Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը կվերսկսվի 325մլն դոլար ներդրմամբ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը կառավարության այսօրվա նիստում տեղեկացրել է, որ ՀՀ ազգային վիճակագրության ծառայության տվյալների համաձայն Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների աճ է գրանցվել, ընդ որում՝ արդեն բոլոր ուղղություններով: Նախարարը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել նաև Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման առնչությամբ:Այս մասին տեղեկացնում է կառավարությունը: Նա նշել է, որ «Լիդիան ինթերնեյշնլ» ընկերությունը համաձայնության է եկել ֆինանսական խմբերի հետ ծրագրի մեկնարկի, ֆինանսական և ներդրումների շուրջ. իրականացվելու է 325 մլն դոլարի ներդրում:
Նախարարի խոսքով՝ դրան գումարներ են ավելացնելու նաև Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան և Եվրոպական զարգացման ու վերակառուցման բանկը: Ներդրումները մոտավորապես կազմելու են 460-480 մլն դոլար: Ըստ Կարեն Ճշմարիտյանի՝ արդյունքում արդյունաբերական իմաստով արդյունավետ կդառնա նաև ոսկու ձուլակտորների արտադրության կազմակերպումը Հայաստանում:

Claiming that foreign investment in Armenia is on the uptick, Armenian Minister of the Economy Karen Chshmaritian told a government cabinet session today that the mining company Lydia International has entered into definitive agreements related to a US$325 million construction financing project for its Amulsar Gold Project.
The total financing requirement to fund construction of Amulsar is estimated to be $395 million, consisting of initial capital costs of $370 million plus an estimated $25 million for financing and other construction-period costs.
Chshmaritian added that the International Finance Corporation and the European Bank for Reconstruction and Development would be adding another $460-$480 million.
The minister said that such investment would facilitate the efficient organization of gold bullion production in Armenia.