Կենտրոնական բանկի կապիտալ ներդրումների և հիմնական միջոցների ձեռքբերման 2016թ. ծախսը գերազանցում է 32 մլրդ դրամը
Ազգային ժողովում քննարկվում է երկրի թիվ 1 ֆինանսական փաստաթուղթը՝ պետական բյուջեի նախագիծը: Ինչպես վերջին տարիների, այնպես էլ 2016թ. բյուջեով ՀՀ կենտրոնական բանկի ծախսերը մեծ են: Այս տարի որոշ տողերով ծախսերը նվազել են, սակայն աճ նույնպես արձանագրվել է:
Միայն ծառայողական փոխադրամիջոցների շահագործման համար նախատեսված է 96 մլն դրամից ավել գումար: ԿԲ-ում շահագործվելու է 31 ավտոմեքենա՝ մեկով ավելի, քան 2015-ին: Նշենք, որ 2014թ. շահագործվող ավտոմեքենաները եղել են 29-ը:
Նախատեսված է, որ 81 մլն դրամով փոխարինվելու են թվով 3 հին ավտոմեքենաներն ու մեկ միկրոավտոբուսը: Բեռնախցիկով մեկ միկրոավտոբուսի ձեռքբերման համար նախատեսվել է 39 մլն դրամ, իսկ 3 հատ սեդան կարգի ավտոմեքենաներից յուրաքանչյուրի համար՝ 14 մլն դրամ:
31 ավտոմեքենաներից 25-ը շահագործվելու է բենզինով: 2015-ին 30 ավտոմեքենաներից 23-ն էր շահագործվում բենզինով, իսկ 2014-ին՝ 29-ից 24-ը: Կենտրոնական բանկի ներքին կարգերի համաձայն՝ 2016թ. տարեկան կծախսվի 98,320 լիտր բենզին, որի տարեկան ծախսը կանխատեսվող 475 դրամով հաշվելու դեպքում կկազմի 46 մլն 702 հազար դրամ:
Համեմատության համար նշենք, որ 2014-2015թթ. նախատեսված էր մոտ 94 հազար լիտր բենզին:
ԿԲ-ում տարեկան օգտագործվելու է նաև 37,440 լիտր դիզվառելանյութ, որի տարեկան ծախսը կկազմի մոտ 17 մլն 600 հազար դրամ՝ 1 լիտրը 470 դրամ: Իսկ նավթամթերքի, քսայուղերի համար հատկացվելու է 2 մլն 232 հազար դրամ:
2016թ. բյուջեով ծառայողական փոխադրամիջոցների սպասարկման համար նախատեսվել է մեկ ավտոմեքենայի համար ամսական 74.000 դրամ: Իսկ ավտոմեքենաների շահագործման տարեկան ընդհանուր ծախսը կկազմի 27 մլն 528 հազար դրամ:
Ինչպես 2015-ին, այնպես էլ 2016թ. ԿԲ-ի ներկայացուցչական ծախսերը կազմում են 54 մլն 218 հազար դրամ: Անփոփոխ է մնացել նաև հատկացված 20 մլն դրամ գումարի չափը, որը նախատեսված է ֆիլմերի ու տեսահոլովակների նկարահանման համար: Այդ գումարից 6 մլն դրամը նախատեսված է հեռուստառադիո գովազդների պատրաստման, իսկ 14 մլն դրամը՝ հեռարձակման համար:
Աշխատանքային շենքերի, շինությունների կառուցման, ձեռքբերման և կապիտալ վերանորոգման համար նախատեսվել է 2016թ. նախատեսվել է 1 մլրդ 380 մլն դրամ: Պլանավորված գումարի առյուծի բաժինը հատկացվելու է Դիլիջան քաղաքում նոր բնակելի շենքի կառուցման աշխատանքների իրականացման համար: 3500քմ շենքի ամբողջական կառուցման և 7500քմ տարածքի բարեկարգման նպատակով նախատեսվել է մոտ 1.2 մլրդ դրամ:
180 մլն դրամ էլ նախատեսված է Սիսիանի ՏԴԿ-ի կառուցման աշխատանքների շարունակականության համար: Նշենք, որ այս հոդվածով ծախսերը 2015-ի համեմատ նվազել են 41%-ով:
Փոխարենը 23%-ով ավելացել են ընդհանուր համակարգչային տեխնիկայի գծով ծախսերը: 2016թ. համար այն կկազմի 1 մլրդ 811 մլն 387 հազար դրամ:
Նշենք, որ ԿԲ-ի աշխատակիցների միջին աշխատավարձը 2016թ. համար պլանավորվել է մոտ 586 հազար դրամ: Նախատեսվել է աշխատավարձի 10% աճ, որը ներառում է ԿԲ-ում գործող վարձատրության կանոններով պայմանավորված 3.1% բնականոն աճը և 6.9% աշխատավարձի աճը:
Այսպիսով, ԿԲ-ի կապիտալ ներդրումների և հիմնական միջոցների ձեռքբերման 2016թ. ծախսը կազմում է 32 մլրդ 689 մլն դրամից ավելի:

Расходы ЦБ на капитальные вложения и приобретение основных средств в 2016 г. превысят 32 млрд драмов
В Национальном Собрании обсуждается основной финансовый документ страны – проект государственного бюджета. Как и в предыдущие годы, в 2016 г. также бюджет предусматривает для Центрального банка крупные расходы.
Только на эксплуатацию служебных транспортных средств предусмотрено свыше 96 млн драмов. В Центробанке будут использовать 31 служебный автомобиль – на один больше, чем в 2015 году. Отметим, что в 2014 г. это число составляло 29.
Предусмотрено за 81 млн драмов сменить 3 старых автомобиля и один микроавтобус.
Из 31 автомобиля 25 будут эксплуатироваться на бензине. В 2015 г. из 30 машин на бензине работали 23, а в 2014-ом – 24 из 29. Согласно внутреннему порядку ЦБ, в 2016 году годовой расход бензина составит 98,320 литров, на которые будет потрачено 46 млн 702 тыс. драмов при стоимости бензина 475 драмов за литр. Для сравнения отметим, что в 2014-2015 гг. было предусмотрено около 94 тысяч литров.
В год в ЦБ будет использоваться и 37,440 литров дизтоплива, стоимость которого составит около 17 млн 600 тыс. драмов при цене 470 драмов за литр. На нефтепродукты и смазочные материалы предусмотрено 2 млн 232 тыс. драмов.
В 2016 г., как и в 2015 г., представительские расходы ЦБ составят 54 млн 218 тыс. драмов. Неизменной осталась и сумма в размере 20 млн драмов, которая предусмотрена для создания фильмов и видеороликов. При этом 6 млн драмов пойдут на создание телерадиорекламы, а 14 млн драмов – на ее показ в эфире.
На строительство и приобретение рабочих зданий и строений, а также на капитальный ремонт в 2016 г. будет выделено 1 млрд 380 млн драмов. Львиная доля запланированной суммы пойдет на строительство нового жилого здания в городе Дилижане.
На 23% увеличатся расходы на общую компьютерную технику, которые составят 1 млрд 811 млн 387 тыс. драмов.
Отметим, что средняя заработная плата сотрудников ЦБ запланирована в размере 586 тыс. драмов. Предусмотрен и 10-процентный рост зарплаты.
Таким образом, расходы на капитальные вложение и приобретение основных средств ЦБ в 2016 г. составят свыше 32 млрд 689 млн драмов.