Կազմակերպվել է բժշկական կոնսիլիում
Ռուսաստանի Դաշնության Տուլայի տարածաշրջանի Ուզլովսկի քաղաքի մոտ Մոսկվա-Երևան ուղղությամբ ուղևորատար ավտոբուսի վթարի կապակցությամբ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծված հանձնաժողովի հետ Տուլայում գտնվող ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը և հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանն այցելել են Ուզլովայա, Կիրեևսկի և Նովոմոսկովսկի բժշկական կենտրոններ, հանդիպել վթարից տուժածներին:
ՀՀ առողջապահության նախարարության փոխանցմամբ՝ տուժածների առողջական վիճակը տեղում գնահատելու նպատակով` Տուլայի շրջանի առողջապահության նախարար Օլգա Ավանեսյանի մասնակցությամբ հրավիրվել է բժշկական կոնսիլիում:
Ինքնաթիռով Երևան կգան նաև այն վիրավորները, որոնց առողջական վիճակը բժիշկների գնահատմամբ թույլ է տալիս տեղափոխում: Մյուս վիրավորների, այդ թվում՝ վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվողների բուժումը կշարունակվի այնքան ժամանակ, մինչև նրանց առողջական վիճակը ևս թույլ կտա տեղափոխվել Հայաստան:
Ճանապարհատրանսպորտային պատահարից անմիջապես հետո ՌԴ առողջապահության նախարարության մասնագետների կողմից կազմակերպվել է վիրավորների պատշաճ բուժօգնությունը: Տուժածներն ապահովվել են անհրաժեշտ դեղերով: Նախնական պայմանավորվածության համաձայն` նոյեմբերի 5-ին, Ռուսաստանի Դաշնությունից հատուկ չվերթով Երևան կտեղափոխվեն վթարից զոհված ուղևորների աճյունները:
Այսօր առավոտյան Արմեն Մուրադյանը և Գագիկ Բեգլարյանը մասնակցել են նաև Տուլայի նահանգապետ Վլադիմիր Գրուզդևի հրավիրված խորհրդակցությանը: Քննարկվել են հետագա աշխատանքները կազմակերպելու հարցերը:
Նոյեմբերի 3-ին՝ դեպքից ժամեր անց, Մոսկվա-Երևան երթուղու ավտոբուսի վթարի հետևանքով զոհված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների հուղարկավորության կազմակերպման և տուժած քաղաքացիներին ու նրանց ընտանիքներին անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու նպատակով ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է հանձնաժողով: Իրավիճակի մասին պարբերաբար զեկուցվում է Հանրապետության Նախագահին և վարչապետին:

Организован медицинский консилиум
В связи с аварией автобуса Москва-Ереван, произошедшей 3 ноября близ города Узловая Тульской области, вместе с комиссией, созданной по решению премьер-министра РА, в Туле находятся министр здравоохранения РА Армен Мурадян и министр транспорта и связи Гагик Бегларян. Они посетили пострадавших от аварии граждан, находящихся в медицинских центрах городов Узловая, Киреевск и Новомосковск.
По сообщению Минздрава РА с целью оценки на месте состояния пострадавших был созван медицинский консилиум с участием министра здравоохранения Тульской области Ольги Аванесян.
Самолетом в Ереван будут доставлены те раненые, состояние которых, по мнению врачей, позволяет их транспортировать. Остальные пострадавшие, в том числе те, которые находятся в реанимационных отделениях, будут продолжать лечение до тех пор, пока их состояние также не позволит доставить их в Армению.
Сразу после ДТП специалисты Министерства здравоохранения РФ оказали всем раненым надлежащую медицинскую помощь, включая обеспечение необходимыми лекарствами. По предварительной договоренности 5 ноября спецрейсом из России в Ереван будут доставлены тела погибших пассажиров автобуса.
Сегодня утром Армен Мурадян и Гагик Бегларян приняли участие в совещании, созванном губернатором Тулы Владимиром Груздевым. Обсуждались вопросы организации дальнейших работ.
3 ноября, спустя несколько часов после произошедшего, решением премьер-министра РА была создана комиссия, которая должна заниматься вопросами похорон погибших в ДТП граждан Республики Армения и оказанием помощи их семьям.