Կառավարությունը չի հրաժարվում բյուջեն տուգանքներով լցնելու քաղաքականությունից
Կառավարությունը հոկտեմբերի 29-ի նիստում մերժեց անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկը՝ բացառել արտադատական կարգով քաղաքացիներից տուգանքների գանձումը եւ կրկնակի չափով կրճատել տուգանքները: Օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկի փաթեթը առաջիկայում կքննարկվի նաեւ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
Նման դեպքերում Կառավարության դիրքորոշումը ազդակ է դառնում խորհրդարանի համար, թե նախագծերից որին հավանություն տալ, որին՝ ոչ: Սակայն այս դեպքում նկատի ունենանք, որ օրինագծի հացադրումները նաեւ Հանրապետության նախագահի սեպտեմբերի 11-ի խորհրդակցության թեման են եղել:
Իրավապահ եւ տարբեր վերահսկող կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ անցկացված խորհրդակցության ժամանակ նախագահը հայտնել էր. « ··· մենք պետք է կարողանանք տարբերակել կոպիտ խախտումներն այն խախտումներից, որոնք մարդիկ համարում են չնչին խախտումներ, եւ նրանք դա դիտարկում են որպես իրենցից փող գանձելու միջոց: Մեկ անգամ եւս կրկնում եմ՝ տուգանքներն ընդամենը միջոց են մեր նպատակին հասնելու համար: Տուգանելը նպատակ չէ: Չնչին խախտումներ ասելով՝ ես նկատի ունեմ առաջին հերթին, օրինակ, այսպես ասած, այդ հոծ գծերի տրորումը: ··· Արդյոք մեր ճանապարհներին, մեր մայրուղիներին մենք մոտեցե՞լ ենք ուշադիր եւ այդ բոլոր գծանշաններն արե՞լ ենք կարգուկանոնով եւ հարմարավետություն ապահովելու համար, թե՞ ուղղակի արել ենք, որպեսզի ավելի շատ խախտումներ լինեն»:
Խորհրդակցության ընթացքում նախագահը տվել էր մի շարք հանձնարարականներ, այդ թվում՝ «ապահովել ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտման համար վարչական ակտերի բողոքարկման եւ վերանայման գործընթացի դյուրացումը՝ ներդնելով նաեւ բողոքարկման էլեկտրոնային համակարգ»:
Այս հանձնարարականների մասին հիշեցրել է նաեւ պատգամավորը՝ առաջարկված օրինագծի փաթեթում, սակայն Կառավարությունն անգամ այս հնարավորությունը չօգտագործեց ՀՀ նախագահի հանձնարարականները կատարելու եւ որեւէ բան փոխելու առումով: Պատճառը, կարծում ենք այն է, որ տնտեսական աճ ապահովելու հարցում ձախողված Կառավարությունը չի ցանկանում հրաժարվել ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտման դիմաց գանձվող մեծ չափերի տուգանքներից: Հայաստանի ճանապարհներին արագաչափեր ու տեսախցիկներ տեղադրող ընկերության՝ «Սեքյուրիթի Դրիմ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ալիկ Զաքարյանը մամուլին վստահեցրել է, որ «ամբողջ տուգանքները միանշանակ գնում են պետբյուջե»:
Պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի օրենսդրական նախաձեռնության հիմքում «Հետքի» այս տարվա մայիսի հրապարակումն էր, որտեղ ներկայացրել էինք, որ Հայաստանում, տարբեր տեսչությունների կայացրած վարչական ակտերի քանակն անցնում է մի քանի հարյուր հազարից: Դատարանները բեռնաթափելու նպատակով, այդ որոշումներով տուգանքներ գանձելու իրավասությունը մեկ տարի առաջ փոխանցվեց Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությանը (ԴԱՀԿ): Վարչական պատասխանատվության մասին որոշումները միանգամից ԴԱՀԿ ուղարկելը նոր խնդիր առաջացրեց՝ ոտնահարվում է քաղաքացու լսված լինելու իրավունքը:
Միաժամանակ, ինչպես իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը եւ իրավաբան Արա Ղազարյանը պարզել էին մի հետազոտության արդյունքում, պետությունը պատժիչ քաղաքականություն է վարում սեփական ժողովրդի նկատմամբ: Տարբեր նախարարությունների եւ կառույցների կազմում գործող տեսչություններն անցնող տարում 1 մլն 500 հազար պատժի որոշում են կայացրել վարչական վարույթներով: Սրանցով գանձված գումարի չափը հաշվարկված չէ:
Այս թվի մեջ ներառված չեն 345 000 վարորդների նկատմամբ կայացված ակտերը, որոնցով տուգանքներ պետք է գանձվեն: Էդմոն Մարուքյանը պարզել է, որ միայն 2014 թվականին 3,1 մլրդ դրամ տուգանք է վճարվել ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտման համար:
Թե' հետազոտության հեղինակները, թե' պատգամավորը հայտարարեցին, որ վարչական իրավախախտումների համար նախատեսված սանկցիայի առաջնային նշանակությունը ոչ թե պատժելն է, այլ նախականխումը: «Հայտնի փաստ է, որ կանխարգելման համար առաջնային նշանակություն ունի ոչ թե պատժի խստությունը, այլ դրա անխուսափելիության գիտակցումը: Այսպիսով՝ ակնհայտ է, որ կանխարգելման համար ավելի նվազ չափի տուգանքն էլ բավարար է»,- նշում է Է. Մարուքյանը:
Պատգամավորը նշել է, որ խախտված է քաղաքացիների իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունքն ամրագրված է թե՛ Սահմանադրության, թե՛ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածում եւ թե՛ նախադեպային (ինչպես ներպետական, այնպես էլ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի) մակարդակով:
Վարչական մարմինն անձին ծանուցում է, որ կատարել է ենթադրյալ վարչական իրավախախտում եւ պարտավոր է տուգանք վճարել, ինչի հետ նա մասամբ կամ ամբողջությամբ հնարավոր է, որ համաձայն չէ: Սակայն չունի բավարար գիտելիքներ իրավական տեսանկյունից հիմնավորելու իր դիրքորոշումն ու բողոքարկելու այդ ակտը, ոչ էլ փաստաբան վարձելու կամ իրավախորհրդատվություն ստանալու հնարավորություն եւ ավելի մեծ ծախսերից խուսափելու համար ստիպված է վճարել վարչական տուգանքը:
Նշվում է, որ դատարանների բեռնաթափման հաշվին զանգվածային ոտնահարման են ենթարկվում հատկապես ցածր իրավագիտակցության ունեցող քաղաքացիների իրավունքները, եւ նրանց հաշվին լցվում է պետական բյուջեն, հարկադիր ծառայության արտաբյուջետային հաշիվը, ինչպես նաեւ սնվում են ճանապարհային երթեւեկության որոշ կանոնների խախտման համար գանձվող տուգանքներից բաժին ստացող մասնավոր եւ այլ կառույցներ:
«Նաեւ գործող օրենքով ոչ թե վարչական մարմինն է տուգանքի բռնագանձման պահանջով դիմում դատարան, այլ անհամաձայնության դեպքում քաղաքացին է դիմում դատարան ու ներկայացնում հայցադիմում՝ բողոքարկելով վարչական ակտը: Փաստորեն վարչական մարմնի բեռը դրվում է քաղաքացու վրա, այնինչ քաղաքացին հարկ է վճարում, որպեսզի վարչական մարմիններն իրեն համապատասխան ծառայություններ մատուցեն»,- նշել է պատգամավորը:
Ներկայացված նախագծերի փաթեթով պատգամավորն առաջարկում է վարչական օրենսդրությունը վերադարձնել նախկին խմբագրությանը, որով մասնավորապես տուգանքի դիմաց գույքի բռնագրավում կամ արգելադրում իրականացնելու վարչական մարմինների իրավունքները վերացվում են: Միաժամանակ, առաջարկում է կրկնակի չափով կրճատել գործող Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում տեղ գտած՝ առավել հաճախ հանդիպող եւ նվազ հասարակական վտանգավորություն ունեցող ճանապարհատրանսպորտային բնագավառի վարչական իրավախախտումների համար նախատեսված տուգանքները:
Հիշեցնենք, որ գործող օրենքով 200 000 ՀՀ դրամը գերազանցելու դեպքում է միայն դատական հայց հարուցվում եւ գումարը դատարանի տրամադրած կատարողական թերթի հիման վրա է գանձվում: Մինչդեռ, պատժիչ ակտերի 95%-ից ավելին չի գերազանցում նշված շեմը, հետեւաբար, քաղաքացիները փաստացի չեն օգտվում դատական պաշտպանության իրավունքից:

Правительство не отказывается от политики пополнения госбюджета за счет штрафов
Правительство Армении на своем заседании 29 октября отклонило выдвинутое независимым депутатом Национального С обрания Эдмоном Марукяном предложение о внесении в закон изменения, которым предусматривается отменить взимание с граждан штрафов во внесудебном порядке и сократить в два раза размеры штрафов. В ближайшее время пакет предложений о законодательных изменениях будет рассмотрен на заседании постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС.
В таких случаях позиция правительства должна заставить парламент задуматься о том, какие проекты следут одобрить, а какие – нет. Отметим, однако, что вопросы, содержавшиеся в законопроекте, были подняты и на совещании у президента РА 11 сентября.
В ходе совещания, в котором участвовали руководители правоохранительных и контролирующих структур, президент заявил: “…мы должны уметь дифференцировать грубые нарушения от тех нарушений, которые люди называют незначительными, считая, что они являются средством взимания с них денег. Еще раз повторяю: штрафы – всего лишь способ добиться нашей цели. Под незначительными нарушениями я в первую очередь имею в виду, например, пересечение красных линий. …А проявили ли мы внимание к нашим дорогам, магистралям, обеспечили ли порядок и удобство или сделали так, чтобы нарушений было больше”.
В ходе совещания президент дал ряд поручений, в том числе “облегчить процесс обжалования и пересмотра административных актов за нарушений правил дорожного движения, внедрив также электронную систему обжалования”.
Об этих поручениях президента напомнил и депутат Марукян, однако правительство ничего не предприняло для их выполнения.
Причина, на наш взгляд, кроется в том, что правительство, потерпевшее неудачу в вопросе обеспечения экономического роста, не хочет отказываться от взимания крупных штрафов за нарушение правил дорожного движения. Алик Закарян, директор ООО “Секюрити Дрим”, устанавливающего спидометры и видеокамеры на дорогах Армении, заверил прессу в том, что “все штрафы однозначно идут в госбюджет”.
Законодательная инициатива депутата Эдмона Марукяна была основана на опубликованной в мае этого года статье Hetq.am, в которой говорилось о том, что количество административных актов, принятых в Армении различными инспекциями, превышает несколько сотен тысяч. Сцелью разгрузки судов год назад право на взимание штрафов по этим решениям было передано Службе принудительного исполнения судебных актов (СПИСА). Это решение вызвало новую проблему – было попрано право граждан быть услышанными.
Правозащитники Артак Зейналян и юрист Ара Казарян провели исследование, которое показало, что государство проводит в отношении своего народа карательную политику. В уходящем году различными инспекциями было принято 1 млн 500 тыс. решений о штрафах. Сумма, которая была взыскана по этим решениям, не подсчитана.
В эту цифру не включены акты на 345.000 водителей, по которым еще должны быть взысканы штрафы. Эдмон Марукян выяснил, что только в 2014 г. штрафы, уплаченные за нарушение правил дорожного движения, составили 3,1 млрд драмов.
И авторы исследования, и депутат заявили, что первичное значение санкций за административные правонарушения состоит не в наказании, а в профилактике.
По словам Марукяна, право граждан обжаловать подобные штрафы закреплено в Конституции РА и ст.13 Европейской конвенции о правах человека.
За счет разгрузки судов в массовом порядке нарушаются в частности права граждан с низким уровнем правосознания, и именно за их счет и пополняются госбюджет, внебюджетный счет СПИСА, а также кормятся некоторые частные и другие структуры, получающие свою долю от штрафов за нарушение правил дорожного движения.
В представленных законопроектах депутат предлагает вернуться к прежней редакции административного законодательства, которое, в частности, не предусматривает право на арест имущества против штрафа. Вместе с тем Марукян предлагает сократить вдвое размеры штрафов, предусмотренных за наиболее частые и менее опасные административные нарушения в дорожно-транспортной сфере.
Напомним, что по действующему закону судебный иск подается только в том случае, если сумма штрафа превышает 200.000 драмов, при этом сумма взимается только на основе выданного судом исполнительного листа. Между тем в более чем 95% карательных актов суммы штрафов не превышают указанный порог, следовательно граждане лишены права на судебную защиту.