Ինչո՞ւ եք նեղանում թուրքերից, հարգելի ռուսներ, գուցե դա՞ էլ է բիզնես
Թուրքիայի և Սիրիայի սահմանագծին թուրքական կործանիչի կողմից ռուսական ՍՈՒ-24 ռազմական ինքնաթիռի ոչնչացումից հետո Ռուսաստանում հակաթուրքական իսկական փոթորիկ է բարձրացել: Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ 2-րդի հետ հանդիպման ընթացքում նախագահ Պուտինը ռուսական ռմբակոծիչի ոչնչացումը որակել է իրենց հասցված «հարված թիկունքից»: ՌԴ նախագահը հայտարարել է, թե կատարվածը լրջորեն անդրադառնալու է ռուս-թուրքական հարաբերությունների վրա:
Դրանից հետո Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարեց, թե արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը չեղարկել է նոյեմբերի 25-ին պլանավորված այցը Անկարա, և որ Թուրքիայի դեսպանին խիստ զգուշացում է արվել կատարվածի կապակցությամբ: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը դադարեցրել է ռազմական ոլորտում Թուրքիայի հետ համագործակցությունը, արգելել սպիտակ մսի ներկրումն այդ երկրից:
Թուրքիայի դեմ տրամադրությունները շիկացել են նաև քաղաքական և հասարակական մակարդակներում: Նախօրեին ՌԴ Պետդումայի մի խումբ պատգամավորներ նախագահ Պուտինին առաջարկել են խզել դիվանագիտական հարաբերություններն Անկարայի հետ: Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Վլադիմիր Ժիրինովսկին հայտարարել է, թե Ռուսաստանը, ի պատասխան ինքնաթիռի ոչնչացման, պետք է սկսի աջակցություն ցուցաբերել Սիրիայի և Թուրքիայի քրդերին թուրքական բանակի դեմ պայքարում: Այսօր հարձակման է ենթարկվել Մոսկվայում Թուրքիայի դեսպանատունը: Մի խումբ ցուցարարներ դեսպանատան շենքի վրա քարեր են նետել, լուսամուտներ ջարդել, պատերին ներկանյութ թափել: Սոցիալական ցանցերի ռուսական հատվածն ամբողջությամբ ողողված է հակաթուրքական գրառումներով, սպառնալիքներով, կոչերով: Կարճ ասած` Ռուսաստանը չափազանց ցավոտ հարված է ստացել Թուրքիայից, որին համարում էր իր ռազմավարական դաշնակիցը, ինչից ուշքի գալ չի կարողանում:
Ցավն այնքան ուժեղ է, որ վերջապես բացել է ռուսների և Ռուսաստանի իշխանությունների աչքերը: Փաստորեն, անհրաժեշտ էր ինքնաթիռ և օդաչու կորցնել, որպեսզի բոլոր մակարդակներով բարձրաձայնվեր բոլորի մտքին, բայց ոչ լեզվին գտնվող այն ակնհայտ ճշմարտությունը, որ Թուրքիան բացահայտ և անարգել վերածվել է միջազգային ահաբեկչությունը հովանավորող երկրի: Քանի դեռ այդ միջադեպը չէր եղել, Թուրքիային, փաստորեն, ներելի էր ԻՊ-ի հետ նավթի ոչ լեգալ առևտուրը, ծայրահեղ իսլամիստ զինյալների համար Սիրիա և Իրաք ազատ մուտքուելք ապահովող դռնապահի վերածվելու իրողությունը:
Անհրաժեշտ էր Սիրիայում ինքնաթիռ կորցնել, որպեսզի լրատվա-վերլուծական հարթակներում ռուս փորձագետները, քաղաքագետներն ու քաղաքական գործիչները վերջապես խոստովանեն, որ հենց Ռուսաստանն էր ժամանակին պատճառը, որ Թուրքիան հիմա ունի ներկայիս սահմանները, որոնք արևելյան ուղղությամբ գծվեցին 1921թ. մարտին Մոսկվայի, ապա նաև հոկտեմբերին Կարսի` հայ ժողովրդի նկատմամբ դավադրական համաձայնագրերի ստորագրման միջոցով:
Վերջապես, փաստորեն, նման ցավոտ միջադեպ էր անհրաժեշտ, որպեսզի Ռուսաստանում հասկանային, որ Թուրքիան հիմա մնում է նույնքան անվստահելի, նույնքան թշնամական, որքան Ռուսաստանի համար եղել է նրա պատմության գրեթե ողջ ընթացքում` ընդհուպ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտը:
Ճակատագրի դառը հեգնանքով Թուրքիան Ռուսաստանին, Պուտինի բնորոշմամբ, թիկունքից այս հարվածը հասցրեց նոյեմբերի 24-ին: Օրացույցի այն նույն օրը, երբ ուղիղ մեկ տարի Հայաստանում սուգ էր` տեղի էր ունենում Ադրբեջանի զինուժի կողմից խոցված և միջդիրքային տարածքում ընկած հայկական ԶՈՒ-ին պատկանող ՄԻ-24 ուղղաթիռի անձնակազմի երեք զոհված օդաչուների հոգեհանգիստը: Հայկական ուղղաթիռը ոչնչացվել էր ռուսական արտադրության «Իգլա» տեսակի շարժական զենիթա-հրթիռային համակարգով: Ադրբեջանն այն, թերևս, ձեռք էր բերել Ռուսաստանից` Հայաստանի ֆորմալ, իսկ Թուրքիայի այն ժամանակ դեռ փաստացի ռազմավարական դաշնակիցը հանդիսացող երկրից մոտ 5 մլրդ դոլարի հասնող ժամանակակից զինտեխնիկայի գնման ընդհանուր գործարքի շրջանակներում:
Ամիսներ շարունակ հայաստանյան հանրույթը, բացառությամբ, թերևս, արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, աղաղակում էր, որ Ադրբեջանը հայկական ուղղաթիռը խոցել է ռուսական զենքով, որ հայկական դիրքերն ու բնակավայրերը գնդակոծվում ու հրետակոծվում են մեծամասամբ Ռուսաստանից գնված զենքով, և որ Ադրբեջանի հետ այդ գործարքը բառի բուն իմաստով հարված է Հայաստանի թիկունքին: Այն ժամանակ ռուսական նույն քաղաքական, փորձագիտական ու պաշտոնական դեմքերը, որոնք այսօր իրենց ինքնաթիռը ոչնչացնելու Թուրքիայի քայլի տակ տեսնում են հարված թիկունքից, դեմքի սառը արտահայտությամբ ու մի առանձին ցինիկությամբ պատասխանում էին, թե Ադրբեջանին զենք տրամադրելը բիզնես է ու ոչ մի կապ չունի Հայաստանի հանդեպ իրենց դաշնակցային պարտավորությունների հետ: Փաստորեն, Թուրքիան հիմա Ռուսաստանի հետ խոսում է բիզնեսի լեզվով: Եվ այս տրամաբանությամբ ռուսները նրանից նեղանալու առիթ չպետք է ունենային: Ի վերջո, Անկարան հիմա էլ հայտարարում է, թե Ռուսաստանի դեմ ոչինչ չունի: Որովհետև ի՞նչ տարբերություն` Ռուսաստանի՞ ինքնաթիռն է ոչնչացվում դաշնակից համարվող երկրի` Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի կողմից, թե՞ դաշնակից համարվող երկրի` Հայաստանի թշնամուն` Ադրբեջանին տրամադրված զենիթահրթիռային համակարգը: Էությունը և ողբերգական հետևանքը նույն է:
Ռուսաստանը, փաստորեն, այս ծանր գինը ստիպված է վճարել հենց նման հիվանդ ընկալումներով առաջնորդվելու համար: Թուրքիան նրան հասկացրեց այն, ինչ մարդկային ու բանական լեզվով ոչ մի կերպ չէր կարողանում հասկացնել Հայաստանի հանրությունը: Սա չարախնդություն չէ: Սա ընդամենը աղոտ հույս է, որ Ռուսաստանը գոնե այսպիսի հիասթափություն և շոկ ապրելուց հետո կվերանայի իր առաջնահերթությունները և կարժևորի Հայաստանի հետ իր հարաբերությունները: Որովհետև եթե այս տարածաշրջանում Մոսկվան ունի որևէ հենման կետ, ապա դա միայն Հայաստանն է: Միաժամանակ, գուցե այս միջադեպը նաև Երևանին ստիպի ավելի կոշտ լինել` բացված աչքերով ու հերթական փաստի առջև ծնկած Ռուսաստանից պահանջելու ավելի լուրջ վերաբերվել Հայաստանի հանդեպ ստանձնած իր դաշնակցային պարտավորություններին:
Բայց սա ընդամենը աղոտ հույս է: Որովհետև քաղաքականության մեջ թե՛ հիշողություններն են չափազանց կարճատև և թե՛ ցավն է չափազանց շուտ անցնում «ամենազոր» շահերի հարափոփոխության ազդեցությամբ: Իսկ Թուրքիայի պարագայում Ռուսաստանն աններելի կարճատես ու սկլերոտիկ է: Ու հասկանալի է, որ սա ընդամենը պատմության հերթական շրջապտույտն է: Շրջապտույտ, որը հայկական շահերի, տարածքների գինն է արժենում` Հայաստանին ստիպելով գոնե այս անգամ լինել բավականաչափ պրագմատիկ` Ռուսաստանի նեղ գրպանում հերթական անգամ մանրադրամ չդառնալու համար:
Հ.Գ. Ի դեպ` «Ռոսիա» հեռուստաընկերությամբ հեռարձակվող «Երեկոն Սոլովյովի հետ» վերջին հաղորդման ժամանակ Վլադիմիր Ժիրինովսկին շատ պարզ ցույց տվեց, թե ինչպես Ռուսաստանը կարող է նորից օգտագործել հայկական գործոնի «մանրադրամը». «Թուրքիայի վերջը պետք է տալ հայերի ձեռքով: Եթե մենք հայերին թույլ տանք ազատագրել իրենց արևմտյան հողերը, նրանք հաճույքով դա կանեն»,-ասաց նա:

Уважаемые русские, почему обижаетесь на турок? Может, это тоже бизнес
После того, как турки уничтожили на границе с Сирией российский военный самолет Су-24, в России поднялась настоящая антитурецкая буря. На встрече с королём Иордании Абдаллой II Владимир Путин расценил уничтожение российского самолета как «удар в спину». Президент РФ заявил, что это «трагическое событие будет иметь серьезные последствия для российско-турецких отношений».
После этого МИД России заявил, что министр иностранных дел Сергей Лавров отменил запланированный на 25 ноября визит в Анкару, а послу Турции было сделано жесткое предупреждение по поводу произошедшего. Позже стало известно, что Россия прекратила сотрудничество с Турцией в военной сфере и запретила ввоз белого мяса из этой страны.
Антитурецкие настроения усилились также на политическом и общественном уровнях. Накануне группа депутатов Госдумы предложила президенту Путину разорвать дипломатические отношения с Анкарой. А руководитель Либерально-демократической партии Владимир Жириновский заявил, что Россия в ответ на уничтожение самолета должна начать поддерживать курдов в Сирии и Турции в их борьбе с турецкой армией. Сегодня в Москве атаковали посольство Турции. Группа демонстрантов закидала здание посольства камнями, разбила окна, облила стены краской. Российский сегмент социальных сетей наводнен антитурецкими записями, угрозами и призывами. Одним словом, Россия получила крайне болезненный удар от Турции, которую считала своим стратегическим партнером, и не может придти в себя от случившегося.
Боль оказалась настолько сильной, что и народ, и власти РФ наконец-то прозрели. Значит, надо было потерять самолет и летчика, чтобы на всех уровнях понять очевидную истину: Турция превратилась в страну, покровительствующую международному терроризму. До этого инцидента Турции прощалась нелегальная торговля нефтью с ИГИЛ, обеспечение свободного передвижения для крайних исламистов из Сирии и Ирака.
Нужно было сбить самолет в Сирии, чтобы российские эксперты, политологи и политические деятели наконец-то признали, что именно Россия в свое время стала причиной обретения Турцией своих нынешних границ, которые были очерчены в результате подписания в 1921 г. заговорщических по отношению к армянскому народу Московского и Карсского договоров.
И наконец, нужен был подобный трагический инцидент, чтобы в России поняли, что Турция продолжает оставаться для враждебной и не внушающей доверия, какой она была на протяжении всей российской истории, вплоть до окончания Второй мировой войны.
По иронии судьбы Турция, по определению Путина, нанесла России удар в спину 24 ноября. А ведь ровно год назад в этот день в Армении был траур - проходила панихида по трем летчикам, экипажу принадлежавшего армянским ВС самолета Ми-24, который был сбит вооруженными силами Азербайджана над нейтральной территорией. Армянский самолет был уничтожен переносным зенитно-ракетным комплексом «Игла» российского производства. Этот комплекс Азербайджан приобрел в рамках сделки по приобретению современной военной техники на сумму около 5 млрд долларов у России, страны, являвшейся формальным стратегическим союзником для Армении и фактическим в тот период для Турции.
На потяжении многих месяцев армянская общественность, за исключением министра иностранных дел Эдварда Налбандяна, кричала о том, что Азербайджан сбил армянский самолет российским оружием, что позиции армянских сил и армянские населенные пункты подвергаются артиллерийскому обстрелу главным образом из оружия, приобретенного у России, и что сделка с Азербайджаном стала в буквальном смысле ударом в спину Армении.
Тогда российские политики, эксперты и официальные лица, которые сегодня расценивают уничтожение своего самолета Турцией как удар в спину, хладнокровно и с особым цинизмом отвечали, что продажа оружия Азербайджану – это бизнес, не имеющий ничего общего с их союзническими обязательствами перед Арменией. Фактически сейчас Турция говорит с Россией на языке бизнеса. И, согласно этой логике, у русских не должно быть повода обижаться на эту страну. В конце концов, Анкара сейчас заявляет, что ничего против России не имеет. Какая разница, российский самолет уничтожается ВВС Турции, считавшейся союзнической для РФ страной, или самолет Армении, считающейся союзником РФ, уничтожается проданным Азербайджану зенитно-ракетным комплексом российского производства. Суть и трагические последствия этих событий одни и те же.
Россия фактически вынуждена платить огромную цену за то, что руководствуется больным восприятием. Турция объяснила России то, что Армения не смогла донести до нее простым человеческим языком. Это не злорадство. Это всего лишь слабая надежда на то, что хотя бы после такого сильного разочарования и шока Россия пересмотрит свои приоритеты и по-новому оценит отношения с Арменией. Потому что если в этом регионе Москва и имеет точку опору, то это только Армения. В то же время этот инцидент, возможно, и Ереван заставит вести себя более жестко и требовать от России с большей серьезностью относиться к союзническим обязательствам перед Арменией.
Но это всего лишь слабая надежда. Потому что под воздействием переменчивых «всесильных» интересов в политике память бывает короткой, а боль быстро проходит. В случае же с Турцией Россия проявила непростительную близорукость и подверженность «склерозу». Понятно, что это всего лишь очередной водоворот истории. Водоворот, за который приходится расплачиваться армянскими интересами и территориями и который, возможно, заставит Армению хотя бы на этот раз проявить достаточный прагматизм, чтобы в очередной раз не стать разменной монетой для России.
P.S. В последней передаче «Вечер с Владимиром Соловьевым», которая выходит в эфир на телеканале «Россия», Владимир Жириновский объяснил, как Россия может вновь использовать армянский фактор: «С Турцией надо заканчивать руками армян. Если мы им разрешим начать освобождать свои западные территории, армяне с удовольствием это сделают».