Նարեկ Սարգսյանը խոսել է անավարտ շինությունների և հուշարձանների մասին
ՀՀ 2016 թվականի պետական բյուջեի նախագծով քաղաքաշինության ոլորտին կհատկացվի 6 միլիարդ 410 միլիոն դրամ: Այսօր ԱԺ-ում տնտեսական հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների hամատեղ նիստի ժամանակ, ներկայցնելով իր ոլորտը, ասաց ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը: Ոլորտը ներկայացնելուց հետո նախարարը զրուցեց նաև լրագրողների հետ:
Խոսելով աղետի գոտու բնակիչներին բնակարաններով ապահովելու հարցի մասին՝ նախարարն ասաց, որ անցյալ տարի մնացել էր 450 ընտանիք Գյումրիում, որի կեսը անցյալ տարվա և այս տարվա որոշումներով բնակարաններ ստացան, մյուս կեսի համար բաշխումը շարունակվում է, և պետությունն այդ պարտավորությունը կատարում է:
«Ես ինքս 2014 թվականին ասել եմ, որ մինչև 2016 թվականը քաղաքային հատվածում կավարտվի, մինչև 2017 թվականը աղետի գոտու գյուղական բնակավայրերի՝ ամբողջությամբ երկրաշարժից տուժած, հաշվառված և շահառու ճանաչված ընտանիքների խնդիրը կլուծվի»,- ասաց Նարեկ Սարգսյանը:
Լրագրողների այն դիտարկմանը, որ փաստացի դա չի կատարվել, նախարարը հակադարձեց, որ կատարվել է:
Ինչ վերաբերում է Մարզահամերգային համալիրին, նախարարն ասաց, որ ծրագրերի մասով անպայման իրենց հետ կքննարկվի, հեղինակներն անպայման կմասնակցեն, և կարող է երաշխավորել, որ շենքին առնչվող խնդիրներ չեն կարող լինել՝ զուտ ճարտարապետական իմաստով:
Ինչ վերաբերում է Երիտասարդական պալատի ճակատագրին, ապա նախարարն ասաց, որ դրա մասին դեռ որևիցե նոր տեղեկատվություն չկա, բայց իրենք շուտով ԱԺ են ներկայացնելու օրենք Երևանի կենտրոնի մասին, և այդ օրենքում խիստ պատժամիջոցներ են նախատեսված այդ կարգի շինությունների համար: Նախարարի խոսքով՝ սա միակ ճանապարհն է, որով հնարավոր է այդ խնդիրը լուծել: Այն դիտարկմանը, որ Երիտասարդական պալատն այդպիսի ճակատագրի է արժանանանում, որովհետև տարածքում ավազի հանք կա և որոշ օլիգարխների ձեռնտու է ավազից ավելի մեծ օգուտ ստանալ:
Արձագանքելով՝ նախարարն ասաց, որ ինքը չի ուզում լինել կառուցապատողի «ադվակատի» դերում:
Խնդրի մասին խոսելով որպես ճարտարապետ՝ Նարեկ Սարգսյանն ասաց, որ չէր ուզենա, որ այն նախագիծը, որը ճապոնական մրցույթում հաղթել էր, կառուցվեր:
«Այդ մասով ես առանձնապես բավարարված եմ, որ այդպիսի օտար, Երևանի հետ ոչ մի կապ չունեցող շինություն չլիներ: Սա չի բավարարում ոչ միայն ինձ, այլև իմ բազմաթիվ գործընկերների: Որովհետև դա մի անհասկանալի խոշոր, ահռելի կառույց է՝ բնակելի տուն՝ չգիտես ինչու արված բոլորովին օտար լեզվով, և՛ իր կոմպոզիցիայով, և՛ իր ճարտարապետական լուծումներով, ծավալներով, ֆունկցիայով»,- ասաց նախարարը:
Խոսելով նաև «Հին Երևանի» կառուցապատման մասին՝ նախարարն ասաց, որ փաստաթղթղային մասն այս պահին ավարտված է, այսինքն՝ էսքիզային մասն ավարտված է, բոլոր այն շինությունները, որոնք հուշարձան չեն, հուշարձանի կարգավիճակ չունեն, բայց պետք է քանդվեն, դիսլակացիան արված է: Քաղաքապետարանի կողմից արդեն տրված է դրանց քանդման թույլտվությունը և առաջիկայում կցանկապատվի այդ տարածքը, և դա անպայման պետք է սկսվի այս տարի:
Ինչ վերաբերում է «ԱՕԿՍ»-ի շենքին՝ նախարարն ասաց, որ այն հանրապետական նշանակության հուշարձան է, որտեղ որևէ բան չի կատարվում, և շենքը շարուանկելու է մնալ այնպես, ինչպես կա:
Իսկ կրկեսի շինարարաության մասով նախարարն ասաց, որ այն բարդ շինարարություն է, որը այս պահին ընթանում է ամենաժամանակակից տեխոնոլգիաներով: Պետք է ավարտվի 2016 թվականի վերջին:

Нарек Саркисян о незавершенном строительстве и памятниках
Проектом госбюджета РА 2016 г. сфере градостроительства будет выделено 6 млрд 410 млн драмов. Об этом сообщил на сегодняшнем совместном заседании парламентских комиссий по экономическим, финнсово-кредитным и бюджетным вопросам министр градостроительства Нарек Саркисян. По завершении заседания он побеседовал с журналистами.
Говоря об обеспечении жильем жителей зоны бедствия, Саркисян отметил, что в прошлом году в Гюмри осталось 450 семей, половина которых получили квартиры. Выделение квартир остальным жителями Гюмри продолжается.
“В 2014 г. я сказал, что до 2016 г. будет решена проблема жилья в городе, а до 2017 г. – проблема жилья семей, пострадавших от землетрясения и состоящих на учете во всех сельских населенных пунктах”,- заявил министр. В ответ на замечание журналистов о том, что в этом направлении ничего не сделано, министр возразил: сделано.
Касаясь Спортивно-концертного комплекса, Нарек Саркисян отметил, что проблемы, связанные с архитектурным обликом здания, исключены.
На вопрос о судьбе строительствка на месте бывшего Дворца молодежи министр градостроительства сказал, что в ближайшее время в парламент будет представлен проект закона о центре Еревана, который предусматривает строгие санкции для подобных случаев. В ответ на замечание о том, что сложившаяся ситуация обусловлена наличием на данной территории песчаного карьера, который приносит большие прибыли некоторым олигархам, Саркисян сказал, что не хочет выступать в роли “адвоката” застройщика.
Касаясь этой проблемы как архитектор, министр отметил, что ему бы не хотелось, чтобы был реализован проект, победивший на японском конкурсе.
В ходе встречи речь зашла и о проекте “Старый Ереван”. Министр сообщил, что эскизная часть работ уже завершена. В отношении всех строений, которые не имеют статус памятника, мэрия уже дала разрешение на снос. В ближайшее время территория будет ограждена, а строительство обязательно начнется уже в этом году.
Говоря о здании АОКС, Нарек Саркисян подчеркнул, что оно является памятником республиканского значения, поэтому его нынешний облик будет сохранен.
Что касается строительства нового цирка, то, по словам министра, оно продолжается с использованием самых современных технологий. Здание цирка будет готово к концу 2016 г.