Լ. Զուրաբյանն առաջարկեց բացատրություն պահանջել Ա. Աշոտյանից՝ դպրոցներում քարոզչական հավաքների վերաբերյալ
Այսօր ԱԺ-ում  ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը տեղեկացրեց, որ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզրշավի շրջանակներում իրենք բազմաթիվ բնակավայրերում ժողովրդի հետ հանդիպումներ են ունենում և ամենուրեք տեղեկություններ են ստացել, որ դպրոցներում ուսուցիչներին եւ ծնողներին ստիպում են հավաքներ անցկացնել և «այո» քվեարկելու քարոզ են անում:
«Քանի որ և՛ դուք և՛ մեծամասնության բազմաթիվ խումբ պատգամավորներ բազմիցս հայտարարել եք այստեղ, որ կարևորում եք Սահմանադրական  հանրաքվեի լեգիտիմությունը, չե՞ք կարծում, որ ճիշտ կլիներ նախարար Արմեն Աշոտյանից ԱԺ-ի անունից հենց հիմա բացատրություն պահանջել, առավել ևս, որ սա իր կողմից պաշտոնական դիրքի չարաշահման արդեն երկրորդ դեպքն է: Եթե հիշենք նաև իր՝ իշխող կուսակցության փոխնախագահի մասնակցությունը Հանրային հեռուստատեսության բանավիճային հաղորդման վարողի դերում, ինչը խախտում է Հանրային հեռուստատեսության անկողմնակալության և հավասարության սկզբունքը»,- ասաց Զուրաբյանը:

Л.Зурабян предложил потребовать от Армена Ашотяна объяснений по поводу организуемых в школах агитационных собраний
Руководитель фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян, выступая сегодня в Национальном Собрании, сообщил, что в рамках агитационной кампании по конституционным изменениям они встречались с жителями многих населенных пунктов и везде получали информацию о том, что в школах учителей и родителей заставляют проводить собрания и агитировать за реформу Конституции.
“Поскольку представляющие большинство депутаты неоднократно заявляли, что придают важное значение легитимности референдума по Конституции, не кажется ли вам, что будет правильнее от имени Национального Собрания потребовать объяснений от министра образования и науки Армена Ашотяна, тем более, что это второй случай злоупотребления им служебным положением. Вспомним, что Ашотян, будучи заместителем председателя правящей партии, стал ведущим дебатов на Общественном телевидении, что нарушает принцип беспристрастности и равенства в деятельности Общественного телевидения”.