Գյուղացիների պայքարն ավարտվեց հաղթանակով
Մարտի 4-ին տեղի ունեցած համայնքապետի ընտրությունից հետո նորաբակցիները ընտրությունն անվավեր ճանաչելու հայցով դիմել են Վարդենիսի առաջին ատյանի դատարան։
Ինչպես տեղակացրել է « Հետքը», գյուղապետի թեկնածուները երկուսն էին` Վարդենիս քաղաքի բնակիչ Արտակ Կարապետյանը եւ նորաբակցի Վազգեն Ասատրյանը:
Մարտի 14-ին Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանի (դատավոր Ա. Պետրոսյան)` երեք օր ընթացող դատական նիստ ն ավարտվեց: «Երբ բացեցին քվեաթերթիկներով պարկը եւ հաշվեցին, պարզվեց, որ Արտակ Կարապետյանի օգտին քվերակված քվեաթերթիկների մի մասը վավեր չէին, իսկ 23 հոգի էլ կեղծ էին, նրանք Նորաբակի գրանցում չունեին»,-ասաց Վազգեն Ասատրյանի վստահված անձ, գյուղապետարանի հողաչափ-գանձապահ Արմեն Ղազարյանը: Դատարանն անվավեր ճանաչեց ընտրական հանձնաժողովի որոշումը: Վերահաշվարկելով քվեաթերթիկները` դատարանը վճռեց Նորաբակի համայնքապետի ընտրություններոմ հաղթող ճանաչել Վազգեն Ասատրյանին:
Այսօր մարզպետարանի ներկայացուցիչները պետք է այցելեն Նորաբակ եւ համայնքին ներկայացնեն նոր համայնքապետին:
Նորաբակի ընտրությունները կարող են արդար ընտրություններ անցկացնելու դասական օրինակ դառնալ: Այս գյուղում որեւէ քաղաքական ուժ չի մասնակցել, չի առաջնորդել գյուղացիներին, ընդդիմությունից որեւէ մեկը չի էլ փորձել ներկա գտնվել այս ընտրատարածքում, գյուղացիներն իրենք են ոտքի կանգնել եւ պաշտպանել իրենց իրավունքները:

Villagers’ Struggle Ends in Victory
The residents of the village of Norabak of the Gegharkunik Marz have crowned their struggle with victory.
Following the March 4, 2007 election of the head of the village administration, they appealed to the Court of First instance of Vardenis to have the election results overturned.
There had been two candidates for the office of village mayor – Vardenis resident Artak Karapetyan and Vazgen Asatryan from Norabak.
On March 14, the three-day session of the Court of First Instance of Vardenis was completed. “When they opened the bag of ballots and counted them it turned out that some of the ballots cast for Artak Karapetyan were invalid and also 23 people had no right to vote since they were not registered in Norabak,” said Armen Ghazaryan, a land surveyor and treasurer of the village administration, who was a proxy of Vazgen Asatryan. The court declared the decision by the election commission invalid. And after recounting the ballots, the court ruled to pronounce Vazgen Asatryan the winner of the election to the post of head of the Norabak administration.
Representatives from the Marzpet's Office are scheduled to visit Norabak to present the new mayor to the community.
The Norabak election can serve as example. No political party participated in these processes or controlled the villagers, no one from the opposition camp even tried to be present at the precinct, the villagers simply stood up themselves and defended their own rights.