Դպրոցից հետո ուսումը շարունակում է աշակերտների միայն 27 %-ը (ինֆոգրաֆիկա)
Հանրակրթական դպրոցների աշակերտների թիվը 15 տարվա ընթացքում (2000-2014 թթ․) շուրջ 40 % -ով նվազել է, ինչը կազմում է 207031 աշակերտ։ Սա պայմանավորված է բնակչության թվի նվազմամբ (ինչը չի ազդում ընտրողների թվի վրա): Մասնավորապես՝ ըստ ԱՎԾ տվյալների՝ նույն ժամանակահատվածում Հայաստանի մշտական բնակչությունը նվազել է մոտ 6,4 %-ով (մոտավորապես 207300 հոգով), իսկ աշակերտներինը՝ 40 %:
Վերջին 5 տարիների ընթացքում հանրակրթական դպրոցներում գերակշռում են տղաները, թեև նրանց տարբերությունն այնքան էլ մեծ չէ՝ 52/48 հարաբերակցությամբ:
Միջին ցուցանիշներով՝ հանրակթրական դպրոց հաճախածների մոտ 7 %-ն է գերադասում ստանալ միջին մասնագիտական կրթություն։ Բարձրագույն կրթություն ստանում են աշակերտների 20 %-ը:
15 տարիները ընթացքում տարեկան միջինը 50000 աղջիկ է ընդունվում բարձրագույն ուսումնական հաստատություն, ինչը կազմում է բուհ ընդունվողների ընդհանուր թվի 56 %-ը:
Թեև, բնակչության թվով պայմանավորված, ուսանողների ընդհանուր թիվը նվազել է, սակայն աշակերտ/ուսանող հարաբերակցության մեջ վերջին տասնամյակում աճել է:

Here are some unsettling education demographics.
From 2000 – 2014, while the number of permanent residents in Armenia dropped by 6.4% (207,300), the number of pupils attending public school (grades 1-12) in Armenia dropped by 40%.
In 2000, according to National Statistical Service data, 280,947 boys and 285,643 girls attended public school in Armenia. In 2014, those figures had decreased to 188,188 boys and 171,371 girls.
Today, 27% of high school graduates continue their education. 7% receive mid-level professional training at a college and 20% go on to university.
During the same 2000 – 2014 period, 42,018 boys and 49,220 girls were accepted to colleges and universities in Armenia on a yearly average.