Ռուսաստանում քսենոֆոբիայի զոհ են դառնում արտագնա աշխատանքի մեկնածները
Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքի բնակիչներ Բորիկ Ղազարյանին ու Հրաչյա Դարմանյանին ընկերները 2003 թվականին կանչել էին Ռուսաստանի Դաշնության Օրյոլ քաղաք` շինարարությունում աշխատելու:
Չնայած տարիքին (58 տարեկան), Բորիկը չհրաժարվեց առաջարկից` հույս ունենալով, որ վերադառնալով կկարողանա ավարտին հասցնել կիսակառույց տունը: Երկու ընկերները մեկնեցին Օրյոլ եւ սկսեցին աշխատել: Ամեն ինչ նորմալ էր, հաճախակի գնում էին հանգստանալու մոտակա գետի ափին: Բայց մի չարաբաստիկ օր` 2003-ի հոկտեմբերի 25-ին, գետի ափին հանգստանալիս վեճ ծագեց նրանց եւ մի խումբ ռուս տղաների ու աղջիկների միջեւ: Վեճի պատճառը, ինչպես պատմեց Հրաչյա Դարմանյանը, մաշկի մուգ գույնն էր:
«Նրանք սկսեցին վիրավորել ինձ` անվանելով սեւամորթ, իսկ Բորիկը, ով ավելի շատ ռուսի էր նման, քան հայի, ինձ պաշտպանում էր նրանց հարձակումներից»,- հիշում է Հրաչյան: Տեսնելով, որ վեճն ավելի է թեժանում , Բորիկը գումար է առաջարկում խմբին, միայն թե իրենց հանգիստ թողնեն, իսկ խումբը դրա փոխարեն սկսում է ավելի շատ վիրավորանքն ե ր տեղալ` բացականչելով` «եկել մեր հողի վրա մեզ կաշառե՞լ եք ուզում»: Վեճն աստիճանաբար վերածվում է ծեծկռտուքի: Հրաչյաjին հաջողվում է փախչել` ծեծերի տարափի տակ թողնելով ընկերոջը:
Խումբը շարունակում է իր գործն այնքան ժամանակ, մինչեւ չի համոզվում, որ «հակառակորդը» անշարժացել է: Կարծելով, թե մահացել է` խումբը Բորիկին գաղտնի տանում եւ թողնում է դիահերձարանում: Դիահերձարանում երեք օր ուշագնաց վիճակում մնալով` Բորի կ ը գիտակցության է գալիս, հասկացնում, որ ինքը կենդանի է: Դիահերձա րա նի աշխատակիցների օգնությամբ նրան տեղափոխում են հիվանդանոց, իսկ Հրաչյան ու մյուս ընկերները, երկար ժամանակ նրան փնտրելով, գտնում են հիվանդանոցում: Թե ինչպես է այս ամենը տեղի ունեցել, Հրաչյան ցանկություն չհայտնեց մանրամասնել, միայն ավելացրեց, որ Բորիկի մահվան հարցում մեծ դ ե ր է խաղացել նաեւ նրա վատառողջ վիճակը:
Ինչպես պատմում է Բորիկի կինը` Լուսվարդը . «Բժիշկները հրաժարվում են օգնություն ցույց տալ` ասելով, թե ձեզ ով էր ասում գայիք այստեղ, որ մի հատ էլ ծեծվեիք»: Հասկանալով, որ իր օրերը հաշված են , Բորիկը խնդրում է ընկերներին իրեն հայրենիք տեղափոխել: Նոյեմբերի 7- ին նրանք վերադառնում են Հայաստան, իսկ վերադա րձից յոթ օր անց Բորիկը մահանում է :
«Երբ եկավ, ես համարյա չճանաչեցի նրան. նախկին առնական Բորիկից ոչինչ չէր մնացել: Արագ մշակեցի վերքերը, հետո երբ տեղափոխեցինք հիվանդանոց, բժիշկն ասաց, որ ոչ մի հույս չկա. ծեծի պատճառով նրա լեղապարկը ծակվել էր, վնասվել էին նաեւ մյուս ներքին օրգանները: Բժիշկը նաեւ ասաց, որ եթե նրան ժամանակին օգնություն ցույց տային, ապա հաստատ կենդանի կմնար»,- ասում է Բորիկի կինը: Բորիկի մահից հետո հարազատները չեն դիմել ոչ մի կառույցի, որպեսզի մեղավորներին գտնեն ու պատժեն:
«Միեւնույն է, գիտեինք, որ հնարավոր չէ ոչ մի օգնություն ակնկալել, նախ` որ դեպքը պատահել է Ռուսաստանում, հետո էլ` ֆինանսապես հնարավոր չէր: Հիմա էլ համարյա ամեն օր որեւէ հայ է սպանվում, ու մեղավորները իրենց պատիժը չեն կրել»,- ասում է տիկին Լուսվարդն ու հույս հայտնում, որ մի օր արդարադատությունը կհաղթի:
Դեպք 2.
«2005թ.-ին ժամանակավոր աշխատում էի Կրասնոդարի մարզում` շինարարության վրա: Մի անգամ, երբ դուրս էի եկել խանութ` գնումներ կատարելու, հանդիպեցի մի խումբ երիտասարդ տղաների: Ռուսներ էին: Սկսեցին հարցուփորձ անել, թե ո՞վ եմ, որտեղի՞ց: Ես էլ ասացի, որ հայ եմ, եկել եմ այստեղ շինարարություն անելու: Սկսեցին ծաղրել, վիրավորել: Տեսա, որ հնարավոր չէ սրանց ձեռքից ազատվել, ստիպված գումար առաջարկեցի: Զարմանալի էր, բայց վերցրին, իսկ ես փախա»,- պատմում է Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքի բնակիչ Վաղինակ Գրիգորյանը` ավելացնելով, որ գումար առաջարկելուց առաջ հասցրել է մի քանի հարված «ուտել»:
Սա նրա հետ պատահած միակ դեպքը չէ. երկրորդ անգամ սափրագլուխները նրան դաժան ծեծի են ենթարկել` հրաժարվելով նույնիսկ գումար վերցնել: Այս անգամ նա կարողացել է փրկվել շնորհիվ մի ոստիկանի, ով այդ պահին անցնելիս է եղել մոտակայքով: «Եթե իմ փրկության համար ես նրան մեծ գումար չառաջարկեի, հավանաբար նա չէր էլ օգնի»,- պատմում է Վաղինակը: Պատահած վերջին դեպքը անհետեւանք չի եղել Վաղինակի համար. նա ուղեղի ցնցում եւ լուրջ մարմնական վնասվածքներ է ստացել: Հիմա Վաղինակը հրաժարվում է Հայաստանից դուրս գնալու ցանկացած առաջարկից. «Երբեք Հայաստանից դուրս չեմ գնա, հատկապես Ռուսաստան: Նախ` նրա համար, որ տարիքս արդեն մեծ է, հետո էլ` ռուսների համար աշխատելու փոխարեն իմ երկրում, իմ ժողովրդի համար կաշխատեմ, թեկուզ ցածր աշխատավարձով»:
Դեպք 3.
Արիստակես Վարդանյանը ոչ թե գնում է Ռուսաստան աշխատելու, այլ խմբեր է տանում արտագնա աշխատանքի: Երկար տարիներ այս գործում փորձ ունենալով (այս գործով զբաղվում է 1997թ.-ից) երբեւէ խնդիր չի ունեցել օրենքի ներկայացուցիչների հետ: Սակայն սափրագլուխներից խույս տալ չի կարողացել:
«Ինձ փրկեց իմ ֆիզիկական պատրաստվածությունը. քանի որ մարզիկ էի ու ֆիզիկապես ուժեղ, կարողացա քիչ վնասվածքներով դուրս գալ կռվից, իսկ տեղի ոստիկանությունը, որ ականատեսն էր այս դեպքի, ուղղակի աչք էր փակում»,-պատմում է Արիստակեսը (դեպքը կատարվել է 2006թ.-ին):
Բայց այս դեպքն էլ չխոչընդոտեց Արիստակեսի աշխատանքին: Նա մինչեւ հիմա էլ շարունակում է խմբեր տանել Ռուսաստան, մասնավորապես Մոսկվա` շինարարության վրա աշխատելու: Իսկ սափրագլուխներից չի վախենում, միայն նշում է, որ հարկավոր է հնարավորինս զգույշ լինել քաղաքում շրջելիս, հատկապես երեկոյան ժամը յոթից հետո:
Վերջին մի քանի տարիներին ՌԴ-ում հայերի նկատմամբ տեղի ունեցող բռնությունները հիմնականում անարձագանք ու անպատիժ են մնում: Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանն ասում է, որ իրենք պայքարում են հակահայկական արարքների դեմ երկու ուղղությամբ. «Առաջին` ամեն մի սպանության փաստ, որտեղ էլ դեպքը պատահած լինի, դառնում է Ռուսաստանի հայերի միության քննարկման առարկան: Նախ փորձում ենք պարզել, թե ինչ հողի վրա է կատարվել սպանությունը: Իհարկե, ՌԴ-ի իրավապահ մարմինները ձգտում են ամեն ինչ տեղափոխել կենցաղային հողի վրա, բայց այդպես չէ, այո, ազգային հողի վրա էլ է կատարվում. ինչու՞ պիտի զոհ դառնան սեւ կամ թուխ մաշկ ունեցողները: Երկրորդ` եթե պարզվում է, որ ազգային հողի վրա է կատարվել սպանությունը, հարցը աշխատում են լուծել ազգային մասշտաբով` հատուկ աշխատանքներ են տարվում էթնիկական այլ խմբերի ու ռուսական կազմակերպությունների հետ` արմատախիլ անելու այդ երեւույթը»:
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը նույնպես փորձում է քայլեր ձեռնարկել այս հարցի լուծման ընթացքն արագացնելու համար: Ինչպես նշեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի եւ տեղեկատվության վարչության պետի պաշտոնակատար Վլադիմիր Կարապետյանը. «Մեր գերատեսչությունը կոչ է արել անհապաղ քայլեր ձեռնարկել այդ սպանությունների բացահայտման եւ անաչառ դատավարությունների անցկացման ուղղությամբ, միաժամանակ ընդգծվել է այդ հանցագործությունները կանխելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը»:
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության աշխատակիցները մշտական կապի մեջ են ՌԴ իրավապահ մարմինների համապատասխան պաշտոնյաների հետ եւ հորդորում են անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել իրական մեղավորներին բացահայտելու ու պատժելու համար: Իսկ այն հարցին, թե ինչ հետեւանք կարող է ունենալ քսենոֆոբիայի այս դրսեւորումը ռուս-հայկական փոխհարաբերությունների համար, Վլադիմիր Կարապետյանը պատասխանեց. «Ազգային անհանդուրժողականության այլանդակ դրսեւորումները բացառելը ՀՀ-ի եւ ՌԴ-ի համար համարվել է երկուստեք պատասխանատվության խնդիր, քանզի դրանք հղի են բացասական հետեւանքներով եւ նախորդ սերունդների կուտակած հոգեւոր ներուժի կորստով»:
Արտագնա աշխատանքի մեկնողներին նեղացնում են ոչ միայն ռուսները...
Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքի բնակիչ Գառնիկ Գրիգորյանը գրեթե ամեն տարի գնում է Մոսկվա` աշխատելու: Հիմնականում զբաղվում է շինարարությամբ, իսկ ընտանիք վերադառնում է միայն Ամանորին` մի քանի շաբաթով: Իր աշխատանքից չի դժգոհում. «Եթե նույն գործն անեմ Հայաստանում , 700 ԱՄՆ դոլարի փոխարեն կվաստակեմ 300 ԱՄՆ դոլար, իսկ առանց միջնորդի` նույնիսկ 1000»: Ամեն անգամ Ռուսաստան գնալիս ստիպված է լինում դիմել որեւէ մեկի միջնորդությանը. «Ավելի հեշտ է լինում գնալ, եթե այնտեղ ծանոթ-բարեկամ ունես, բայց ես որ միջնորդի օգնությամբ եմ գնում ( միջնորդն այն մարդն է, ով խմբեր է տանում աշխատելու ), որոշակի ժամկետով պայմանագիր եմ կնքում նրա հետ ու նոր միայն թռիչքի տոմսը գնում: Պայմանագրի մեջ մտնում է նաեւ գումարի մի մասը միջնորդին տալը: Օրինակ` ես 1000 դոլար եմ աշխատում, որից 300-ը տալիս եմ նրան, իսկ նա իր հերթին պարտավորվում է հոգալ օրենքի հետ կապված խնդիրները»,-ասում է Գառնիկը:
Մոսկվայում Գառնիկն ու ընկերները բնակվում են հանրակացարանում, իսկ սննդի հարցը հոգում են ինքնուրույն: «Սովորաբար, ընդհանուր գումար ենք հավաքում, ճաշի պարագաներ առնում ու տալիս խոհարարին, որ պատրաստի: Խոհարարը ուզբեկ աղջիկ էր, որին ամսական վճար էինք տալիս»,-պատմում է նա:
Գառնիկը ռուսների վերաբերմունքից չի դժգոհում, բայց հայերի հարցում համակարծիք չէ. «Ռուսները մեզ հարգում են թեկուզ հենց նրա համար, որ այն, ինչ մենք ենք անում, իրենք հաստատ չեն անի նույն գնով, որակով, սրանից բացի, չեն էլ կարող այդպիսի ծանր մասնագիտական աշխատանք կատարել: Իսկ հայերը, փոխանակ ավելի լավ վերաբերվելու, նույնիսկ խաբում են ու աշխատանքը վերջացնելուց հետո երբեմն գումարը չեն տալիս` պատճառաբանելով, որ վատ աշխատանք է կամ էլ այն չէ, ինչ որ իրենց էր պետք»:
Այսպես են վարվել նաեւ Թալինի մեկ այլ բնակչի` Վաղինակ Գրիգորյանի հետ, ով աշխատում էր Անապայում: «Հայերը ռեկետ են անում` տված փողը ծեծի միջոցով վերցնում են ձեռքիցդ: Իհարկե, հիմնականում փող տվող մարդը չի ծեծում, այլ խրատ է տալիս ուրիշին, հետո հետ վերցրած փողը կիսում են իրար մեջ, իսկ դու անզոր ես որեւէ բան անել»,- պատմում է Վաղինակը: Նա նույնիսկ մեկ այլ դեպք հիշեց, որի արդյունքում աշխատողին ոչ միայն գումարը չէին տվել, այլ սպառնացել էին, որ կսպանեն:
«Մի անգամ ռուս աղջկա էին սպանել, գցել կանալիզացիան` մեղավորությունը բարդելով հայերի վրա: Կազակների երկու տարբեր խմբեր կային` Կուբայի կազակներ ու Ռոստովի կազակներ: Ավելի ահավոր էին վերջինները. եթե առաջիններին կարող էիր փող տալով մի կերպ զսպել, սրանք հակառակը, իրենց պապերի մեդալները կրծքներից կախած, առանց թույլտվություն հարցնելու` մտնում էին տներն ու հարձակվում վրադ»,-պատմում է Վաղինակը: Վաղինակի ընտանիքին այդպես բռնի ուժով դուրս են արել տնից, ու նրանք ծանոթների միջոցով մի կերպ կարողացել են վերադառնալ Հայաստան: «Ես այդ ժամանակ գրանցված էի մի ծեր պապիկի տան վրա, որը վերանորոգում էի: Պատկերացրեք իմ վիճակը, երբ տուն եկա ու ընտանիքիս չգտա, հետո պարզվեց, որ արդեն Հայաստանի ճանապարհին են, իսկ ես գործս չէի կարող կիսատ թողնել»,- ասում է նա:
Սեւակ Բեգլարյանը երկար տարիներ Ռուսաստանում բրիգադիր է աշխատում, բայց նախընտրում է համագործակցել ոչ թե հայերի, այլ ռուսների հետ: Պատճառը, ինչպես ինքը նշեց, օրենքի հետ կապված խնդիրներն են. «Քանի որ այս տարվանից Ռուսաստանում նոր օրենք է ընդունվել գրանցման հետ կապված, աշխատում եմ խուսափել ավելորդ խնդիրներից: Ընդհանրապես, եթե օրենքի ներկայացուցիչների ու գրանցման հետ կապված խնդիրները չլինեին, ավելի հեշտ կլիներ աշխատել հայերի հետ, քանի որ ռուսները հայերի նման որակյալ գործ չեն կարողանում անել»:
Իսկ Արիստակես Վարդանյանը չի վախենում օրենքի ներկայացուցիչների հետ խնդիրներ ունենալ: Աշխատելու է տանում միայն ծանոթ մարդկանց, ում հետ մի քանի անգամ արդեն համագործակցել է: Նշենք, որ եթե աշխատելու ընթացքում որեւէ դժբախտ դեպք է պատահում, բոլոր ծախսերը հոգում է տվյալ խմբի պատասխանատուն` բրիգադիրը, կամ այն անձը, ով տուժածին բերել է աշխատելու: Օրինակ` նման դեպք է պատահել Արմավիրի մարզի 23-ամյա բնակիչ Պողոս Պողոսյանի հետ, ով աշխատում էր Ռոստովում: Շինարարություն անելու ժամանակ քարն ընկել է նրա աջ ոտքին, եւ կոտրվել է ոտնաթաթը: Բժիշկների հետ կապված բոլոր հարցերը հոգացել է բրիգադիրը, ապա վճարել Պողոսին իր աշխատածին համարժեք գումար եւ ուղարկել Հայաստան:
2007թ.-ի հունվարի 15-ից Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության ընդունած «Միգրանտների հաշվառման եւ օտարերկրացիների աշխատանքի մասին» նոր օրենքը Ռուսաստանում աշխատող մեր հայրենակիցների համար զգալի դժվարություններ առաջացրեց: Նախքան դժվարությունների մասին խոսելը նշենք, որ եթե նախկինում միգրանտը պարտավոր էր հաշվառվել ու թույլտվություն ստանալ որոշակի բնակտարածքում մնալու համար ( 1 շնչի հաշվով 12մ 2 -ուց պակաս չպետք է լինի, այսինքն` մեկսենյականոց բնակարանում յոթ հոգի չեն կարող ապրել, քանի որ մեխանիկորեն նրանք դառնում են անօրինական միգրանտներ ) , հիմա այս պայմանը հանվել է: Ինչպես նշում է ՀՀ կառավարությանն առընթեր Միգրացիայի գործակալության միգրացիոն ծրագրերի բաժնի պետ Իրինա Դավթյանը. «Միգրանտն ունի ցանկացած տեղում հաստատվելու իրավունք, միայն մեկ բան է պահանջվում` հաշվառման դեպքում տեղեկացնել համապատասխան մարմիններին այս մասին»:
Հաշվառման նոր կարգով ՌԴ մեկնողը դիմում է համապատասխան մարմիններին ու ստանում թույլտվություն. այս դեպքում կարող է նույնիսկ աշխատանք չունենալ: Ըստ Իրինա Դավթյանի` «Եթե օրենքով պահանջվող փաստաթղթերը ներկայացվեն, գործատուն իրավունք չունի մերժել»: Թվում է` այս ամենից հետո ոչ մի դժվարություն չի կարող լինել ՌԴ-ում աշխատող մարդկանց համար, սակայն այդպես չէ: Օրենքն ուժ ունի միայն նրանց համար, ովքեր նոր են մուտք գործում ՌԴ. «Ստացվում է, որ հին աշխատողներն անօրինական են աշխատում, այսինքն` մեխանիկորեն դուրս են մնում օրենքի ազդեցությունից, այս դեպքում նրանք ստիպված պետք է լինեն գնալ հարակից որեւէ պետություն, հետո նոր գան ՌԴ, որ ստանան վերը նշված իրավունքը»,-պարզաբանեց Իրինա Դավթյանը:

Guest Workers Fall Victim to Xenophobia in Russia
In 2003 friends of Borik Ghazaryan and Hrachya Darmanyan, residents of the town ofTalinin the Aragatsotn Marz, invited them to the city ofOryolin theRussian Federationto work on a construction site. In spite of his age (he is 58-years-old) Borik accepted the offer hoping to at last finish the construction of his half-built house when he came back home. The two friends went to Oryol and began working. Everything seemed to be fine and they would often go to the riverbank when they had time off. But one ill-fated day, October 25, 2003, they got into argument by the river with a group of Russian boys and girls. The point at issue was, according to Hrachya Darmanyan, his dark skin.
“They began insulting me, calling me black-skinned, and Borik, who looks more like a Russian than an Armenian, was defending me,” Hrachya recalled. Seeing that the argument was heating up, Borik offered the group some money and asked them to leave them alone. But the group started to hurl more insults at them saying: “You have come to our land and now you want to bribe us?” The argument turned into a scuffle. Hrachya managed to get away as they rained blows on his friend until he was motionless. Believing him dead, they took Borik to the morgue. After three days in the morgue, Borik regained consciousness and realized that he was alive. With the help of morgue workers he was transferred to a hospital, where Hrachya and his other friends found him after a long search.
“The doctors refused to help him, saying ‘Who asked you to come here and get beaten?'” Borik's wife Lusvard recalled. Realizing that his days were numbered Borik asked his friends to take him home. On November 7, 2003 they returned toArmeniaand seven days later Borik died.
“When he came I hardly recognized him – nothing was left of the strong Borik I knew. I treated his wounds and when we took him to the hospital the doctor said that there was no hope – his gall bladder was perforated, other internal organs were damaged as a result of the beating. The doctor also said that if he had been treated in time he would have certainly survived,” Borik's wife said. After Borik's death his relatives didn't go to the police to find and punish the perpetrators.
“It's all the same, we knew that it was not possible to expect any help. First, it happened inRussiaand second, financially it wasn't possible. And now almost every day an Armenian is killed and the guilty are never punished,” Lusvard said, holding out hope that one day justice would triumph.
Case 2
“In 2005 I was working temporarily in theKrasnodarprovince on a construction site. One day when I went shopping I encountered a group of young men. They were Russians. They began asking questions like who I was, where I came from. I said I was Armenian, doing construction work. They began mocking and insulting me. Seeing that it was impossible to get rid of them, I offered them money. Strange to say, they took the money and I escaped,” recalled Vaghinak Grigoryan, a resident of Talin in the Aragatsotn Marz, adding that they had gotten a few blows in before he offered them the money.
The violence against Armenians that has taken place inRussiain the recent years has mainly gone unnoticed and unpunished. Acting Spokesman of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Vladimir Karapetyan said, “Our ministry called upon the Russian agencies to immediately take measures to deal with these killings and conduct impartial investigations and stressed, at the same time, that it was necessary to take steps to prevent such crimes.”
Russians aren't the only ones taking advantage of guest workers
Talin resident Garnik Grigoryan goes toRussiafor work almost every year, returning toArmeniaonly for a few weeks at the New Year. He doesn't complain about his work. “If I did the same work inArmeniaI would be paid $300 instead of $700 or even $1,000 if there are no middlemen.” Every time he goes toRussiahe has to ask for someone to mediate. “It's easier to go if there are friends or acquaintances there, but I go there with the help of middlemen (people who take groups to work inRussia). I sign a contract with them for a certain period of time and only then do I buy my plane ticket. The contract stipulates that a portion of the amount be paid to the middleman. For example, if I'm paid $1,000 a months I give him $300 and he, in his turn, takes care of the legal issues,” Garnik said.
Garnik doesn't complain about how he is treated by Russians but he is not so sanguine about Armenians. “Russians respect us, if only because they would never do what we do for the same price, at the same quality and besides, they can't do such difficult professional work. But Armenians, instead of treating us better, even deceive us and after we finish our work they sometimes don't pay, arguing that we didn't do quality work or we didn't do what they wanted from us.”
Another resident of Talin, Vaghinak Grigoryan, who worked in Anapa, faced a similar situation. “Armenians run a racket – they beat us and take away the money they paid. Of course, generally, not the people who paid us who do the beating; they ask other guys and later they divide the money among themselves. As for us, we are powerless to do anything,” Vaghinak said. He remembers another case when not only did these people take the money a worker had earned but they threatened to kill him as well.
“Once, a Russian girl was killed, her body thrown into the sewer, and the blame was put on Armenians. There were two groups of Cossacks – from Kuban and fromRostov. The latter were more dreadful. If it was possible to somehow restrain the Kuban Cossacks by offering them money, but in the case of Rostov Cossacks it was impossible – they would put their grandfathers' medals on their chests and walk into our houses without asking and attack us,” Vaghinak recalled. Vaghinak's family was turned out of their house that way, and they somehow managed to return toArmenia. “At that time I was registered at the house of a very old man and was renovating it. Just imagine what I felt when I came home and found out that my family wasn't there. Later I found out that they were on their way toArmenia. But I couldn't leave my work unfinished,” he said.
Sevak Beglaryan has worked inRussiaas a foreman for many years but he prefers to deal not with Armenians but with Russians. “Since a new law regarding the registration was passed inRussia, this year I'm trying to avoid unnecessary problems. In general, if there were no problems related to the law and registration, it would have been easier to work with Armenians because Russians can't do the quality work Armenians do.”
Aristakes Vardanyan is not afraid of problems with representatives of the law-enforcement agencies. He takes with him only people he knows well and has worked with before.
If accidents happen at work, the foreman of the given team or the person who delivered the worker takes care of all related expenses. Such an accident happened to Poghos Poghosyan, a 23-year-old resident of the Armavir Marz, when he was working inRostov. A stone fell on his right foot and fractured it, and his foreman settled all the issues related to the treatment, paid Poghos for the work he had done, and sent him toArmenia.
The Law “On Migration Registration of Foreign Nationals and Stateless Persons in theRussian Federation” adopted on January 15, 2007 created considerable difficulties for our countrymen working inRussia. Whereas in the past, migrants were required to register in quarters with a certain floor space (no less than 12 square meters per person; in other words, seven people could not stay in a one-room apartment without being automatically considered illegal migrants) now this restriction has been lifted. According to the head of the department on migration programs of the Migration Agency of Armenia, Irina Davtyan, “The migrant has the right to settle wherever he or she wishes to; only one thing is required – to inform the appropriate migration officials.”
According to the new law, those who travel toRussiaappeal to appropriate agencies and get permission to register, and in this case they are not required to have jobs. According to Irina Davtyan, “If all the required documents are handed over, the employer has no right to turn the migrant down.” It might seem that there will be no problems for people working inRussiabut this is not the case. The law is valid only for those who enterRussiaafter it was adopted. “It turns out that the old workers are working illegally and they will have to leave the country and re-enterRussiato obtain the required work permits,” Irina Davtyan said.