ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպել է Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի հետ
Նոյեմբերի 4-ին աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերի հետ։
ԼՂՀ ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ Կարեն Միրզոյանը կարևորել է նման հանդիպումները Արցախի և Եվրամիության միջև շփումները շարունակելու առումով։ ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Արցախում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացները, մասնավորապես, անդրադարձ կատարել 2015 թ. կայացած խորհրդարանական և ՏԻՄ ընտրություններին՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը հանրային կյանքի կազմակերպման ու ժողովրդավարական եղանակով իշխանության մարմինների ձևավորման տեսանկյունից։
Կարեն Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ Արցախ-ԵՄ համագործակցությունը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական ինստիտուտների հետագա զարգացման և ամրապնդման գործում։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլին։ Այս կապակցությամբ երկուստեք ընդգծվել է իրավիճակն ապակայունացնելու փորձերը բացառելու և խաղաղ գործընթացում առաջընթաց ապահովելու ուղղությամբ ջանքեր գործադրելու անհրաժեշտությունը։ ԼՂՀ ԱԳՆ

NKR Foreign Minister Met with the Special Representative of the European Union
On November 4, Foreign Minister of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan, who is on a working visit to Yerevan, met with the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Herbert Salber.
Karen Mirzoyan noted the importance of such meetings for continuation of contacts between Artsakh and the European Union.
The NKR Foreign Minister presented the ongoing democratic processes in Artsakh, in particular, touching upon the 2015 elections to the parliament and to local self-government bodies, underlining their importance for the organization of public life and for the formation of the authorities through democratic means.
Karen Mirzoyan expressed confidence that the cooperation between Artsakh and the EU can have a positive impact on further development and strengthening of democratic institutions in the NKR.
The sides also touched upon the current stage of the peaceful settlement process of the conflict between Karabakh and Azerbaijan. In this regard, they both stressed the need to prevent any attempts to destabilize the situation and to exert efforts for ensuring progress in the peace process.