Բիզնես ինովացիոն ֆորում 2015. հարթակ, որտեղ կհամադրվի միջազգային փորձն ու Հայաստանի ինովացիոն քաղաքականությունը
Բիզնես ինովացիոն 3-րդ ֆորումն այս տարի տեղի կունենա նոյեմբերի 13-14-ը՝ Դիլիջան քաղաքի «Դիլիջան»առողջարանային համալիրում և կանցկացվի «Հայաստան 20.18-2018թ.՝Հայաստանը 20 ամենանորարար երկրների շարքում» խորագրի ներքո: Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարեցին Բիզնես ինովացիոն ֆորումի կազմակերպիչ՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը և ֆորումի գլխավոր հովանավոր՝ BetConstruct ընկերության տնօրենի տեղակալ Հարություն Համբարձումյանը:
Ինչպես տեղեկացնում է ԻՏՁՄ-ն, երկօրյա ինովացիոն ֆորումի ժամանակ կներկայացվի տեղական և համաշխարհային փորձը, կլինեն գործնական քննարկումներ շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ և կտրվեն համապատասխան լուծումներ 2018թ. Հայաստանը 20 ամենանորարար երկրների շարքում դիրքավորելու համար:
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն ԿարենՎարդանյանը նշեց. «Բիզնես ինովացիոն ֆորումի շրջանակներում մենք փորձում ենք մեկտեղել միջազգային փորձն ու Հայաստանի ինովացիոն քաղաքականությունը: Բացի այդ, նպատակ ունենք նաևհամահունչ դարձնել բիզնեսի ու պետական մարմինների քայլերը հայաստանյան ինովացիոն ոլորտում»:
Բիզնես ինովացիոնֆորումի գլխավոր հովանավոր՝ BetConstruct ընկերության տնօրենի տեղակալ Հարություն Համբարձումյանն ասաց. «Արդեն երկրորդ տարին է BetConstruct ընկերությունը հովանավորում է այս ֆորումը, և դա պատահական չէ։ Այս տարի մեր ընկերությունը խաղային ինդուստրիայի ոլորտի միջազգային ամենահեղինակավոր մրցանակաբաշխության ժամանակ ճանաչվելէ «Տարվա Ինովատոր»։ Ինովացիան մեր հաջողության գրավականն է և, համոզված եմ, այն կենսական նշանակություն ունի Հայաստանի և հայկական ընկերությունների զարգացման համար»:
Երկօրյա ինովացիոն ֆորումի հիմնական խոսնակները կլինեն տեղական և միջազգային հեղինակավոր ընկերությունների ներկայացուցիչները, այդ թվում Իսրայելի առաջատար ձեռնարկատերերիցմեկը՝Ելենա Դոնեթսը: Ե. Դոնեթսը նաև Իսրայելի StartAU համալսարանի ձեռներեցության կենտրոնի գործադիր տնօրենն է:
Այս տարի ինովացիոն ֆորումի թեմատիկ ուղղություններն են՝
- ինովացիոն էկոհամակարգեր
- ինովացիա և կրթություն
- ինովացիա և ձեռներեցություն։
Կ. Վարդանյանը նաև հավելեց, որ միության միջոցառումները ուղղված են նրան, որպեսզի Հայաստանը ճանաչելի դառնա միջազգային շուկայում: ԻՏՁՄ իր առջև դրված նպատակներին հասնելու համար բացի ինովացիոն ֆորումից ձեռնարկում է մի շարք այլ միջոցառումներ, մասնավորապեսՀՀ դպրոցներում ինժեներական և ռոբոտաշինական խմբկաների ներդրումը, «Ինչու՞ Հայաստան» կոնցեպտի կիրառումը և այլն: Հայաստանը ինժեներական լուծումների հսկայական ներուժ ունի, որը համապատասխան կերպով չի ներկայացվում շուկայում: Միջազգային գործարար շփումների ժամանակ հաճախ հնչող այն հարցին, թե ինչու՞ պետք է համագործակցել հատկապես հայկական ընկերությունների հետ, ԻՏՁՄ-ն հստակ պատասխանում է, որովհետև Հայաստանը կարող է տրամադրել անակնկալ ինժեներական լուծումներ, որոնք աչքի են ընկնում որակով, կրեատիվությամբ և ճկունությանբ:
Ինովացիոնֆորումնավանդաբար անցկացվում է Հայաստանի տեխնոլոգիական, կրթական և ձեռներեցության ոլորտների առաջատարների մասնակցությամբ։ Ֆորումին կմասնակցենհայաստանյան և արտերկրյա տեխնոլոգիական, կրթական և ինովացիոն այլ ոլորտների շուրջ 200 մասնակիցներ, ՀՀ կառավարության և միջազգայինկազմակերպություններիներկայացուցիչներ:
3-րդ տարին անընդմեջ անցկացվող Բիզնես ինովացիոն ֆորումն ավանդաբար իրականացվում է ԻՏՁՄ-ի կողմից՝ ՀՀվարչապետիբարձրհովանուներքո և մասնակցությամբ:Ֆորումի գլխավոր հովանավորն է BetConstructընկերությունը:

The forthcoming 3d Business Innovation Forum (BIF) "Armenia 20.18 – Armenia among 20 most innovative countries by 2018" will take place on the 13-14th of November, at Dilijan city and will be held in the resort complex “Dilijan.” This was announced today by the BIF organizer Mr. Karen Vardanyan, Executive Director of the Union of Information Technology Enterprises (UITE), and BIF General Sponsor, Mr. Harutyun Hambardzumyan, Vice-Chairma of “BetConstruct.”
Business Innovation Forum is a platform for knowledge sharing and practical solutions discussions among the local and international experts of the high-tech and related industries. The key topic of the discourse is the positioning of Armenia among the 20 most innovative countries in the world.
The Executive Director of the UITE, Mr. Karen Vardanyan underlined the following, “In the frames of the Business Innovation Forum we are trying to bring together international expertise and innovation policy to Armenia. In addition, we aim to make businesses and government agencies cooperate in the field of innovation.”
Mr.Harutyun Hambardzumyan added, “It is the second year that the BetConstruct Company is sponsoring the Forum. The reason behind is that this year, our company received the most prestigious award “The Innovator of the year” in the international gaming industry. The Innovative Technologies are the key to our success and I am sure it is vital for the development of Armenia and the Armenian companies.”
The key speakers of the two-day Innovation Forum are representatives of local and international companies. The keynote speaker is Mr. Elena Donets, Israel's leading entrepreneur and the executive director of the Center for Entrepreneurship at the University of StarTAU Israel.
This year the thematic sessions of the Forum are:
• Innovation Ecosystems
• Innovation and Education
• Innovation and Entrepreneurship.
The traditionally held Business Innovation Forum is expecting to host leading experts from the education and entrepreneurship fields. Around 200 participants from the leading sectors of Armenia and abroad, such as high-tech companies and other industries, state agencies, educational institutions, diplomatic missions, business agencies, consulting firms, international organizations, entrepreneurs, media, and etc will attend the forum.
For the 3rd consecutive year, the Union has traditionally carried out the Business Innovation Forum under the auspices and participation of the Prime Minister, Mr. Hovik Abrahamyan. The General sponsor of the event is the “BetConstruct” company.
He also added that the activities undertaken by the UITE are aimed to make Armenia recognizable in the international market. In order to achieve the goals, there are several projects initiated by UITE: the establishment of engineering labs and robotics clubs in the Armenian schools, "Why Armenia" concept and its implementation. Armenia has an enormous engineering solution potential, which is not presented relevantly to the relevant market.
Frequently during the international business meetings the question raises why should cooperation be established with the Armenian companies. The UITE has an answer to that, as Armenia has enough potential to provide unexpected engineering solutions that are distinguished by quality, creativity, and flexibility.