար: Ենթադրվում է, որ մարզպետարանը խնամքով «խմբագրել» է ցանկը: Մինչ այժմ Լուկաշինի դպրոցին հատկացված 318 միլիոն դրամի մեջ չի մտնում խոտանով կատարված ու քանդված թիթեղապատման գումարները:
Ուսուցիչներից մեկի խոսքերով՝ երբ «Բաղրամյանշին» ընկերության ներկայացուցիչները տեսել են նախկինում կատարված աշխատանքները, հայտարարել են, թե արված տանիքը չի համապատասխանում նորմերին, ամբողջությամբ քանդել են և նորից տանիքը թիթեղապատել: Դպրոցի աշխատակիցները պատմում են, թե իրենք շինարարներից լսել են, որ տանիքի թիթեղը բարակ է եղել:
«Մենք էլ մտածում էինք, որ եթե թիթեղը նորմալ արած լինեին, մի 20-30 տարի կօգտագործեինք: Գոնե տանիքի նոր գումարով կկարողանայինք սպորտդահլիճը վերանորոգել, կամ այլ աշխատանքներ կատարել: Բայց նորից քանդեցին ու սարքեցին»,-ասում էր ուսուցիչներից մեկը:
Լուկաշինում կիսատ մնացած աշխատանքները դեռ չեն սկսվել, տնօրենը չգիտի էլ, թե երբ կսկսվեն: Մարզպետարանից տեղեկացրել են, որ ծրագրերում ընդգրկված է և սպասողական վիճակում են: Չվերանորոգված մասնաշենքից այս պահին օգտագործվում է միայն տարրական դասարանների համար նախատեսված ճաշարանը և շախմատի սենյակը: Դրանք վերանորոգվել են դպրոցի միջոցներով: Գործող մասնաշենքում 12 դասասենյակ կա, չգործող հատվածում՝ 8-10:
Արմինե Պետրոսյանն ասում է, որ այս պահին դասասենյակներն իրենց բավարարում են, սակայն լիարժեք չէ: Նրա խոսքով՝ կիսվող դասարանների համար ազատ դասասենյակ չկա: Իսկ արդյունավետ դասապրոցես անցկացնելու համար օտար, հայոց լեզվի ժամերին դասարանները բաժանվում է երկու մասի: Այդ նպատակով օգտագործվում է կամ ուսուցչանոցը կամ համակարգչային դասարանը:

Монополия на школьное строительство в Армавирской области
Программы в сфере школьного строительства осуществляются за счет госбюджета, в том числе за счет финансовых средств, выделяемых в рамках неотложных программ. Hetq.am изучил строительные работы, выполненные в школах Армавирской области в 2006-2014 гг., и выяснил, что большую их часть осуществляют компании должностных лиц или близких им людей. Посещения школ показали, что эти работы не всегда были выполнены на должном уровне. “Монополию” на школьное строительство в Армавирской области имеют пять компаний.
Бизнес близких мне людей – не мой бизнес
Договоры о выполнении работ в рамках программ школьного строительства заключались главным образом путем переговоров, без распространения объявления. Этот порядок установило правительство. Между тем такой путь дает возможность отмывать деньги, включать в государственные программы компании чиновников и их родственников и, тем самым, зарабатывать крупные суммы.
ЗАО “Милакс групп” в 2006-2014 гг. заключило 35 договоров, на основании  которых были выполнены строительные работы на сумму 1 млрд 659 млн 585 тыс. драмов. Эта компания принадлежит семье близкого друга губернатора Армавирской области Ашота Каграманяна Мисака Тер-Погосяна. Основным акционером компании является жена Тер-Погосяна Лаура Мадоян. В Армавире ЗАО “Милакс групп” принадлежит к числу тех компаний, которые занимаются строительными работами на крупные суммы.
ЗАО “Милакс групп” выполнило капитальный или частичный ремонт ряда школ в общинах Аревик, Аргаванд, Амасия, Сардарапат, Гехакерт, Пшатаван, Маргара, Айгешат, Арташар, Норапат, Шенаван, Беркашат, Багаран, Ервандашат, Аразап, Араташен, Аракс, Варданашен, Тандзут, Нор Армавир, Джрашен, Мргашат, а также в городе Армавире.
У Тер-Погосянов есть еще одна строительная компания, которая тоже занималась работами в сфере школьного строительства. ООО “Мисак мец” был основано в 2000 г. Оно принадлежит другу губернатора Мисаку Тер-Погосяну. В указанный период компания осуществила в области ремонт школ на сумму 141 млн драмов.
Именно компания “Мисак мец” отремонтировала школу в селе Баграмян, построила котельную и отопительную систему в общине Нор Кесария, сменила крышу и часть окон в школе села Джрарат.
Договоры с администрацией области заключает и ОАО “Баграмяншин”, собственник которого тоже имеет очень близкие отношения как с губернатором Ашотом Каграманяном, так и с высокопоставленными лицами страны. В 2006-2014 гг. “Баграмяншин” заключила с администрацией области 25 договоров в сфере школьного строительства на сумму 1 млрд 367 млн 523 тыс. драмов. В указанный период компания полностью или частично отремонтировала школы в общинах Ушакерт, Налбандян, Геташен, Артимет, Лукашин, Мргастан, Айкаван, Тароник, Баграмян, Нор Артагерси, Маисян, Ерасхаун, Ацик, Вагаршапат.
12 договоров на сумму 479 млн 281 тыс. драмов заключило ООО “Билдинг групп Хачатурянов”. Собственник компании Ашот Хачатурян, проживающий в городе Эчмиадзине, тоже является другом губернатора. Эта компания отремонтировала школы в Дохсе, Бамбашакате, Аревашате, Алашкерте, Вагаршапате.
Сделки компании Манвела Григоряна на сумму свыше 1 млн долларов
В 2006-2014 гг. работы на сумму около 601 млн драмов в сфере школьного строительства выполнило ОАО “Ара ев Айцемник”, принадлежащее председателю Союза добровольцев “Еркрапа”, депутату Национального Собрания Манвелу Григоряну. В  2015 г. этой компании также достались госбюджетные средства. Так, 20 августа между администрацией Армавирской области и ОАО “Ара ев Айцемник” был заключен договор стоимостью около 30 млн драмов, по которому была отремонтирована спецшкола N2 в Вагаршапате.
Компания “Ара ев Айцемник” занимается в основном школами Эчмиадзинского района. Так, она отремонтировала школы в общинах Артимет, Айгек, Цахкаландж, Аракс, Дашт, Гехакерт, школу-интернат N1 в Вагаршапате, спецшколы NN2, 10,12, гимназию «Нерсисян».
Почему всегда одни и те же компании? Разъяснения представителя областной администрации
Получается, что уже много лет договоры в области заключаются с одними и теми же компаниями, которые принадлежат либо крупным чиновникам, либо близким им людям. Начальник управления градостроительства администрации Армавирской области Карине Даниелян в беседе с Hetq.am сказала, что такой порядок установлен решением правительства – закупка у одного лица.
«В случае закупки у одного лица тендер не проводился. Было всего лишь выдвинуто предложение 2-3 компаниям, которые назвали низкие цены. С ними и были заключены договоры. Эти организации работают в области. Гораздо лучше, если работники из нашей области, так как в этом случае они находятся под нашим постоянным контролем»,- сказала К.Даниелян.
Поэтапный ремонт, или растрата денег
Вышеуказнные школы были отремнтированы не сразу. В результате изучения мы выяснили, что строительные работы выполнялись поэтапно и что ремонт одной школы длился аж 6 лет! И руководители школ, и представитель администрации области утверждают, что поэтапное выполнение работ неэффективно. Например, когда ремонтны работы в школе закончились, выяснилось, что выполненный несколько лет назад ремонт уже нуждается в обновлении. Немало случаев, когдак по окончании строительства оказывалось, что работы выполнены некачественно.
По словам начальника управления градостроительства областной администрации Карине Даниелян, за эти годы предложения направлялись трем организациям, и если даже одна из них откликакалась, то с ней заключался договор.
Что касается поэтапных ремонтных работ, которые длились несколько лет, то такой ремонт, как отметила К.Даниелян, однозначно неэффективен.
«Поэтапный ремонт обусловлен финансовыми средствами. Желательно, конечно, чтобы организация брала один объект и завершала работы максимум за два года. Но поскольку для одного объекта выделяются недостаточно сумм... Например, на строительство одного объекта требуется 300 млн драмов, а выделяется 30-50 млн...» - отметила начальник управления градостроительства администрации Армавира.
Касаясь вопроса сырости на первых этажах отремонтированных зданий, из-за чего обваливается штукатурка, Карине Даниелян сказала, что в последние годы подход изменился – сейчас все здание укрепляется в соответствии с современными требованиями.
Обещанный, но не осуществленный контроль
Как уже было отмечено, выбор компаний области начальник управления градостроительства объяснила тем, что их работу можно контролировать. Однако в тех школах, где мы побывали, строительные работы были проведены некачественно. Куда в таком случае делся контроль за выполнением работ, о котором говорила Карине Даниелян?
В школе села Лукашино учится 269 учащихся. Начиная с 2011 г. выделялись суммы на частичный ремонт школы. К этому времени потрачено уже 318 млн 350 тыс. драмов. В 2011-2013 гг. строительные работы выполняла компания “Баграмяншин”, однако отремонтирован лишь один из школьных корпусов. Из-за отсутствия ремонта значительная часть здания не используется.
По словам директора школы Армине Петросян, спортзал, зал заседаний, а также двухэтажный корпус не отремонтированы. Работой компании директор довольна,говорит, что ремонт сделан качественно.
Армине Петросян возглавила школу недавно, поэтому всех деталей строительных работ она не знала. Зато одна из учительниц, попросившая не называть ее имя, рассказала, что до начала ремонтных работ компанией “Баграмяншин” одна из компаний Мисака Тер-Погосяна сменила крышу школьного здания и покрасила окна. Отметим, что компания, принадлежащая другу губернатора Ашота Каграманяна, не числилась в списке организаций, выполнявших строительные работы в Лукашино. Предполагается, что областная администрация просто “отредактировала” список. В выделенную до этого сумму в размере 318 млн драмов некачественные ремонтные работы не входят.
По словам учительницы, когда представители компании “Баграмяншин” увидели выполненные ранее работы, то заявили, что новая крыша не соответствует нормам. После этого они ее полностью разобрали и заново уложили металлический шифер. В школе слышали разговор строителей о том, что прежний шифер был тонкий.
“Мы подумали, что если б крыша была отремонтирована нормально, то послужили бы лет 20-30, а мы бы за счет денег на новую крышу смогли отремонтировать спортзал или выполнить другие работы…”- отметила одна из учительниц.
В неотремонтированном корпусе в настоящее время используется только столовая для учеников начальных классов и комната для шахматных занятий, которыеи были отремонтированы на средства школы.
По словам Армине Петросян, в настоящее время количество классов хватает, однако в случае разделения классов свободных комнат уже не будет .