Վայոց Ձոր. ապօրինի և օրինական աղբավայրերը
Հայաստանի հարավ տանող միջպետական ճանապարհն անցնում է Վայոց Ձորի մարզի մի քանի համայնքներով: Հենց այդ ճանապարհի երկու կողմերում իրարից ոչ հեռու կարելի է նկատել աղբանոցներ, շինարարական և մետաղի թափոններ: Մարզի համայնքապետարանների ներկայացուցիչները միաձայն պնդում են, որ իրենց համայնքի բնակիչները մեղավոր չեն ճանապարհի կողքերին թափված աղբի համար: Հարցին, թե այդ դեպքում որտեղից է գոյացել աղբը, բոլորի պատասխանը մեկն է՝ չգիտենք:
Եղեգնաձորի քաղաքապետարանը տարեկան 32 մլն 322 հազար 700 դրամ է տրամադրում աղբահանությանը: Քաղաքի հիմնական աղբավայրը գտնվում է մոտ 2 կմ հեռավորության վրա: Այդ աղբանոցը դարպասներով փակում են, որ այլ համայնքներից աղբ չթափեն այնտեղ: Սանիտարական աշխատանքների և աղբի տեղափոխման համար քաղաքապետարանը պայմանագիր է կնքել «Եղեգնաձորի բնակարանային կոմունալ տնտեսություն» ԲԲԸ-ի հետ:
Ստորև ծանոթացեք Վայոց Ձորի մարզում «Հետքի» արձանագրած ապօրինի և օրինական աղբավայրերին՝ ըստ տեղակայման դիրքի և մեծության:
Նույն ընկերության հետ պայմանագիր է կնքել նաև Մալիշկայի համայնքապետարանը: Հայաստանում իր մեծությամբ երրորդ գյուղի՝ Մալիշկայի աղբահեռացումը, կայանում է գյուղապետարանի և տնտեսությունների համատեղ ֆինանսավորմամբ: Համայնքապետ Մհեր Մովսիսյանի խոսքով՝ գյուղապետարանը տարեկան 135 հազար դրամ է հատկացնում աղբահանության աշխատանքներին. «Գումարած դրան, յուրաքանչյուր տնտեսություն 500 դրամ է վճարում: Պաշտոնապես մոտ 1800 տնտեսություն ունենք, բայց դրանց մեծ մասը Հայաստանից գնացել են: Աղբահանության գումար վճարում են մոտ 400-500 ընտանիքներ»,- ասում է Մալիշկայի գյուղապետ Մհեր Մովսիսյանը:
Վայքի քաղաքապետարանը ստեղծել է «Վայք համայնքի բարեկարգում» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպությունը, որին տարեկան վճարելով 7 մլն 200 հազար դրամ, լուծում է քաղաքի աղբահանության խնդիրը: Ինչպես «Հետքի» հետ զրույցում նշում է քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Գագիկ Մուշկամբարյանը, Վայքում շաբաթական երեք անգամ աղբի մեքենա է շրջում և հավաքում բնակիչների գոյացրած թափոնները: Քաղաքի հիմնական աղբանոցը գտնվում է Վայքից մոտ 2.5 կմ հեռավորության վրա: Օրեցօր ավելացող աղբից միակ ազատման միջոցն այրելն է:
Վայոց Ձորի մարզի Ագարակաձոր գյուղի բնակչության կեսը վճարում է աղբահանության համար, կեսը՝ ոչ: Այս համայնքի աղբահանությունն իրականացնում է «Ագարակաձորի բարեկարգում» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպությունը: Ագարակաձորի գյուղապետարանի առաջատար մասնագետ Արտյոմ Հովհաննիսյանը «Հետքին» հայտնեց, որ գյուղն ունի մոտ 240 տնտեսություն, որի կեսն է միայն վճարում 500-ական դրամ՝ աղբահանություն կազմակերպելու համար: Մեր հարցին, թե չվճարողները որտեղ են թափում աղբը, Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Ով էլ չի վճարում, ասում է, թե գյուղից դուրս է հանում, չգիտեմ: Պիտի կամաց-կամաց ստիպենք, որ բոլորն էլ վճարեն»:
Վայոց Ձորով անցնող միջպետական ճանապարհին են գտնվում նաև մի շարք առևտրի և սննդի կետեր, որոնց կողքով հոսում է Արփա գետը: Ի տարբերություն այլ մարզերի՝ պետք է նշել, որ այստեղ գործող սննդի օբյեկտները գրեթե չեն աղտոտում գետը. Հարակից տարածքներում տեղադրված են աղբամաններ, որոնց մեջ հավաքված աղբը, ըստ առևտրականների, աղբատար մեքենան հավաքում է:

Законные и незаконные мусорные свалки: Вайоц дзор
Ведущая к югу Армении межгосударственная дорога проходит через несколько общин Вайоцдзорской области. По обе ее стороны можно увидеть находящиеся недалеко друг от друга мусорные свалки, строительные и металлические отходы. Представители областных администраций в один голос твердят, что местные жители не имеют отношения к мусору, который выбрасывается вдоль дороги. На вопрос, как в таком случае образовались свалки, следует один и тот же ответ: не знаем.
Мэрия города Ехегнадзора ежегодно выделяет на уборку мусора 32 млн 322 тыс. 700 драмов. Основная городская свалка находится примерно в двух километрах и закрывается воротами, чтобы жители других общин не выбрасывали здесь свой мусор. Договор о проведении санитарных работ и вывозе мусора мэрия заключила с ОАО “Ехегнадзорское коммунально-жилищное хозяйство”.
Ниже представлены зарегистрированные Hetq.am в Вайоц дзоре законные и незаконные мусорные свалки в соответствии с их величиной и месторасположением
Договор с той же компания заключила и администрация общины Малишка. В третьем по величине селе Армении вывоз мусора осуществляется при совместном финансировании сельской админстрации и домохозяйств. По словам старосты Мгера Мовсисяна, администрация ежегодно выделяет на уборку мусора 135 тыс. драмов. “Прибавьте к этому сумму, которая образуется за счет уплаты хозяйствами по 500 драмов. Официально у нас зарегистрировано 1800 хозяйств, однако большая часть людей уехала из Армении. За вывоз мусора платят 400-500 семей”,- отметил М.Мовсисян.
Мэрия города Вайка создала общинную некоммерческую организацию “Благоустройство общины Вайк», которой ежегодно платит 7 млн 200 тыс. драмов за уборку мусора. Как сказал в беседе с Hetq.am секретарь аппарата мэрии Вайка Гагик Мушкамбарян, в неделю три раза мусороуборочная машина собирает оставленные жителями бытовые отходы. Основная мусорная свалка города находится на расстоянии 2,5 км. Единственным способом избавиться от мусора является его сжигание.
В селе Агаракадзор половина населения платит за уборку мусора, половина – нет. В этой общине вывоз мусора осуществляет общинная некоммерческая оранизация “Благоустройство Агаракадзора”. Ведущий специалист сельской администрации Артем Ованни сян сообщил Hetq.am, что в селе имеется 240 хозяйств, однако лишь половина из них платит по 500 драмов за вывоз мусора. На вопрос, куда сбрасывают отходы те, кто не платят, Ованнисян ответил: “Они говорят, что вывозят мусор за пределы села. Но мы должны постепенно заставить людей платить”.
Вдоль идущей через Вайоц дзор дороги расположены также торговые точки, объекты общественного питания, мимо которых течет река Арпа. Следует отметить, что в отличие от других областей действующие здесь объекты питания почти не загрязняют реку. На сопредельных территориях установлены мусорные баки, которые, по словам торговцев, опорожняет мусороуборочная машина.