Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալն ու Լանջաղբյուրի համայնքապետն իրենց գյուղում հանք են շահագործելու
Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ Կարեն Հակոբյանը և Գեղարքունիքի մարզի Լանջաղբյուրի գյուղապետ Յուրիկ Բաղդասարյանը պատրաստվում են ավազ արդյունահանել Լանջաղբյուր գյուղի վարչական տարածքից: Միայն թե մարզպետի տեղակալը «թաքնվել է» իր կնոջ, իսկ համայնքապետը՝ որդու հետևում:
Լանջաղբյուրի հրաբխային ավազի արդյունահանման նախագիծը ներկայացրել է «Մ.Մ.Պ» ՍՊԸ-ն: Այս ընկերության բաժնետերերից մեկը մինչև 2014թ. դեկտեմբերը եղել է Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ Կարեն Հակոբյանը: Այն ժամանակ, երբ Կարեն Հակոբյանը բաժնետեր է դարձել, զբաղեցնում էր մարզպետի օգնականի պաշտոնը: Մարզպետի տեղակալի պաշտոնը ստանձնելուց 5 ամիս անց նա իր բաժնեմասը գրանցել է կնոջ՝ Գայանե Ղուկասյանի անվամբ: Ավելի վաղ՝ 2009 - 2012թթ . Կարեն Հակոբյանը զբաղեցնում էր բնապահպանության նախարարի օգնականի պաշտոնը:
Ընկերության մնացյալ 50% բաժնեմասը տնօրինում է Մարատ Բաղդասարյանը՝ Լանջաղբյուրի գյուղապետ Յուրիկ Բաղդասարյանի 21-ամյա որդին:
Լանջաղբյուրի հրաբխային ավազների հանքավայրում հաշվեկշռային պաշարները 527.3 հազ.մ3 ծավալով հաստատվել են անցյալ տարվա դեկտեմբերին: Հանքավայրը, ըստ նախագծի, մշակվելու է բաց լեռնային աշխատանքներով: Լանջաղբյուրի հրաբխային ավազների հանքավայրը զբաղեցնում է 5.24հա տարածք: Համաձայն տեխնիկական առաջադրանքի՝ բացահանքի տարեկան արտադրողականությունն ըստ ավազների զանգվածի ընդունվել է 16.0հազ.մ3 : Հանքարդյունահավելու է 30 տարի:
Մինչդեռ հանքավայրը Սևանա լճի հյուսիս-արևմտյան մասում է` «Սևան» ազգային պարկից մոտ 15 կմ և «Գավառագետի» պետական արգելավայրից 15 կմ հեռավորության վրա: Սարուխան գյուղից մոտ 1 կմ արևելք և Լանջաղբյուր գյուղից շուրջ 1.5 կմ հյուսիս-արևելք է գտնվում:
2015թ. դեկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 12.00-ին Լանջաղբյուրի գյուղապետարանում նախատեսված են Լանջաղբյուրի հրաբխային ավազի հանքավայրի արդյունահանման շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվության վերաբերյալ հանրային քննարկումները: Գյուղապետն իր հանքի համար, բնական է, արդեն իսկ տվել է համապատասխան թույլտվությունները և ապահովել հանրային լսումների առաջին փուլի դրական արդյունքներ: Հետևաբար, արդյունահանման համար հերթական լսումները նույնպես բարեհաջող կավարտվեն:
Լանջաղբյուրի համայնքապետարանի հեռախոսահամարին պատասխանող չեղավ: Գյուղապետն անհասանելի էր, իսկ Կարեն Հակոբյանն առավոտվանից տեղում չէր, երեք անգամ մեր զանգերին պատասխանող գործավարուհին փոխանցեց, որ նա խորհրդակցության է, զրուցել հանքի վերաբերյալ չհաջողվեց:

Заместитель губернатора Гегаркуника и староста Ланджахбюра собираются эксплуатировать месторождение песка
Заместитель губернатора Гегаркуника Карен Акопян и глава администрации села Ланджахбюр той же области Юрик Багдасарян намерены заняться добычей песка на административной территории села. Только вот заместитель губернатора “прикрылся” женой, а староста – сыном.
Проект добычи вулканического песка в Ланджахбюре представило ООО “М.М.П.”. До декабря 2014 г. одним из акционеров этой компании был заместитель губернатора Гегаркуника Карен Акопян. Акции он приобрел тогда, когда занимал пост помощника губернатора. Спустя пять месяцев Акопян оформил свою долю акций на жену Гаяне Гукасян. Ранее, в 2009-2012 гг., Карен Акопян занимал должность помощника министра экологии РА.
Остальные 50% акций принадлежат 21-летнему Юрику Багдасаряну, сыну старосты села Ланджахбюр Марата Багдасаряна.
Площадь месторождения составляет 5,24 га, оно будет эксплуатироваться открытым способом в течение 30 лет.
Отметим, однако, что месторождение находится в северо-западной части озера Севан, в 15 километрах от национального парка “Севан” и на таком же расстоянии от государственного заповедника “Гаварагети”.
11 декабря в 12.00 в администрации села Ланджахбюр состоится обсуждение по оценке воздействия добычи вулканического песка на окружающую среду. Староста, естественно, уже дал соответствующие разрешения для своего месторождения и обеспечил положительные результаты первого этапа слушаний.
В администрации Ланджахбюра никто на телефонные звонки не отвечал, телефон старосты оставался недоступным, а Карена Акопяна с утра не было на месте. На все наши звонки делопроизводитель отвечала, что он находится на совещании. Так что поговорить о месторождении нам не удалось.