Սեպտեմբերի 12-ին Բաղրամյանից բերման ենթարկվածների դեմ հայցերն ընդունվել են վարույթ
Սեպտեմբերի 12-ի լուսաբացին Բաղրամյան պողոտայից բերման ենթարկված քաղաքացիների գործով ոստիկանությունը դիմել է ՀՀ վարչական դատարան՝ պահանջելով այդ քաղաքացիներին վարչական պատասխանատվության ենթարկել: Տվյալ պահանջով հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ: Այդ մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասաց այդ օրը բերման ենթարկված քաղաքացիական ակտիվիստ Տիգրան Մազմանյանը:
«Ոստիկանությունը դատարան է դիմել ոստիկանի օրինական պահանջը չկատարելու համար, բայց դա անօրինական պահանջ էր: Այդ օրը եղել է 48 բերման ենթարկված, և ես տեղյակ եմ, որ կոնկրետ ինձ ծանոթ 15 հոգու ծանուցագիր է եկել»,- ասաց Տիգրան Մազմանյանը:
Տիգրանի գործով դատական նիստը նշանակված է հունվարի 18-ին:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա սեպտեմբերի 11-ին էլեկտրաէներգիայի թանկացման որոշման դեմ պայքարող քաղաքացիները կրկին փակել էին Երևանի Բաղրամյան պողոտան: Իսկ հաջորդ օրվա լուսաբացին՝ ժամը 05:30-ի սահմաններում, ոստիկանության ուժերը Բաղրամյան պողոտայի երթևեկելի մասից հեռացրել են էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքող քաղաքացիներին և բերման ենթարկված 48 քաղաքացիներին ոստիկանությնում երեք ժամ պահելուց հետո ազատ էին արձակել:

Приняты в производство иски против граждан, подвергнутых приводу с проспекта Баграмяна 12 сентября
По делу граждан, которые были подвергнуты приводу с проспекта Баграмяна на рассвете 12 сентября, полиция обратилась в Административный суд РА с требованием привлечь их к ответственности. Иск принят в производство. Об этом Hetq.am сообщил гражданский активист Тигран Мазманян.
“Полиция обратилась в суд в связи с невыполнением законного требования полицейского, однако незаконным было требование. В тот день приводу было подвергнуто 48 человек. Конкретно 15 моим знакомым пришли повестки”,- сказал Тигран Мазманян. Судебное заседание по его делу назначено на 18 января.
Напомним, что 11 сентября этого года граждане, ведущие борьбу против подорожания электроэнергии, вновь перекрыли проспект Баграмяна в Ереване. А на рассвете следующего дня, около 05.30, полиция разогнала с проезжей части участников акции протеста. 48 человек были подвергнуты приводу, однако через три часа все они были отпущены.