Սրտամկանի սուր ինֆարկտից մահվան դեպքերը նվազել են 316-ով
2015թ. հունվարի 1-ից մեկնարկել էր սրտի անհետաձգելի վիրահատության ծրագիրը, որում ընդգրկվում են այն քաղաքացիները, ովքեր մինչ այդ ներառված չեն եղել սրտի անվճար ինվազիվ վիրահատության իրավունք ունեցող որևէ խմբում։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը:
Հայաստանում լայն տարածում ունեցող սրտանոթային հիվանդությունները մահացության ընդհանուր կառուցվածքում 48 տոկոս են կազմում և ստենտավորումն ինֆարկտի դեպքում մարդու կյանքը փրկելու ամենաարդյունավետ միջոցն է։ Նախարարության վիճակագրական տվյալները վկայում են, որ սրտի անհետաձգելի վիրահատության ծրագրի արդյունքները դրական են։
2014թ. հունվար-հուլիս ամիսներին արձանագրվել է սրտի իշեմիկ հիվանդությունների և սրտանոթային հիվանդություններով պայմանավորված մահվան 7349դեպք, իսկ 2015թ. նույն ժամանահատվածում՝ 6928։ Մահվան դեպքերի քանակը նվազել է 421-ով: Սրտի իշեմիկ հիվանդություններից, մասնավորապես` սրտամկանի սուր ինֆարկտից, սրտամկանի կրկնակի ինֆարկտից 2014թ. հունվարի 1-ից հունիսի 30-ը մահվան դեպքերը կազմել են 4740, իսկ 2015թ. նույն ժամանակահատվածում` 4424 կամ նվազել է 316 դեպքով:
Սրտի անհետաձգելի վիրահատություն իրականացնող բժշկական 10 կազմակերպությունում («Նորք Մարաշ», «Էրեբունի», «Մալաթիա», Գյումրի, Գորիսի բժշկական կենտրոններ, «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց, «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոն, «Արամյանց բժշկական կենտրոն», «Քանկոր սիրտ-անոթային բժշկական կենտրոն» և «Լևոն Հովհաննիսյանի անվան սրտաբանության ԳՀԻ») բժշկական օգնության և սպասարկման որակը և ծրագրի արդյունավետությունը գնահատելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարության ստորաբաժանումները պարբերաբար մշտադիտարկումներ են իրականացնում ։

В Армении смертность от инфаркта сократилось на 316 случаев
1 января 2015 г. стартовала программа неотложных операций на сердце, которой были охвачены только те граждане, которые до этого не входили в какую-либо группу, имеющую право на бесплатную инвазивную кардиологическую операцию.
Получившие широкое распространение в Армении сердечно-сосудистые заболевания составляют 48% в общей структуре смертности. А при инфаркте миокарда самым эффективным методом спасения жизни человека является стентирование. Согласно статистическим данным Министерства здравоохарнения РА, программа неотложных операций на сердце дала положительный результат.
В январе-июле 2014 г. было зарегистрировано 7349 случаев смерти от ишемической болезни сердца и сердечно-сосудистых заболеваний, а за тот же период 2015 г. – 6928. Количество смертных случаев сократилось на 421. С 1 января по 30 июня 2014 г. количество смертей от ишемических болезней сердца, в частности от острого и повторного инфаркта миокарда, составило 4740, а за тот же период 2015-го – 4424, что свидетельствует о сокращении на 316 случаев.
С целью оценки качества медицинской помощи и обслуживания, а также эффективности программы подразделения Минздрава РА постоянно проводят мониторинг в 10 медицинских центрах, осуществляющих неотложную операцию на сердце: “Норк-Мараш”, “Эребуни”, “Малатия”, гюмрийский и горисский  медцентры, 1-я университетская больница им.Гераци, Республиканский медцентр “Армения”, медцентр “Арамянц”, медцентр сердечно-сосудистых заболеваний “Канкор” и НИИ кардиологии имени Левона Ованнисяна.