Լոռի. ոչնչացվող անտառի հետքերով 4
Լոռու մարզի անտառները նույնպես վտանգված են, և այստեղ ևս ակնհայտ է պահպանության ու վերահսկողության իսպառ բացակայությունը։ Այս տեսանյութում կտեսնեք ընդամենը մի շատ փոքր հատված Դսեղի անտառտնտեսությունում տիրող խայտառակ վիճակից:
«Անտառների հասարակական մոնիտորինգ» ծրագրի շրջանակներում իրականացված առաջին դաշտային աշխատանքների արդյունքում Համահայկական բնապահպանական ճակատ (ՀԲՃ) քաղաքացիական նախաձեռնության կամավորների խումբը՝ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Դսեղի և Եղեգնուտի անտառտնտեսությունների մի քանի տեղամասերի տարածքում, հայտնաբերեց հազարից ավել տարբեր տեսակի անօրինական հատված ծառ։ Դրանցից մոտ 250-300-ը թարմ հատված էին, իսկ մնացածը՝ մինչև 5 տարվա վաղեմության։ Անտառում ամենուրեք մնացած կոճղերն ունեին 10-ից մինչև 90 սմ տրամագիծ։ Երկու օրվա ընթացքում մեր հավաքագրած նյութերի ծավալներն այնքան մեծ են, որ ստիպված ենք դրանք ներկայացնել մաս-մաս։
Կոչ ենք անում այս ոլորտի համար պատասխանատու բոլոր պետական պաշտոնյաներին դուրս գալ իրենց աշխատասենյակներից, անձամբ ծանոթանալ Հայաստանի անտառներում տիրող վիճակին և անհապաղ քայլեր ձեռնարկել այս անվերահսկելի անտառահատումները կանխելու ուղղությամբ։

Лори: по следам уничтожающегося леса
Леса Лорийской области находятся под угрозой. Здесь можно наблюдать полное отсутствие защиты и контроля. В этом видеоматериале представлен лишь один пример той безобразной ситуации, которая царит в Дсехском лесном хозяйстве.
В результате первых полевых работ, проведенных в рамках программы “Общественный мониторинг лесов”, группа добровольцев гражданской инициативы “Всеармянский природооохранный фронт” (ВПФ) обнаружила на нескольких участках Дсехского и Ехегнутского лесных хозяйств ГНКО “Айантар” свыше тысячи незаконно вырубленных деревьев различных видов. Около 250-300 из них были срублены недавно, остальные вырубки имели давность до 5 лет. Видневшиеся повсюду пни были диаметром от 10 до 90 см. Материал, собранный нами в течение двух дней, имеет такой объем, что мы вынуждены представлять его по частям.
Призываем всех ответственных за эту сферу государственных чиновников выйти из своих кабинетов и лично ознакомиться с ситуацией, царящей в лесах Армении, а также предпринять незамедлительные шаги по пресечению неконтролируемых лесных вырубок.