Գյուղատնտեսական ոլորտը խթանելու հարցում ԱՄՆ աջակցությունը և հաջողակ տնտեսությունների փորձը
Նոյեմբերի 5-ին ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Արմեն Հարությունյանի ուղեկցությամբ այցելեց Վայոց Ձորի մարզում ԱՄՆ աջակցությամբ գործող մի շարք գյուղատնտեսական ընկերություններ: Այցը կազմակերպված էր ԱՄՆ դեսպանատան կողմից հայտարարված գյուղատնտեսության և գյուղի զարգացման միամսյակի շրջանակներում: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ դեսպանությունը:
Այցի ընթացքում շրջայց կատարվեց Եղեգնաձորի ԱՐԻԴ այծաբուծական կենտրոնում, որը հիմնադրվել է 1999 թվականի ԱՄՆ գյուղդեպարտամենտի Մարկետինգի աջակցության ծրագրի կողմից: Գենետիկ գիտության կիրառման, ինչպես նաև տեխնիկական աջակցության, գենետիկ փորձերի և անասնաբուժական խորհրդատվության տրամադրման միջոցով կենտրոնն օգնում է մշակել անկախ և տնտեսապես կենսունակ միջոցներ՝ ուղղված Հայաստանում կաթնատու այծերի աճեցմանն: ԱՄՆ գյուղդեպարտամենտի «Ագրոտուրիզմի զարգացման» ծրագրի շրջանակներում վերջերս ԱՐԻԴ կենտրոնը սկսել է հետաքրքրվել նաև ագրոտուրիզմի հնարավորություններով: Այծի պանրի և այլ մթերքների պատշաճ գովազդումը զբոսաշրջիկների շրջանում կօգնեն տեղացի ֆերմերներին ստանալ հավելյալ եկամուտներ:
«Ուրախ եմ տեսնել այս ընկերությունը: Սա ոչ միայն հաջողակ գիտական գործունեության իրականացման միջոցով Հայաստանում այծաբուծության որակը բարելավող նախաձեռնություն է, այլ նաև լուրջ հեռանկարներ է բացում գյուղի բարիքներն ու դարերի ընթացքում հղկված տնտեսավարման գիտելիքները ներկայումս տուրիզմի զարգացմանը ծառայեցնելու համար», - ասաց դեսպան Միլսը:
Աղնջաձորի կաթի հավաքման կետում դեսպանն ու փոխնախարարը հանդիպեցին նաև կաթնամթերք արտադրող կոոպերատիվների ներկայացուցիչներին: Կառույցը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ ՄԶԳ «Գյուղի զարգացման արդի նախաձեռնություն» (ARDI) ծրագրի կողմից: 5 տարի տևողությամբ և 4 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ այս ծրագիրը մեկնարկել է 2013-ի սեպտեմբերին: Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել գյուղական զբաղվածությունն ու եկամուտները:
«Ֆերմերների հետ զրույցներիցս հասկացել եմ, որ ցանկանում են ավելի շատ կաթ վաճառել և անել դա շարունակաբար, - ասաց դեսպան Միլսը, - ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ գործող կոոպերատիվի շնորհիվ նրանք ունեն բոլոր գործիքներն ու ռեսուրսները կլոր տարին երկարաժամկետ աշխատանք և եկամուտ ունենալու համար»:
Այցի վերջին կետը Սալլի գյուղում գտնվող «Սելիմ» այծի պանրի արտադրամասն էր: Այս կառույցը հիմնադրվել էր 2002 թվականին ԱՄՆ գյուղդեպարտամենտի Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոնի (CARD) ջանքերով: Օգտագործելով տեղական այծի կաթ՝ նրանք արտադրում են ֆետա պանիր տեղական սպառման և արտահանման համար: Հիմնադրումից ի վեր՝ CARD-ն աջակցում է արտադրամասին տեխնիկական վերապատրաստման, ապրանքատեսակի զարգացման հարցերում, ինչպես նաև աջակցում է ֆինանսապես՝ օգնելով մեղմել արտարժույթի փոխարժեքի տատանման հետևանքները:
«Հպարտանում եմ՝ տեսնելով, թե ինչպես է տարբեր շրջաններում մեր տրամադրած աջակցությունը կաթնամթերքի արտադրությանը տվել իր արդյունքները, ինչի վկայությունն է այս կառույցների տպավորիչ և արհեստավարժ գործունեությունը,- ասաց դեսպան Միլսը, - Նույնիսկ տրամադրվող համեստ աջակցության պայմաններում հայ ֆերմերները կարողանում են դառնալ մրցունակ տարածաշրջանային արտահանման շուկայում: Սա նպաստում է եկամուտի ավելացմանը ոչ միայն այստեղ, այլ ողջ Հայաստանի տարածքում»:
Դեսպանն ու փոխնախարարն այցն ավարտեցին ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրերի կողմից աջակցություն ստացող Ռինդի, Չիվայի, Ելփինի համայնքապետերի և համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներով: Այս ֆերմերները միրգ են աճեցնում և վաճառում մայթեզրյա տաղավարներում կամ շուկաներում: Նրանց գործունեությունն էլ ավելի ընդլայնելու համար ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցում է նրանց ոռոգման ծրագրերով և սառնարանային տնտեսություններով՝ հնարավորություն տալով նրանց իրենց բերքը վաճառել ամբողջ Հայաստանում: Այս ծրագրի շրջանակներում կբացվեն նաև 420 մարդու համար նախատեսված երկարաժամկետ աշխատատեղեր:

Thriving Goat and Dairy Operations Showcase Benefits of U.S. Commitment to Boosting the Armenian Agricultural Sector
The following was disseminated by the U.S.Embassy in Armenia
On November 5, U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, Jr., accompanied by Armenian Deputy Minister of Agriculture Armen Harutyunyan, visited a number of agricultural operations in Vayots Dzor that are thriving with U.S. support.
This visit was organized within the framework of the month-long focus on agriculture and rural development launched by the Embassy last week.
The trip included a visit to the ARID Goat Breeding Center in Yeghegnadzor, established in 1999 by the U.S. Department of Agriculture (USDA) Marketing Assistance Project. The breeding center helps develop an independent and economically viable means of raising dairy goats in Armenia by using genetic science to improve Armenia’s goat population, and by providing technical assistance, genetic testing, and veterinary consulting. The Center has recently started exploring agritourism possibilities as well through the USDA-supported “Agritourism Development” project. Promoting local goat cheese and other products to tourists will help local farmers generate additional income.
“It is exciting to see this operation. Not only is it a successful scientific effort, using genetics to improve the quality of goats in Armenia, but it also represents the enormous potential there is in connecting Armenia’s agricultural products and know-how, honed over centuries, to enhance its tourism prospects today,” said Ambassador Mills.
The Ambassador and Deputy Minister also met with local dairy cooperative members at a milk collection operation in Aghnjadzor. The facility is funded through USAID’s Advanced Rural Development Initiative (ARDI), a 5-year, $4 million program launched in September 2013. ARDI aims to increase rural employment and increase incomes for Armenians.
“Talking with these farmers, I know they would like to sell more milk on a consistent basis,” Ambassador Mills said. “And thanks to the co-operative supported by USAID, they now have better access to the tools and resources they need to ensure long-term, year-round employment and income.”
The last stop in the dairy cycle was a visit to the Selim goat cheese production facility in the village of Salli. Thanks to assistance from the USDA-funded Center for Agribusiness and Rural Development (CARD), this facility was opened in 2002, using local goat milk to produce feta cheese for local consumption and export. CARD has provided ongoing support since then, through technical training, product development, and financial assistance to ease problems stemming from international currency fluctuations.
“It makes me proud to see how the assistance we’ve provided at various stages of the dairy production chain has really paid off, resulting in very impressive and professional operations,” Ambassador Mills said. “By giving Armenian farmers and food producers modest support, they can compete in the regional export market. This helps to boost incomes not just here, but throughout Armenia.”
The Ambassador and Deputy Minister ended their visit to the region by meeting with the mayors and community members of Rind, Chiva, and Yalpin villages, which benefit from USAID-funded improvement projects. These farmers raise fruit, normally sold at roadside stands or in local markets. To expand their operations, USAID is funding irrigation projects and cold-storage to allow them to sell more fruit at a national level. We anticipate this project will also create long-term employment for 420 people.