ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպել է Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի հետ
Նոյեմբերի 4-ին աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերի հետ։
ԼՂՀ ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ Կարեն Միրզոյանը կարևորել է նման հանդիպումները Արցախի և Եվրամիության միջև շփումները շարունակելու առումով։ ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Արցախում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացները, մասնավորապես, անդրադարձ կատարել 2015 թ. կայացած խորհրդարանական և ՏԻՄ ընտրություններին՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը հանրային կյանքի կազմակերպման ու ժողովրդավարական եղանակով իշխանության մարմինների ձևավորման տեսանկյունից։
Կարեն Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ Արցախ-ԵՄ համագործակցությունը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական ինստիտուտների հետագա զարգացման և ամրապնդման գործում։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլին։ Այս կապակցությամբ երկուստեք ընդգծվել է իրավիճակն ապակայունացնելու փորձերը բացառելու և խաղաղ գործընթացում առաջընթաց ապահովելու ուղղությամբ ջանքեր գործադրելու անհրաժեշտությունը։ ԼՂՀ ԱԳՆ

Глава МИД НКР встретился со Специальным представителем Евросоюза
4 ноября находящийся с рабочим визитом в Ереване министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян встретился со Специальным представителем Евросоюза по Южному Кавказу и по кризису в Грузии Гербертом Зальбером.
Карен Мирзоян отметил важность подобных встреч в плане продолжения контактов между Арцахом и Евросоюзом.
Глава внешнеполитического ведомства НКР представил демократические процессы в Арцахе, в частности, затронул состоявшиеся в 2015 г. парламентские выборы и выборы в органы местного самоуправления, подчеркнув их важность с точки зрения организации общественной жизни и формирования органов власти демократическим путем.
Карен Мирзоян выразил уверенность, что сотрудничество между Арцахом и ЕС может оказать положительное влияние в деле дальнейшего развития и укрепления демократических институтов в НКР.
На встрече был затронут также нынешний этап процесса урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. В этой связи стороны подчеркнули, что необходимо исключить попытки дестабилизировать ситуацию и приложить усилия в направлении обеспечения прогресса в мирном процессе.