Ստեղծվել է 7 մլն դոլար կրթաթոշակային ֆոնդ` Մերձավոր Արևելքում բնակվող 100 ուսանողների համար
«100 LIVES» նախաձեռնությունն ու Near East Foundation-ը հայտարարում են 7 մլն դոլար կազմող համատեղ կրթաթոշակային ֆոնդի ստեղծման մասին:
Նախաձեռնության մեկնարկի մասին հայտարարվել է Near East Foundation-ի (Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամ) հարյուրամյա հոբելյանին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը: Բարեգործական կրթաթոշակային այս ծրագրի շրջանակներում աջակցություն կցուցաբերվի Մերձավոր Արևելքում բնակվող 100 ուսանողների:
Մերձավոր Արևելքի արաբական երկրների ռիսկային գոտիներում բնակվող թվով հարյուր երիտասարդների համար նոր ութամյա կրթաթոշակային ծրագիր է հաստատվել: «100 LIVES» նախաձեռնությունն այդ նոր ծրագրի մասին հայտարարել է Near East Foundation-ի (Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամ) հարյուրամյա հոբելյանին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, որին ներկա էին մարդասիրական օգնության ոլորտում գործող միջազգային խոշորագույն կազմակերպությունների ղեկավարներն ու հայ համայնքի ներկայացուցիչները:
«100 LIVES» նախաձեռնության գրասենյակը հայտնում է, որ ծրագիրը մշակվել է «100 LIVES»-ի և Near East Foundation-ի համատեղ ջանքերով՝ որպես աշխարհասփյուռ հայության երախտագիտության հավաստիք Մերձավոր Արևելքի ժողովրդին, որը մեկ դար առաջ ապաստան ու սնունդ տրամադրեց Եղեռնից փրկված հայ փախստականներին:
Կազմելով մոտ 7 մլն դոլար՝ «100 LIVES» նախաձեռնության և Near East Foundation-ի համատեղ
այս կրթաթոշակային ծրագիրը հնարավորություն կընձեռի հակամարտությունների գոտիներում հայտնված, տեղահանման ենթարկված և չքավորության մեջ գոյություն պահպանող երեխաներին ուսումնառել UWC Դիլիջան քոլեջում՝ համատեղ ուսուցման միջազգային գիշերօթիկ դպրոցում, որտեղ այսօր սովորում են երիտասարդներ ավելի քան 60 երկրներից, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր մասերում գործող UWC ցանցի այլ քոլեջներում: Ծրագրի կառավարումը կիրականացվի «Scholae Mundi» հիմնադրամի միջոցով, որի նպատակն է երիտասարդներին ընձեռել իրենց գիտելիքը, հմտություններն ու աշխարհայացքը զարգացնելու հնարավորություններ՝ հետագայում դրանք ի շահ համայն մարդկության բարօրության և հասարակության մեջ գլոբալ դրական փոփոխությունների իրագործումը խթանելու նպատակով օգտագործելու հեռանկարով:

100 LIVES и Near East Foundation объявляют об открытии фонда стипендий размером в 7 миллионов долларов
Нью-Йорк — Создана новая восьмилетняя образовательная стипендия, направленная на помощь ста детям, проживающим в опасных районах арабского Ближнего Востока и относящимся к группе риска. Инициатива 100 LIVES объявила о создании новой программы на праздновании столетнего юбилея фонда Near East Foundation перед аудиторией лидеров в области гуманитарной помощи и членов армянской диаспоры. 100 LIVES и Near East Foundation разработали эту программу вместе, чтобы выразить народам Ближнего Востока, сто лет назад подарившим приют и кров бежавшим от Геноцида армянам, благодарность от лица мирового армянского сообщества.
Объем стипендиального фонда составляет почти 7 миллионов долларов. В рамках Стипендиальной программы благодарности 100 LIVES и Near East Foundation обеспечат детям, ставшим жертвами конфликта. потери дома и бедности, возможность стать учеником UWC Dilijan, международной школы-пансиона, в которой учатся подростки из более чем 60 стран, или любой другой школы, входящей в сеть UWC (Колледж объединенного мира) по всему миру. Программа будет курироваться через фонд Scholae Mundi Foundation, стремящийся обеспечить студентов возможностям для получения и развития знаний, навыков и точек зрения, необходимых для участия в жизни международного сообщества и активизации общественных перемен.