Գագիկ Խաչատրյան. «Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող օբյեկտներում խոշոր խախտումներ չեն հայտնաբերվել»
Այսօր ԱԺ-ում 2016թ. բյուջեի քննարկման ընդմիջման ժամանակ լրագրողների հետ զրուցեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը:
Լրագրողները նրանից հետաքրքրվեցին, թե ԲՀԿ- նախկին առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող ընկերություններում խախտումներ հայտնաբերվե՞լ են, թե՞ ոչ: Ի պատասխան՝ Գագիկ Խաչատրյանն ասաց, որ Ծառուկյանին պատկանող 7 ընկերություններից 6-ում ստուգումներն ավարտել են, և առանձնակի մեծ չափերի խախտումներ չեն հայտնաբերվել, մնացել է ստուգել «Արարատի ցեմենտի գործարանը»:
Հարցին, թե ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանը հրապարակավ սուտ տեղեկութուններ է տվել, և հիմա խախտումներ չեն արձանագրվել, քանի որ քաղաքական համերաշխություն է հաստատվել, նախարարը պատասխանեց, որ միայն ստուգումներ անելու հանձնարարական է եղել:
«Սերժ Սարգսյանը չի արձանագրել, այլ ասել է՝ պետք է ճշտել, և մենք համապատասխան հանձնարարություն ենք ստացել ու պարզել, որ էական խախտումներ չեն արձանագրվել, ի դեպ, ստուգումները կատարել ենք բացառապես օրենքի շրջանակում: Քաղաքական գործոններում արձանագրվածը բոլորս գիտենք, սակայն նշեմ, որ վերջին տարիներին չենք տեսնի, որ հարկային ու մաքսային մարմինները քաղաքական գործընթացներում ունենան այնպիսի դեր, որը հակասի օրենքին»,- ասաց նախարարը:
Խոսելով կոռուպցիայի մասին՝ ֆինանսների նախարարն ասաց. «Մենք այսօր պատերազմող երկիր ենք, դժվար խնդիրներ կան, նաեւ կոռուպցիան: Բայց կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում փոփոխություններ կան»:
Այն հարցին, թե ինչպես են Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովում ներգրավված անձինք պայքարելու կոռուպցիայի դեմ, եթե հենց իրենք են կոռումպացված, նախարարը պատասխանեց. «Իհարկե, կարող են հնչել նման հարցադրումներ, հիմա դուք նայեք՝ ով է պայքարում, ով՝ ոչ»,- ասաց Գագիկ Խաչատրյանը:

Гагик Хачатрян: “На объектах, принадлежащих Гагику Царукяну, серьезные нарушения не выявлены”
В перырве проходящего сегодня в Национальном Собрании обсуждения проекта бюджета 2016 г. с журналистами встретился министр финансов Гагик Хачатрян.
Представители СМИ поинтересовались, выявлены ли наруш ения в компаниях, принадлежащих бывшему лидеру партии “Процветающая Армения” Гагику Царукяну. Министр отметил, что в шести из семи компаний Царукяна проверки закончились, и нарушения в особо крупных размерах не выявлены. Осталось проверить только Араратский цементный завод.
На вопрос: получается, что Серж Саргсян публично представил ложные сведения, и поскольку уже достигнуто политическое согласие, то нарушения не выявляются? – Гагик Хачатрян ответил, что поступило только лишь распоряжение провести проверки.
«Серж Саргсян не констатировал, а лишь сказал: нужно уточнить, и мы, получив соответствующее поручение, проверили и выяснили, что существенных нарушений нет. Кстати, проверки были проведены исключительно в рамках закона. То, что зафиксировано в результате политических факторов, знаюти все. Отмечу, однако, что в последние годы нельзя привести какой-либо случай, когда налоговые и таможенные органы играли бы в политических процессах противоречащую закону роль»,- отметил Г.Хачатрян.
Говоря о коррупции, глава Минфина заявил: «Сегодня наша страна находится в состоянии войны, есть серьезные проблемы, в том числе коррупция. Однако в борьбе с коррупцией имеются изменения».
На вопрос, каким образом лица, включенные в состав Комиссии по борьбе с коррупцией, должны вести борьбу с этим явлением, если сами коррумпированы, министр ответил: «Такие вопросы, конечно, могут звучать. А теперь вы сами скажи те, кто ведет борьбу, а кто – нет».