Վանաձորում պետական և համայնքային բյուջեների հաշվին ճանապարհները վերանորոգում են քաղաքապետի ընկերությունները
Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանի ընտանիքին պատկանող ընկերությունները ներգրավված են ոչ միայն պետական, այլև համայնքային բյուջեի միջոցներով իրականացվող ճանապարհաշինական ծրագրերում:
Մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան Վանաձորի քաղաքապետը տեղեկացրել է, որ 2014թ-ին և 2015թ. 9 ամիսների տվյալներով համայնքի միջոցներով Վանաձոր քաղաքում վերանորոգվել է 21.183քմ ճանապարհ: 79 մլն 990 հազար դրամի ճանապարհ վերանորոգվել է 2014, իսկ 95 մլն 995 հազար դրամ արժողության ճանապարհ՝ 2015թ. 9 ամիսների ընթացքում: Այդ աշխատանքներն ամբողջությամբ իրականացրել է «Լոռիի ՃՇՇ» ՓԲԸ-ն, որի բաժնետերերից է Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանը:
2014թ. իրականացված 9807քմ և 2015թ. 9752քմ ճանապարհների վերանորոգման պայմանագրերը կնքվել են բաց ընթացակարգով, իսկ 1624քմ ճանապարհինը, որն արժեցել է մոտ 16 մլն դրամ՝ առանց հայտարարության բանակցային ընթացակարգով:
Վանաձորի քաղաքապետրանի քարտուղարության և տեղեկատվության բաժնի պետ Էդիկ Հովսեփյանից հետաքրքրվեցինք, թե որքան է կազմում քաղաքապետի բաժնեմասը «Լոռիի ՃՇՇ» ընկերությունում: Նա խորհուրդ տվեց «վճարել և տեղեկատվությունը ստանալ ռեգիստրից»:
«Այնտեղ ամեն ինչ բաց է, ես էլ եմ այդպես անելու: Վճարեք, տեղեկատվությունը ստացեք« Ամեն ինչ հստակ է»,-ասաց քաղաքապետարանի պաշտոնյան:
Նշենք, որ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրը վարում է միայն ՍՊԸ-ների մասնակիցների գրանցամատյանը (ռեեստր), այլ իրավական տեսակ ունեցող կազմակերպությունների բաժնետերերի, անդամների և այլ մասնակիցների վերաբերյալ տեղեկություններ չեն գրառվում։ Ուստի մեծ ցանկության դեպքում էլ Է. Հովսեփյանի խորհուրդները կյանքի չեն կարող կոչվել:
Նշենք, որ «Լոռիի ՃՇՇ» ՓԲԸ-ի հետ վերը նշված պայմանագրերը կնքել է անձամբ Սամվել Դարբինյանը:
Այս ընկերության տնօրենը Արայիկ Վարդանյանն է: Մինչև 2011թ. հուլիսի 1-ը Ա. Վարդանյանը եղել է Սամվել Դարբինյանի մասնակցությամբ մեկ այլ՝ «Արգիշտի-1» ՍՊԸ-ի բաժնետերերից մեկը: Այժմ «Արգիշտի-1» ՍՊԸ-ն ամբողջությամբ պատկանում է Սամվել և Սեյրան Դարբինյան եղբայրներին: Ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է մոտ 382 մլն դրամ:
«Հետքն» արդեն անդրադարձել է, որ Լոռու մարզի առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների լուծման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքների համար ՀՀ կառավարության որոշմամբ Լոռու մարզպետարանին 2014թ. պետական բյուջեից հատկացվել էր 747 մլն դրամ: Այդ գումարից համայնքային նշանակության ճանապարհների վերանորոգմանը բաժին էր հասել 443 մլն 450 հազար դրամ: 10 համայնքի ճանապարհների շինարարության և ասֆալտապատման նախագծերից վեցն իրականացրել են Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դանիելյանի ընկերությունները՝ «Արգիշտի-1» ՍՊԸ-ն և «Լոռիի ՃՇՇ» ՓԲԸ-ն:
Քաղաքապետի նշված երկու ընկերությունները պետական միջոցներով իրականացվող ճանապարհների շինարարական աշխատանքներ իրականացրել են նաև 2015թ. ընթացքում:
Վանաձոր քաղաքի Խնձորուտ-Բազում թաղամասի գերեզմանոց տանող ճանապարհի մի հատվածի, գերեզմանոցի նախահրապարակի և այն գերեզմանոցին կապող ճանապարհահատվածների վերանորոգման աշխատանքների համար Լոռու մարզպետարանը այս տարվա հոկտեմբերի 19-ին պետական գնման պայմանագիր է կնքել «Լոռիի ՃՇՇ» ընկերության հետ: Պայմանագրի գինը կազմել է մոտ 52 մլն 759 հազար դրամ:
Իսկ նոյեմբերի 13-ին մարզպետարանը 143 մլն 800 հազար դրամի պայմանագիր է կնքել այս անգամ արդեն «Արգիշտի-1» ՍՊԸ-ի հետ: Այդ գումարով ասֆալտապատվում է Կաթնաջուր -Շիրակամուտ 4կմ երկարությամբ ճանապարհը:

Компании мэра Ванадзора ремонтируют дороги на государственные и общинные средства
Компании, принадлежащие семье мэра Ванадзора Самвела Дарбиняна, участвуют в дорожно-строительных программах, которые осуществляются не только на государственные, но и на общинные средства.
В ответ на наш письменный запрос мэр Ванадзора сообщил, что в 2014 году и за 9 месяцев 2015 года в городе было отремонтировано 21.183 км дорог. Эти работы обошлись соответственно в 79 млн 990 тыс. и 95 млн 995 тыс. драмов. Ремонт полностью выполнило ЗАО “Лори”, одним из акционеров которого является мэр Ванадзора Самвел Дарбинян.
Договоры о ремонте 9807 км дорог в 2014 г. и 9752 км в 2015 г. были заключены путем открытой процедурой, а ремонт 1624 км длорог на сумму 16 млн драмов – в результате переговоров.
Мы поинтересовались у начальника секретариата и отдела информации мэрии Ванадзора Эдика Овсепяна, какова доля акций мэра в компании “Лори”. В ответ чиновник посоветовал нам “заплатить и получить информацию в реестре”.
Отметим, что госреестр юридических лиц ведет журнал участников только ООО. Данные об акционерах правовых организаций другого типа не фиксируются. Поэтому даже при большом желании мы не смогли бы воспользоваться советами Э.Овсепяна.
Отметим, что вышеупомянутые договоры с ЗАО “Лори” заключил лично Самвел Дарбинян. Директором этой компании является Араик Варданян, который до 1 июля 2011 г. был акционером еще одного ООО с участием Самвела Дарбиняна – “Аргишти-1”. Сейчас эта компания полностью принадлежит братьям Самвелу и Сейрану Дарбинянам. Уставной капитал компании составлет около 382 млн драмов.
Hetq.am” уже писал о том, что решением правительства РА в 2014 г. администрации Лори было выделено из госбюджета 747 млн драмов на решение первоочередных проблем области. 443 млн 450 тыс. драмов из э той суммы ушло на ремонт общинных дорог. Шесть проектов строительства и асфальтирования дорог в десяти общинах осуществили ООО “Аргишти-1” и ЗАО “Лори”, принадлежащие мэру Ванадзора Самвелу Даорбиняну.
Дорожно-строительные работы на государственные средства эти две компании выполнили и в 2015 г.
19 октября с.г. администрация Лорийской области заключила с компанией “Лори” договор о ремонте дорог, ведущих к кладбищу в микрорайоне Хндзорут-Базум. Стоимость договора составила около 52 млн 759 тыс. драмов.
Еще один договор стоимостью 143 млн 800 тыс. драмов областная администрация заключила 13 ноября с ООО “Аргишти-1”. На эти средства предусмотрено заасфальтировать 4-километровую дорогу Катнаджур-Ширакамут.