Տասնամյակներ չվերանորոգված դպրոցների համար պետությունը դեռևս գումար չունի
Արմավիրի մարզպետարանի տվյալներով` մարզում մոտ մեկ տասնյակ դպրոց առաջնահերթ վերանորոգման կարիք ունի: Այդ դպրոցների թվում են Լուսագյուղի, Ջրաշենի և Երասխահունի դպրոցները: Վերջինս համեմատաբար բարվոք վիճակում է, քանի որ դպրոցի մասնաշենքերից մեկը վերանորոգվել է:
Ջրաշեն. 40 «տարեկան» դպրոցը վերանորոգվել է մեկ անգամ, քամուց վնասվելու արդյունքում
Այս տարի Ջրաշենի միջնակարգ դպրոցը նշում է հիմնադրման 40-ամյակը: Դպրոցի տնօրեն Սամվել Պողոսյանն ասաց, որ դպրոցը «շատ անմխիթար վիճակում է»: «Դպրոցում ինչ կա՝ հին է, նոր բան չունեմ: Կահույքն էլ է հին»,-ասում է տնօրենը:
Դպրոցի հիմնադրումից հետո շենքում առաջին անգամ շինաշխատանքներ են իրականացվել անցյալ տարի, երբ ուժեղ քամու հետևանքով վնասվել էր տանիքը: Սամվել Պողոսյանի խոսքով` մարզպետարանն անմիջապես արձագանքել է, և տանիքն ամբողջությամբ փոխվել է: Մասնակի փոխվել են նաև պատուհանները, սակայն գումարը չի բավականացրել՝ 22 պատուհան դեռ փոխված չէ: 48.553.035 դրամի սահմաններում շինաշխատանքներն իրականացրել է «Միլաքս Գրուպ» ՓԲԸ-ն:
Իսկ թե ե՞րբ կվերանորոգվի ամբողջ դպրոցը, պարզ չէ, որեւէ ծրագրերում այն ընդգրկված չէ: «Ներքին հարդարման աշխատանքներ պետք է անել: Նախահաշիվ էլ դեռ չի արվել: Անցյալ տարի ենք դիմել մարզպետարան, որպեսզի ծրագրերում ընդգրկեն, ասացին՝ մի քիչ սպասեք, մինչև կիսատ դպրոցները ավարտեն»,- նշում է Ս. Պողոսյանը:
Տնօրենի խոսքերով` եթե պետությունը հնարավորություն չունի գումար հատկացնել դպրոցի շենքի վերանորոգման համար, պետք է այդ գործը մասնակի իրականացնեն գյուղի բնակիչները: Տնօրենը վերջիններիս խնդրել է գումար հավաքել տարրականի դասասենյակները վերանորոգելու համար: «Ծնողներին ասել եմ՝ գումար հավաքենք և դա կոչենք ավագանու կողմից»: Մեր տարակուսանքին, թե ծնողները գումար հավաքեն ու ստացվի, որ ավագանի՞ն է վերանորոգել, պատասխանում է. «Հա, ի՞նչ անենք, ավագանին նույն գյուղի բնակիչն է, էլի»:
Արտաքինից բարվոք վիճակում թվացող դպրոցի ներսի պատերի ծեփը պոկված է, դռները՝ կոտրված, աշակերտական նստարանները մաշված են և վնասված: Դասասենյակների պատերից դեռ «բուրում» է նախորդ ջեռուցման սեզոնից մնացած սոլյարկայի հոտը: Դպրոցը չունի լոկալ ջեռուցում և սենյակները տաքացնում է վառարաններով`հեղուկ վառելիքով:
Այս դպրոցում հին է նաև տեխնիկան: Տնօրեն Պողոսյանը պատմեց, որ դպրոցի համակարգչային սենյակում կա մոտ մեկ տասնյակ համակարգիչ, սակայն դրանցից միայն մեկն է քիչ թե շատ աշխատում: Հիշեց, որ առաջին համակարգիչը շահել են «Բարի լոտո» խաղարկությամբ դեռևս 2000 թվականին: Դպրոցում կա մեկ «ժամանակակակից» համակարգիչ, որը դրված է տնօրենի քարտուղարուհու սեղանին:
Ջրաշենի դպրոց է հաճախում 91 երեխա: Նրանց թիվը տարեցտարի նվազում է: Օրինակ` անցյալ տարի չորս երեխա ընտանիքով մեկնել է Գերմանիա: Հիմնականում արտագաղթում են եզդիները:
Երասխահուն. 482 աշակերտի համար նախատեսված դպրոցում 201 երեխա է սովորում
Երասխահուն գյուղի դպրոցը եւս արտաքուստ բարվոք է, սակայն առաջին հարկի միջանցքը, մասնաշենքերից մեկը վթարային վիճակում են, իսկ աշակերտներն ու ուսուցչական կազմը ապահովագրված չեն անցանկալի դեպքերից: Հատկապես առաջին հարկի միջանցքի պատերը խիստ վտանգավոր են երեխաների համար, դրանց բացվածքներն այնքան մեծ են, որ երեխաները հանգիստ կարող են արանքով անցնել:
2013-2014թթ. մասնաշենքերից մեկը վերանորոգվել է 120.255.770 դրամով, փոխվել է տանիքը, դռներն ու պատուհանները: Այդ նպատակով 2013թ. ծախսվել է 54.890.000, իսկ 2014թ.` 65.365.770 դրամ: Շինաշխատանքներն իրականացրել է «Բաղրամյանշին» ԲԲԸ-ն:
Դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Սարիբեկյանն ասաց, որ այս տարի ևս վերանորոգում նախատեսված է: Մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչությունից փոխանցել են, որ հատկացվելու է 30 մլն դրամ:
«Աշխատանքներ շատ կան անելու: Լոկալ ջեռուցում չունենք, հեղուկ վառելիքով ու էլեկտրական սալիկներով ենք տաքացնում: Բայց ոչ մի տարբերակն էլ չի տաքացնում, մեր դպրոցը մեծ, տիպային դպրոց է, դասասենյակները 52-72քմ: Վերանորոգված հատվածում ստիպված են էլեկտրական սալիկներով տարածքը ջեռուցել: Մենք մեր միջոցներով գնել ենք սալիկները, մեր միջոցներով էլ պետք է ծայրը ծայրին հասցնենք: Վերանորոգված դասարանում չենք կարող հեղուկ վառելիք օգտագործել: Էլեկտրաէներգիան էլ թանկացել է, չգիտենք, թե ինչպես ենք տեղավորվելու: Միջանցքներում սառնամանիք է, միջանցքը չի ջեռուցվում»,-ասում է Ս. Սարիբեկյանը:
Դպրոցի ներսում զուգարան ունեն միայն նախակրթարանի երեխաները, մյուսների համար այն դրսում է: Ծրագրով տարրական կորպուսում ևս զուգարան է կառուցվելու:
Այժմ դասերն անցկացվում են շենքի վերանորոգված հատվածում: Իսկ թե երբ ամբողջ շենքը կհանձնվի շահագործման՝ դպրոցի տնօրենը տեղյակ չէ: Տնօրենի խոսքով` ցանկալի է, որ շինաշխատանքները միաժամանակ իրականացվեն` դրանք ճիշտ կազմակերպելու, արդյունավետ լինելու համար: Ըստ նրա` հենց մուտքից դպրոցի վիճակը զգացնել է տալիս: Մինչև մի քիչ քայլում են դեպի վերանորոգված մասնաշենք ու տրամադրվում են, որ այնտեղ վերանորգված է, լավ է, արդեն տպավորությունը փոխվում է: Բայց քանի որ պետբյուջեի հաշվին է վերանորոգում իրականացվում, իսկ բարերարներ չունեն, հարմարվում են անհարմարությունների հետ:
Սուսաննա Սարիբեկյանն ասում է, որ 482 աշակերտի համար նախատեսված դպրոցում այժմ սովորում է 201 աշակերտ, ինչն էլ բարդացնում է դպրոցի ֆինանսական վիճակը: Օրինակ` այս տարի 10-րդ դասարան չկա դպրոցում: Աշակերտները 9-րդ դասարանից դուրս են եկել և չեն ցանկացել շարունակել ուսումը:
«Մենք ֆինանսական տեսանկյունից «չտեղավորվող» դպրոց ենք, աշակերտների թիվը պակաս է: Աշակերտների թիվը նախագծային հզորության նույնիսկ 60 տոկոսը չի ապահովում: Հազիվ, պարտքերով աշխատում ենք: Աշխատում ենք մանկավարժների աշխատավարձի պարտք չունենալ, որովհետև առանց այն էլ նրանց աշխատավարձը չնչին է, բայց հարկայինին պարտք ենք»,-հավելում է տնօրեն Սարիբեկյանը:
Լուսագյուղ. Տնօրենը չի հիշում, թե վերջին անգամ պետական միջոցներով երբ է վերանորոգվել դպրոցը
Դպրոցը հիմնադրվել է 1964 թվականին: Տնօրեն Հակոբ Բաղդասարյանն ասաց, որ չի կարող հստակ ասել, թե պետական միջոցներով վերջին անգամ երբ է վերանորոգում իրականացվել, կամ արդյոք իրականացվե՞լ է:
«Մասնակի վերանորոգումներ իրականացնում ենք, բայց մեր միջոցներով: Դպրոցի վերանորոգումը ծրագրերում ընդգրկված է, կառավարությունում դպրոցաշինության վերաբերյալ նախագիծ կա, հիմա էլ կա նոր ծրագիր, Տարածքային զարգացման հիմնադրամից եկել են, հիմա դրա վրա ենք աշխատում»,-ասում է Հ. Բաղդասարյանը:
Մի քանի դասասենյակների ներքին հարդարանքը թարմացվել է, սակայն դռներն ու պատուհանները փոխված չեն, և դրանք մի կերպ են «կայուն» դիրքում մնում: Դպրոցի միակ «լուսավոր մասը» նախակրթարանի հատվածն է, որը վերանորոգված է:
Տնօրենն ասաց, որ տեղյակ չէ` նախահաշիվ արվե՞լ է, թե՞ ոչ, քանի որ հիմնադրամը ոչինչ չի ասում: 118 աշակերտ է սովորում այս դպրոցում: Վերջին երկու տարիների ընթացքում այդ թիվը ոչ նվազում է, ոչ՝ աճում:
Հ.Գ. Ինչու՞ էին վախեցել դպրոցի տնօրենները
Վերանորոգման կարիք ունեցող դպրոցների տնօրենները, ի տարբերություն վերանորոգվածների, այնքան էլ հյուրընկալ չէին: Նրանք խուսափում էին շփումից և յուրաքանչյուր բառ ասելուց առաջ ծանրութեթև էին անում: Զուգահեռաբար այցելել ենք նաև մոտ մեկ տասնյակ վերանորոգված դպրոցներ, որոնց տնօրենները խնդիրներ չստեղծեցին:
Ջրաշենի դպրոցի տնօրեն Սամվել Պողոսյանը տեղեկանալով, որ լրագրողներ ենք, պահանջեց հեռախոսները, ձայնագրիչները անջատել և դնել սեղանին՝ իր աչքի առաջ: Տնօրենը չէր ժպտում, արագ-արագ թերթում էր նոթատետրը, որպեսզի գտնի մարզպետարանի համապատասխան պաշտոնյաների հեռախոսահամարները՝ խոսելու թույլտվություն ստանալու համար: Մի քանիսին զանգելուց հետո համաձայնեց խոսել: «Ղեկավարությունը պիտի իմանա, որ ես ձեզ հետ խոսում եմ»,-արդարանում էր Սամվել Պողոսյանը:
Երասխահուն գյուղի դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Սարիբեկյանը ոչ տեխնիկան անջատել տվեց, ոչ էլ պահանջեց, որ ձեռքերս վեր բարձրացնենք, պարզապես հայտարարեց, որ տեղեկատվություն չի տրամադրելու: Այս անգամ ստիպված եղանք զանգահարել Արմավիրի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության պետ Գայանե Սայադյանին: Վերջինիս հետ հեռախոսով խոսելուց հետո տնօրենը պատասխանեց մեր հարցերին:
Լուսագյուղի դպրոցի տնօրեն Հակոբ Բաղդասարյանը մարզպետարանում էր: Փոխտնօրենը նախ պահանջեց մարզպետարանից ներկայացնել գրավոր թույլտվություն, որից հետո միայն կհամաձայնի խոսել մեզ հետ: Այնուհետև դժգոհեց. «Լրագրողներն այդպիսին չեն լինում, գնացեք թույլտվություն բերեք»: Նա դպրոցում նույնիսկ սահմանափակեց մեր տեղաշարժը՝ ասելով. «Եթե թույլտվություն չբերեք, որևէ տեղ չեք գնալու, չեք նկարելու: Հեռախոսով խոսեց տնօրենի հետ: Դրանից մոտ 10 րոպե անց Հակոբ Բաղդասարյանն էր փորձում ճշտել` արդյոք վերևներում տեղյա՞կ են: «Բայց ինչի՞ եք հենց մեր դպրոց եկել»,-անհանգստանում էր տնօրենը:

У государства нет денег для школ, которые не ремонтировались годами
По данным администрации Армавира около десяти школ области нуждаются в срочном ремонте. Речь идет о школах в общинах Лусагюх, Джрашен и Ерасхаун.
Джрашен: 40-летняяшкола ремонтировалась один раз, да и то из-за ветра
В этом году средняя школа села Джрашен отмечает 40-летие своего основания. Директор школы Самвел Погосян отметил, что “школа находится в плачевном состоянии” и нуждается в ремонте. “В школе все старое, даже мебель. Ничего нового у нас нет”,- сказал директор.
За всю историю существования школы ремонт впервые был проведен в прошлом году, да и то потому, что из-за сильного ветра пострадала крыша здания. Областная администрация сразу откликнулась и полностью отремонтировала крышу. Окна были заменены частично, так как денег не хватило. Строительные работы на сумму 48.553.035 драмов выполнило ЗАО “Милакс Групп”.
Что касается ремонта всей школы, то пока неизвестно, когда он будет сделан. “Нужен косметический ремонт, но смета пока не составлена. В прошлом году мы обратились в администрацию, чтобы нашу школу включили в план. Они попросили немного подождать, пока закончатся работы в других школах”,- сообщил С.Погосян.
По словам директора, если государство не имеет средств на ремонт школы, то частичное участие в этом деле должны принять жители села. Директор попросил их собрать деньги на ремонт классов, где проводят заняти младшеклассники. “Я сказал родителям: соберите деньги, и будем считать, что их выделил совет старейшин”. В ответ на наше удивление Погосян заметил: “А что в этом такого. Члены совета старейшин тоже местные жители”.
Внешне здание школы кажется благоустроенным, но внутри со стен осыпается штукатурка, двери и ученические парты сломаны. В классах еще сохранился запах солярки, которую использовали в прошлогодний отопительный сезон. В школе нет системы локального отопления, поэтому в классах устанавливают печи на жидком топливе.
В джрашенской школе устарела также техника. Директор сообщил, что в компьютерном классе имеется около десятка компьютеров, но в относительно рабочем состоянии находится лишь один из них. В школе имеется лишь один современный компьютер, да и тот стоит на столе секретарши директора.
В школе учится 91 ученик, и их число с каждым годом сокращается. В прошлом году четверо детей с семьями уехали в Германию. Эмигрируют в основном езиды.
Ерасхаун: в школе на 482 ученика учится 201 ученик
Внешне здание школы в селе Ерасхаун тоже выглядит благополучно. Однако коридор первого этажа и один из школьных корпусов находятся в аварийном состоянии, а учащиеся и учителя не застрахованы от нежелательных эксцессов. Особую опасность представляют стены коридора на первом этаже. В стенах образовались щели, через которые дети могут спокойно проходить.
В 2013-2014 гг. один из корпусов был отремонтирован. За 120.255.770 драмов были заменены крыша, двери и окна. В 2013 г. на эти цели было израсходовано 54.890.000, а в 2014 г. - 65.365.770 драмов. Строительные работы выполнило ОАО “Баграмяншин”.
По словам директора школы Сусанны Сарибекян, по программе ремонт предусмотрен и в этом году. Из областной администрации сообщили, что выделят 30 млн драмов.
“Работы очень много. У нас нет локального отопления, пользуемся электрическими плитками и печками на жидком топливе. Но в школе все равно холодно. В отремонтированном классе мы не можем использовать жидкое топливо, а электроэнергия подорожала, не знаем, как мы уместиться в наш бюджет”,- сказала С.Сарибекян.
В школе туалетом пользуются только ученики начальных классов, для всех остальных удобства предусмотрены во дворе. Строительство туалета предусмотрено и в корпусе начальных классов.
Сейчас уроки проводятся в отремонтированной части школы. Директор не знает, когда в эксплуатацию будет сдано все здание. Сусанна Сарибекян выразила пожелание, чтобы строительные работы осуществлялись одновременно, тогда их можно будет организовать правильно и эффективно.
По словам директора, в школе, предусмотренной на 482 ученика, в настоящее время учится 201 ученик, что усложняет финансовое положение учебного заведения. В этом году, например, нет 10-го класса. Ученики с 9-го класса оставили школу, не пожелав учиться дальше.
“С финансовой точки зрения мы не укладываемся в бюджет, учащихся мало. Работаем с долгами. Задолженности по зарплате стараемся не накапливать, так как учителя и так получают ничтожную зарплату. Но зато у нас есть задолженность по налогам”,- отметила Сусанна Сарибекян.
Лусагюх: директор не помнит, когда в последний раз школа ремонтировалась на государственные средства
Школа в Лусагюхе была основана в 1964 г. Директор Акоп Багдасарян не смог точно сказать, когда в последний раз здесь делался ремонт на государственные средства.
“Частичный ремонт мы делаем, но за счет собственных средств. Школа охвачена программой ремонтных работ, в правительстве есть проект школьного строительства. Сейчас и новая программа появилась. Пришли из Фонда территориального развития, и мы уже над этим работаем”,- рассказал А.Багдасарян.
Единственным “светлым пятном” в школе является та часть здания, где размещено отремонтированное дошкольное учреждение.
Директор не знал, составлена ли уже смета, поскольку из фонда ничего об этом не сообщают. По словам Акопа Багдасаряна, в их школе учится 118 учащихся, и в последние годы эта цифра остается неизменной.
P.S.Почему испугались директора школ
Директора неотремонтированных школ оказались не очень гостеприимными. Они избегали общения и прежде, чем что-то сказать, долго обдумывали свои слова. Одновременно с посещением неотремонтированных школ мы побывали и в тех школах, где ремонт уже сделан. С их руководителями никаких проблем не возникло.
Директор джрашенской школы Самвел Погосян, узнав, что мы журналисты, потребовал выключить телефоны и диктофоны и положить их на стол. Потом он начал поспешно перелистывать свой блокнот, чтобы найти номера телефонов соответствующих должностных лиц областной администрации. Ему нужно было спросить у них разрешения на беседу с нами. После нескольких звонков Самвел Погосян согласился пообщаться. «Руководство должно знать, что я буду разговаривать с вами»,- оправдался он.
Директор школы в Ерасхауне Сусанна Сарибекян не стала требовать отключить телефоны и диктофоны, она просто заявила, что не предоставит нам информацию. Нам пришлось позвонить начальнику отдела образования, культуры и спорта администрации Армавирской области Гаяне Саядян. И только после разговора с ней директор согласилась ответить на наши вопросы.
Директор школы в Лусагюхе Акоп Багдасарян находился в областной администрации. Его заместитель заявила, что согласится говорить с нами только при наличии письменного разрешения. Она даже ограничила наше перемещение в школе и не позволила без разрешения проводить фотосъемку. Затем последовал звонок директору. Акоп Багдасарян минут десять пытался уточнить, в курсе ли в верхах. «Но почему вы пришли именно в нашу школу?» - с тревогой спросил директор.