Նոր Հաճնի ոստիկանության շենքի դիմաց փոքրիկ այգի է եղել, որը վերջին մի քանի օրում վերածվել է շինհրապարակի. կտրվել են հաստաբուն դեկորատիվ և պտղատու տասից ավելի ծառեր: Մեր այցելության ժամանակ բնակիչները վախվորած էին, նրանք չէին ցանկանում խոսել այգու և կտրված ծառերի մասին: Նոր Հաճնի հնաբնակներից Գեղեցիկ Երեմյանը միակն էր, ով բարձրաձայնում էր ապօրինի հատումների մասին, իսկ այդ ժամանակ համաքաղաքացիների մեկ այլ խումբ ծառերի բներն էր տեղավորում մեքենան՝ ձմեռվա վառելիքը հոգալու նպատակով:
Գեղեցիկ Երեմյանին այսօր արդեն հասցրել են սպառնալ. Անահիտ Փանյան անունով կինը և իր տղան ներկայացել են որպես տարածքի սեփականատերեր և ասել, որ չփորձի իրենց պատերազմ հայտարարել. «Ասաց՝ մենք վերևում էլ ծանոթ ունենք, ներքևում էլ, մեզ հանկարծ պատերազմ չհայտարարես»,- պատմում է Գեղեցիկը:
Նա այսօր այցելել է նաև Նոր Հաճնի քաղաքապետ Գագիկ Մաթևոսյանին, հարցրել, թե ինչ իրավունքով է վերացնում քաղաքի կանաչ տարածքները: Վերջինս Գեղեցիկ Երեմյանին պատասխանել է. «Որտեղ ծառ կար որ»: Ըստ քաղաքում պտտվող խոսակցությունների՝ այդ տարածքում պատրաստվում են սուպերմարկետ կառուցել: Մեր այցելության պահին ջրագծերը քանդված էին՝ դրանք փոխելու նպատակով:
Օրվա աշխատանքային ժամին «Հետքը» փորձեց կապ հաստատել քաղաքապետ Գագիկ Մաթևոսյանի հետ, սակայն քաղաքապետարանից հայտնեցին, որ վերջինս խորհրդակցության է: Մենք դեռևս կանդրադառնանք այս տարածքի սեփականատերերին և քաղաքապետի՝ կանաչ տարածքներում հողհատկացման որոշումներին:
Հիշեցնենք, որ Նոր Հաճնի քաղաքապետ Գագիկ Մաթևոսյանը ԲՀԿ կուսակցության անդամ էր, սակայն Գագիկ Ծառուկյանի՝ կուսակցությունը թողնելուց հետո, այս տարվա մարտին նա լքել է կուսակցությունը։

Напротив здания полиции в городе Нор Ачне имелся небольшой сад. Однако несколько дней назад он был превращен в стройплощадку. Здесь вырубили более десяти крупных декоративных и фруктовых деревьев. Когда мы приехали в Нор Ачн, выяснилось, что люди напуганы и не хотят говорить о сложившейся ситуации. Единственной бесстрашной женищной оказалась жительница Нор Ачна Гехецик Еремян. А в это время другая группа граждан погружала срубленные деревья в грузовик, чтобы использовать зимой в качестве топлива.
Гехецик Еремян уже успела получить угрозы в свой адрес. Некая Анаит Панян и ее сын, представившись собственниками данной территории, заявили Гехецик, чтобы она не смела объявлять им войну, так как у них есть “знакомые в верхах”.
Сегодня Гехецик Еремян встретилась с мэром Нор Ачна Гагиком Матевосяном. Она поинтересовалась у градоначальника, по какому праву он уничтожает в городе зеленые территории. В ответ мэр заявил: “А где там были деревья…”
В Нор Ачне циркулируют слухи о том, что на этом месте собираются построить супермаркет. В момент нашего прихода водопроводные трубы уже были демонтированы с целью замены.
Hetq.am попытался поговорить по телефону с мэром города Гагиком Матевосяном, однако в мэрии сказали, что он находится на совещании. Мы еще коснемся собственников данной территории и решений мэра о выделении участка в зеленой зоне.
Напомним, что мэр Нор Ачна Гагик Матевосян был членом партии “Процветающая Армения”, но после того, как Гагик Царукян оставил пост председателя партии, ряды ППА покинул и Матевосян.