Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը կվերսկսվի 325մլն դոլար ներդրմամբ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը կառավարության այսօրվա նիստում տեղեկացրել է, որ ՀՀ ազգային վիճակագրության ծառայության տվյալների համաձայն Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների աճ է գրանցվել, ընդ որում՝ արդեն բոլոր ուղղություններով: Նախարարը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել նաև Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման առնչությամբ:Այս մասին տեղեկացնում է կառավարությունը: Նա նշել է, որ «Լիդիան ինթերնեյշնլ» ընկերությունը համաձայնության է եկել ֆինանսական խմբերի հետ ծրագրի մեկնարկի, ֆինանսական և ներդրումների շուրջ. իրականացվելու է 325 մլն դոլարի ներդրում:
Նախարարի խոսքով՝ դրան գումարներ են ավելացնելու նաև Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան և Եվրոպական զարգացման ու վերակառուցման բանկը: Ներդրումները մոտավորապես կազմելու են 460-480 մլն դոլար: Ըստ Կարեն Ճշմարիտյանի՝ արդյունքում արդյունաբերական իմաստով արդյունավետ կդառնա նաև ոսկու ձուլակտորների արտադրության կազմակերպումը Հայաստանում:

C внедрением 325 млн долларов возобновится эксплуатация Амулсарского месторождения
На сегодняшнем заседании правительства РА министр экономики Карен Чшмаритян сообщил, что по данным Национальной статистической службы в Армении зарегистрирован рост иностранных инвестиций во всех направлениях. Министр представил сведения и по вопросу эксплуатации Амулсарского месторждения. Чшмаритян отметил, что компания “Лидиан интернейшнл” пришла к согласию с финансовыми группами по вопросам начала программы и осуществления инвестициий на сумму 325 млн долларов.
По словам министра, суммы собираются выделить также Международная финансовая корпорация и Европейский банк реконструкции и развития. Инвестиции составят в общей сложности 460-480 млн долларов. В результате этих шагов эффективным в промышленном плане станет также организация в Армении производства золотых слитков.