«Գլենդել Հիլզ»-ի զոհերը և անհետացած միջոցները
Արթուր Հարությունյանը Լոռու մարզի Լեռնանցք համայնքի բնակիչ է: Մասնագիտությամբ փաստաբանը դատարանում աղետի գոտու ութսունից ավելի անօթևան ընտանիքիների իրավունք է պաշտպանել: Նա ևս այն բնակիչներից է, ով սեփականության իրավունքով իր հողը հանձնել է պետությանը և մինչ օրս հետ չի ստացել:
«2010-ին Գյումրիում և Սպիտակում պետությունը սկսեց տների շինարարություն: Իրավիճակը այսպիսի էր. սկսում էին տներ կառուցել, հետո վիճակահանությամբ տրամադրում այն քաղաքացիներին, ովքեր դա ստանալու իրավունքը ունեին: Գյուղական համայնքներում ծրագիրն այլ կերպ էր. մարդիկ իրենց հողը սեփականության իրավունքով տալիս էին «Գլենդել Հիլզ» ընկերությանը, նա պարտավորվում էր 290 օրվա ընթացքում կառուցել բնակելի տուն, հետո փոխանցում պետությանը, նա էլ՝ նվիրաբերում քաղաքացուն: Հիմա այդ հողմասերը սեփականության իրավունքով պատկանում են «Գլենդել Հիլզ»-ին, այսինքն՝ բնակչի հողը իրենը չէ»:
Բնակիչը հնարավորություն ունի դատարան դիմելու, հետ վերցնելու իր հողամասը: Դրանից հետո անհայտ է՝ պետությունը կատարելո՞ւ է իր պարտավորությունը, թե՞ ոչ: Հարությունյանը հարցումներով պարզել է, որ տան կառուցման այդ ծրագիրը իրականացնում է քաղաքաշինության նախարարությանը։ Վերջինս էլ ծրագրի իրականացման համար պայմանագիր է կնքել «Գլենդել Հիլզ» ՓԲԸ-ի հետ։ Այժմ «Գլենդել Հիլզ»-ը սնանկացման գործընթաց է սկսել, իսկ տների մեծ մասը կառուցված չէ:
«Այս ծրագիրը, որքանով գիտեմ, Ռուսաստանից վերցված վարկով է իրականացվում: Մոտավոր հաշվարկով 40% շինարարական աշխատանքը կատարվեց: Մնացած գումարը անհետացավ: Ցավում եմ, որ չեմ տեսնում պատասխանատու պաշտոնատար անձան ցանկությունը՝ հետ բերելու այդ գումարները, հարցը կարգավորելու»,- ասում է Ա․Հարությունյանը։
2010-ի աշնանը Լեռնանցք համայքնի իր հողը նա սեփականության իրավունքով հանձնել է «Գլենդել Հիլզին»: Նախատեսվում էր 2011-ի աշնանը կառուցված տները հանձնել համայնքի բնակիչներին։ Մինչ օրս ընդամենը պատի երեք շար է կառուցված: Ա․Հարությունյանը 2015-ի գարնանը քաղաքաշինության նախարարությանը հարցում է ուղարկել՝ պարզելու, թե, ի վերջո, ինչ է լինելու իրենց տների ճակատագիրը: Պատասխանը ներկայացնում ենք նույնությամբ, որպեսզի նաեւ պարզ դառնա, թե ուր են անհետանում բյուջեի փողերը եւ ինչպես է նախարարությունը պատասխանատվությունից խուսափում:
«Ի պատասխան ՀՀ քաղաքաշինության նախարարին ուղված Ձեր՝ 2015 թվականի մարտի 19-ի հարցման, Ձեր ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծման հետ կապված հարցերի վերաբերյալ հայտնում եմ.
ՀՀ Լոռու մարզի գյուղական բնակավայրերում երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային խնդիրների լուծման նպատակով պետական աջակցությամբ իրականացվող բնակապահովման ծրագրի (այսուհետ՝Ծրագիր) շահառու ճանաչված ընտանիքների (այդ թվում՝ Ձեր ընտանիքի) բնակարանային խնդիրները նախատեսված էր լուծել այդ ընտանիքների համար Ծրագիր շրջանակներում կառուցված բնակելի տների հատկացմամբ:
Ինչպես հայտնի է, Ծրագրի շրջանակներում կառուցապատող ընկերություն է հանդիսանում «Գլենդել Հիլզ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը (այսուհետ՝ Ընկերություն), որը Ծրագրի շահառու ճանաչված ընտանիքների համար բնակելի տների կառուցման նպատակով այդ ընտանիքների և ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության հետ կնքել է բնակելի տների կառուցման համար անհրաժեշտ հողամասի առուվաճառքի եռակողմ պայմանագրեր, որոնցով պարտավորվել է պայմանագրերով նախատեսված ժամկետում կառուցել բնակելի տներ և հանձնել ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությանը, որպեսզի վերջինս այդ բնակելի տները նվիրաբերի շահառուներին: Ընդ որում, Ընկերության հետ կնքված պայմանագրերի դիմաց վճարումները կատարված են նախապես և ամբողջությամբ:
Հարկ է նշել, որ Ընկերության կողմից որոշ ընտանիքների (այդ թվում՝ Ձեր ընտանիքի) հետ կնքված պայմանագրերով նախատեսված պայմանագրային պարտավորությունները ինչպես պայմանագրերում ամրագրված ժամկետներում, այնպես էլ մինչ օրս չեն կատարվել: Ընդ որում, պարտավորությունների չկատարման պատճառների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով առաջարկվում է դիմել Ընկերություն:
Ինչ վերաբերում է Ձեր ընտանիքի համար նախատեսված՝ 5-սենյականոց բնակելի տան կառուցման համար նախատեսված գումարի չափին, ապա պետք է նշել, որ Ծրագրի շրջանակներում կառուցված բնակելի տան արժեքը ձևավորում է դրա կառուցապատման մակերեսի և պետական գնման թիվ ՄԲԱՊՁԲ-08/41 պայմանագրով նախատեսված՝ մեկ քառակուսի մետրի արժեքի (167400ՀՀ դրամ) բազմապատիկից: Հաշվի առնելով, որ Ձեր ընտանիքի համար կառուցվող բնակելի տան շինարարական աշխատանքներն ավարտված չեն, դրա արժեքի վերաբերյալ հնարավոր չէ տրամադրել տեղեկատվություն:
Միաժամանակ տեղեկացվում է, որ հաշվի առնելով Ծրագրի շրջանակներում կառուցապատողի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման ժամկետների ձգձգման հանգամանքը, Ծրագրի շահառու ճանաչված, սակայն Ծրագրի շրջանակներում բնակարանային պայմանները դեռևս չբարելաված ընտանիքների (այդ թվում՝ Ձեր ընտանիքի) բնակարանային խնդիրները նախատեսվում է լուծել 2016 թվականի ընթացքում՝ ֆինանսական աջակցության տրամադրման միջոցով»։
«Այդքան փողը անհայտացել է, հիմա էլ 2016-ի բյուջեից կտրամադրեն, ինչ-որ տեղից պարտք կվերցնեն, որը կրկին մեր սերունդները պետք է մարեն: ԱԺ-ի նիստերին քննարկվում էր 2016-ի բյուջեն, բայց, որքանով հասկացա, ուղղված էր Շիրակի մարզին: Իրենց տված պատասխանը, թե 2016-ին կառուցվելու է, իրականությանը չէր համապատասխանում»,-ասում է Հարությունյանը:
Նա խոստովանում է, որ եթե հնարավորություն ունենար տունը կառուցել, մեծ հաճույքով կաներ՝ պետությունից ակնկալիք չունենալով: Ա․ Հարությունյանի 7 հոգանոց ընտանիքն այժմ ապրում է վագոն տնակներից հավաքած տանը: Պետությունը նախօրոք ստորագրություն է վերցրել, որ կառուցված տունը տրամադրելուց հետո այդ տնակը քանդելու են:
Ա․Հարությունյանի մոտ օրեր առաջ եկել են «Գլենդել Հիլզ»-ի երեք պահակներ, որոնք պատմել են, որ իրենք չեն ստացել իրենց մի քանի ամսվա աշխատավարձը: Այսինքն՝ այդ ընկերությունը չի վճարել նաեւ իր աշխատակիցներին աշխատավարձը։
Այդ ընկերության դեմ սնանկացման վարույթ կա հարուցված: Նման իրավիճակում ընկերության դեմ հայցեր չի կարող քննվել: Այդ համայնքում կա քսանից ավելի մարդ, ով իրեն պատկանող 1000 մետր և ավելի հողամասերը տվել է ընկերությանը: Արդյունքում՝ այս ընտանիքների հողերը վերցված և «Գլենդել Հիլզի» սեփականությունն են համարվում:
«Մի օր կարող է գան, ասեն, ձեր հողը վաճառում ենք: Ցանկանու՞մ եք, եկեք գնեք, չէ՞, ուրիշին կառաջարկենք: Սկզբից սեփականությունը փոխանցելու տրամաբանությունը չհասկացանաք՝ պարզապես ուրիշ տարբերակ չկար: Կամ դու տալիս էիր այդ հողամասը, տուն ստանում, կամ չէիր տալիս և չէիր օգտվում այդ ծրագրից: Մի օրինակ կա, որ անձը չուներ հողը, չընդգրկեցին հերթացուցակում: Պետությունը ձեռքերը լվաց ու ասաց. «Հող չունես, ուրմեն քեզ էլ տուն չեմ տալիս»»,- ասում է Ա․Հարությունյանը։
Նա կարծում է, որ հնարավոր է ստեղծվի մի իրավիճակ, որ սնանակացման վարույթով մտնող ընկերությունը իրականում ստեղծված լինի հենց նույն «Գլենդել Հիլզ»-ի սեփականատերերի կողմից: Այդ ընկերությունը պարտքերի դիմաց կարող է վերցնի «Գլենդել Հիլզ»-ի ներկայիս սեփականությունը՝ ներառյալ բնակիչների հողերը: Պետության նման դիրքորոշումը մեկնաբանում է երկու վարկածով. «Կամ նրանք անմիջապես մասնակից են այս գործընթացին, կամ էլ «դուխները չի հերիքում», որովհետև այնտեղ ուրիշ սեփականատեր է, և իրենք քանի գլխանի են, որ այդ հարցերով զբաղվեն: Այս երկու դեպքում էլ պարզապես պետության համար ամոթ է: Այլ կերպ չես կարող նկարագրել»,- եզրափակում է Ա․Հարությունյանը։

Жертвы и исчезнувшие суммы “Глендел Хиллз”
Артур Арутюнян – житель общины Лернанцк Лорийской области. Будучи адвокатом, он защищал в суде права свыше 80 не имеющих жилья семей из зоны бедствия. Сам Артур тоже принадлежит к числу тех людей, которые передали государству принадлежащую им на правах собственности землю, но до сих пор не получили ее обратно.
“В 2010 г. государство приступило к строительству домов в Гюмри и Спитаке. Построенные дома по лотерее предоставляли гражданам, имеющим право на получение жилья. В сельских общинах программа осуществлялась иначе: люди предоставляли свою землю на правах собственности компании “Глендел Хиллз”, а та брала на себя обязательство в течение 290 дней построить жилые дома и передать их государству. И уже государство дарило эти дома гражданам. Сейчас эти земельные участки являются собственностью “Глендел Хиллз”,- рассказал Артур Арутюнян.
Жители общины имеют право обратиться в суд, чтобы вернуть свою землю, но после этого неизвестно, выполнит ли государство свое обязательство или нет. Арутюнян выяснил, что программу строительства домов осуществляет министерство градостроительства РА. Последнее с этой целью заключило договор с ЗАО “Глендел Хиллз”. Однако в настоящее время инициирована процедура банкротства этой компании, хотя большую часть домов она не построила.
“Насколько мне известно, эта программа осуществляется на полученный от России кредит. Выполнено приблизительным 40% строительных работ. Остальная сумма исчезла. Очень жаль, что ни один ответственный чиновник не проявляет желания вернуть эти суммы и решить вопрос”,- отметил А.Арутюнян.
Осенью 2010 г. адвокат передал свою землю на правах собственности компании “Глендел Хиллз”. Предполагалось, что построенные осенью 2011 г. дома будут выделены жителям общины. Однако эти дома по сей день не построены. Весной 2015 г. А.Арутюнян направил запрос в министерство градостроительства, чтобы выснить судьбу этих домов. В полученном ответе сообщалось, что застройщиком программы является ЗАО “Глендел Хиллз”, которое с целью строительства жилых домов для семей-выгодоприобретателей заключило с ними и министерством градостроительства РА трехсторонние договоры о купле-продаже необходимых земельных участков под строительство жилых домов, которыми обязалось построить дома в установленные сроки и передать их министерству градостроительства, которое и подарит жилье выгодоприобретателям. При этом выплаты против заключенных с компанией договоров были осуществлены заранее и полностью, говорится в ответе. В нем также отмечается, что со стороны компании договорные обязательства в отношении некоторых семей (в том числе семьи адвоката Артура Арутюняна) до сих пор не выполнены.
Что касается размера суммы, предусмотренной для строительства 5-комнатного жилого дома Артура Арутюняна,то, как отмечается в ответе на его запрос, с учетом того, что строительные работы не завершены, предоставить информацию относительно стоимости его дома не представляется возможным. Вместе с тем сообщается, что жилищные проблемы семей, не улучшивших свои квартирные условия в рамках программы, будут решены в 2016 г. посредством оказания финансового содействия.
“Все деньги исчезли, и сейчас средства должны выделить из бюджета 2016 года, взять где-то в долг, который опять-таки будут погашать будущие поколения. …Но, как я понял, содержащееся в их ответе утверждение о том, что дома будут построены в 2016 году, не соответствует действительности”,- отметил А.Арутюнян.
Несколько дней назад к нему пришли трое сторожей из “Глендел Хиллз”, которые рассказали, что не получали зарплату за несколько месяцев.
Подан иск о начале процедуры банкротства этой компании. В подобной ситуации иски против нее рассматриваться не могут. Более 20 жителей общины передали “Глендел Хиллз” свои земельные участки площадью 1000 кв.метров каждый. Сейчас эти земли считаются собственностью компании.
“В один прекрасный день могут придти и сказать, что продают нашу землю: если хотите, можете ее купить, а нет – предложим другим. Мы сперва не поняли логику передачи собственности, просто другого варианта не было – либо ты передаешь земельный участок и получаешь дом, либо не передаешь и не пользуешься этой программой. У одного из жителей общины земли не было, поэтому его не включили в список. Государство умыло руки и заявило: если у тебя нет земли, значит я тебе дом не выделю”,- рассказал Артур Арутюнян.
Он не исключает возможность того, что компания, подавшая иск о начале процедуры банкротства, на самом деле создана собственниками той же компании “Глендел Хиллз”. Эта компания может забрать против долгов “Глендел Хиллз” ее нынешнюю собственность, в том числе земли жителей общины. Касаясь позицию государства, наш собеседник сказал: “Либо они непосредственно участвуют в этом процессе, либо им не хватает духа, так как есть другой собственник, и они не посмеют заняться этими вопросами. В обоих случаях это позор для государства. Иначе сказать не могу”.