Բնակչությունը նվազում է, ընտրողները՝ ավելանում․ «նախընտրական» մաթեմատիկա
2015թ․ դեկտեմբերի 6-ին քվեարկության է դրվելու Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը։ Որպեսզի այն ընդունվի, անհրաժեշտ է առնվազն 638 583 «Այո» ։ «Հետք»-ն ուսումնասիրել է տարբեր տարիներին Հայաստանում անցկացված համապետական ընտրությունների տվյալները և պարզել, որ թեև բնակչության թիվը տարեցտարի նվազում է, սակայն դա որևէ կերպ չի անդրադառնում ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թվի վրա։ Ընդհակառակը, այդ թիվը գնալով աճում է։
20 տարի․ Սահմանադրությունից Սահմանադրություն
1995թ․ հուլիսի 5-ին ընդունվեց ՀՀ Սահմանադրությունը։ Այդ ժամանակ Հայաստանի բնակչության թիվը, պաշտոնական տվյալներով, կազմում էր 3 753 500 մարդ, որից ընտրելու իրավունք ուներ 2 189 804 հոգի։
2015թ․ սեպտեմբերի տվյալներով ՝ Հայաստանում ապրում է մոտ 3 007 300 մարդ, ընտրելու իրավունք ունեցողները, նոյեմբերիի 6-ի դրությամբ , 2 554 332 են։
20 տարվա ընթացքում բնակչության թիվը 20%-ով (մոտ 746 000-ով) նվազել է, իսկ ընտրողների թիվը՝ ավելացել 340 000-ով։
Սա նույնսիկ այն դեպքում, երբ 2015թ․ հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանում գրանցվել է բացասական սալդո (ուղևորների ժամանումների և մեկնումների թվի տարբերությունը)։ Միգրացիոն պետական ծառայության վերջին տվյալներով ` նշված ժամանակահատվածում սալդոն կազմել է 93 018 մարդ․ գրանցվել է 2 089 273 մեկնում և 1 996 255 ժամանում։
«Նախընտրական մաթեմաթիկա»․բնակչության թվի նվազումից ընտրողների թիվն ավելանում է
Նույն պատկերը կարելի է տեսնել՝ ուսումնասիրելով տարբեր տարիներին անցկացված ընտրությունների համեմատական ցուցանիշները։
2003թ․ մայիսի 25․ անցկացվեց Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե (որը, սակայն, չընդունվեց)։ Այդ ժամանակահատվածում պաշտոնական տվյալներով՝ Հայաստանում ապրում էր 3 210 307 մարդ, որից ընտրելու իրավունք ուներ 2 339 704-ը։
Սահմանադրական փոփոխություններ կատարվեցին միայն 2005թ․նոյեմբերի 27-ին։ Բնակչության թիվը կազմում էր 3 215 833 մարդ, ընտրողներինը՝ 2 317 462 ։
2012թ․ մայիսի 6-ին ԱԺ ընտրություննրի ժամանակ ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում էր 2 522 906 մարդ, իսկ բնակչության թիվը նույն տարվա տարեսկզբին՝ 3 274 300 մարդ։
Համապետական վերջին ընտրությունները տեղի են ունեցել 2013թ․ փետրվարի 18-ին (նախագահական ընտրություններ)։ 2013թ․ հունվարի 1-ի դրությամբ Հայաստանի բնակչության թիվը կազմել է 3 026 900 մարդ, ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմել է 2 527 822։
2012թ․ համեմատ՝ բնակչության թիվը 247 400-ով նվազել է, իսկ քվեարկելու իրավունք ունեցողներինը՝ աճել մոտ 5000-ով։
Ինչպես վերը նշեցինք, 2015թ․ դեկտեմբերի 6-ին Սահամանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունի 2 554 322 քաղաքացի։
Նույն սկզբունքով ՝ 2015թ․ին, բնակչությունը մոտ 20 000-ով նվազել է, ընտրողները՝ 26 510-ով ավելացել ։
Բնակչության աճի համեմատ 5 անգամ ավելացած ընտրողներ
Մեկ այլ «մաթեմատիկական ալգորիթմ» տարածվում է համայնքների բնակչության և ընտրողների թվի վրա։ Օրինակ ՝ 2013թ․ փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ Երևանի ընրողների թիվը կազմել է 813 502, քաղաքի ընդհանուր բնակչությունը՝ 1 066 300 մարդ։
2 տարվա ընթացքում Երևանի բնակչությունը աճել է մոտ 4000-ով, իսկ ընտրողների թիվը ավելացել է 5 անգամ՝ 20 000-ով, (835 047 մարդ)։
Ոստիկանությանը խնդրել էինք տրամադրել դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք հանրաքվեին մասնակցող մոտ 20 համայնքների բնակչության և ընտրողների համեմատական տվյալները, որոնց կարող եք ծանոթանալ ստորև․

“Предвыборная” математика: численность населения сокращается, а число избирателей увеличивается
6 декабря 2015 г. состоится референдум по проекту изменений в Конституции Республики Армения. Для его принятия необходимо по меньшей мере 638 583 “да”. Hetq.am изучил данные общегосударственных выборов, которые проводились в Армении в различные годы, и установил, что хотя численность населения с каждым годом сокращается, однако это никак не влияет на число граждан, имеющих право голоса. Наоборот, этот показатель постоянно растет.
20 лет: от одной Конституции до другой
Конституция Республики Армения была принята 5 июля 1995 г. Тогда по официальным данным численность населения в Армении составляла 3 753 500 человек, право голоса имели 2 189 804 человека.
По положению на сентябрь 2015 г. в Армении проживало около 3 007 300 человек, а по положению на 6 ноября – 2 554 332 человека, имеющих право голоса.
За 20 лет численность населения сократилась на 20% (или на 746 000 человек), тогда как число избирателей выросло на 340 000. И это в том случае, когда в январе-сентябре 2015 г. в Армении было зарегистрировано отрицательное сальдо, то есть отрицательная разница между числом прибывших и отбывших из Армении пассажиров.
По последним данным Государственной миграционной службы за указанные период отрицательное сальдо составило 93 018 человек: 2 089 273 выехавших и 1 996 255 прибывших.
«Предвыборная» математика: в результате сокращения численности населения число избирателей увеличивается
Аналогичную картину можно составить и при изучении сравнительных показателей выборов, которые проводились в различные годы.
23 мая 2005 г. состоялся референдум по конституционным изменениям, которые, однако, не были приняты. В тот же период в Армении по официальным данным проживало 3 210 307 человек, 2 339 704 из которых обладали избирательным правом.
Конституционные изменения были осуществлены лишь 27 ноября 2005 года. Численность населения на тот период составляла 3 215 833 человека, число избирателей - 2 317 462.
Последние общегосударственные выборы (президента РА) состоялись 18 февраля 2013 года. По положению на 1 января того же года численность населения в Армении составляла 3 026 900 человек, число избирателей - 2 527 822.
По сравнению с 2012 г. население сократилась на 247 400 человек, а число имеющих право голоса граждан выросло примерно на 5000.
Как было отмечено выше, право участвовать в референдуме по конституционным изменениям, который должен состояться 6 декабря 2015 г., имеют 2 554 322 гражданина.
По тому же принципу в 2015-ом население сократилось примерно на 20 000 человек, а число избирателей увеличилось на 26 510.
По сравнению с ростом населения число избирателей выросло в 5 раз
Другой “математический алгоритм” в вопросе числа жителей и избирателей действует в общинах страны. Так, в период президентских выборов, которые состоялись 18 февраля 2013 г., в Ереване было зарегистрировано 813 502 избирателей, а численность населения столицы составляла 1 066 300 человек.
За два года число ереванцев выросло примерно на 4000, а число избирателей увеличилось в 5 раз, или на 20 000, составив 835 047 человек.
Данные предоставлены Полицией РА, Центральной избирательной комиссией, Национальной статистической службой