«Մենք հայ ենք, իրենք՝ վրացի, ուրեմն մենք ենք մեղավոր»,-ասում է ավտովթարի ենթարկված ջավախքցին
2015թ. փետրվարի 2-ին Սամցխե-Ջավախքի Ախալցխա-Դամալա ճանապարհին Հմայակ Սահակյանի վարած «Ինֆինիտի FX 32» մակնիշի մեքենային բախվել էր «Ford Transit» մակնիշի մեքենան:
Հմայակը «Հետքի» հետ զրույցում պատմում է, որ ինքն իր ճանապարհով երթևեկում էր, երբ դիմացից եկող «Ford»-ը դուրս է եկել ուղղությունից և խփել իր մեքենային: Հմայակի մեքենայում եղած 2 ուղևորները մարմնական տարբեր վնասվածքներ են ստացել, մասնավորապես՝ առաջին նստատեղին նստած կնոջ ոտքն էր կոտրվել և գլուխը վնասվել, իսկ «Ford»-ի վարորդ Սերգո Իսակիձեն ստացել էր կողի կոտրվածք:
««Իր ճանապարհին փոս էր, փախցրեց այդ փոսից ու մտավ իմ ճանապարհի մեջ, աջ քաշեցի, որ փախցնեմ, ինքն էլ իմ վրա քաշեց ու խփեց,-պատմում է Հմայակը: -Հետո պարեկային ոստիկանությունն եկավ, ինձ ասին՝ դու մեղավոր չես, քո ճանաարհին քեզ խփել են, ինքն է մեղավոր: Քննիչն եկավ, նույն բանն ասաց: Հետո անցավ 3 ամիս ու ինձ պատասխան տվեցին, որ ես մեղավոր եմ, բայց ինչում եմ ես մեղավոր, ինձ չեն ասում»:
Այդպես որոշել է քննչականի փորձագետը: Հմայակն ասում է, որ բոլոր ապացույցներն իր կողմից են եղել, սակայն դատարանը դրանք հաշվի չի առել: Ավելին, Հմայակը Թբիլիսիից անկախ փորձագետ է հրավիրել դատարան, և վերջինս նույնպես ցուցմունք է տվել, որ վթարի ժամանակ «Ֆորդ» մակնիշի մեքենայի վարորդն է դուրս եկել հանդիպակաց երթուղի և խփել Հմայակի մեքենային:
Այդ մասին վկայող լուսանկարներ են եղել, որոնք ներկայացվել են նաև դատարանին: Դրանք էլ ուշադրության չեն արժանացել:
«Ես իմացա, որ գործով քննիչը «Ֆորդ»-ի վարորդի բարեկամ էր, նույն դպրոցն են հաճախել, նույն գյուղից են: Նաև իմացա, որ պատգամավորներից մեկի հետ կապեր ունի: Եվ մենք հայ ենք, իրենք՝ վրացի, ուրեմն մենք եմք մեղավոր»,-ասում է Հմայակը:
Ախալցխայի շրջանային դատարանում 12 դատական նիստ է տեղի ունեցել: Դատարանը վճռել է, որ Հմայակ Սահակյանն է մեղավոր: Դատարանը Հմայակին տուգանել է 2500 (շուրջ 500 հազար դրամ) լարիով և զրկել վարորդական իրավունքից 6 ամիս ժամկետով:
«Համո Սահակյանը որևէ խախտում չի արել, խախտում արել է մյուս անձը, դատարանը պարտավոր է նրան պատժել: Մենք լրացուցիչ փորձաքննությամբ ապացուցեցինք, որ Համոն մեղավոր չէ, որևէ փաստարկ չկա, որ Համոն խախտում է արել: Միայն նկարները բավարար են նրա անմեղությունն ապացուցելու համար,-«Հետքին» ասաց Համո Սահակյանի փաստաբան Օթար Կոկոլաձեն:
Հմայակը բողոքարկել է առաջին ատյանի վճիռը վերաքննիչում: Դեռևս դատական նիստ չի նշանակվել: Հմայակը, սակայն, հույս ունի, որ Վրաստանի դատարաններում, այդուհանդերձ, արդարություն կգտնի:

“Мы - армяне, они - грузины, следовательно, виноваты мы”,- сказал попавший в ДТП житель Джавахка
2 февраля 2015 г. автомобиль “Инфинити FX 32”, за рулем которого находился Амаяк Саакян, на автотрассе Ахалциха-Дамала в области Самцхе-Джавахк столкнулся с автомобилем марки «Ford Transit».
В беседе с Hetq.am Амаяк рассказал, что он ехал своей дорогой, и вдруг встречный «Форд» изменил направление своего движения и врезался в его машину. Находившиеся в автомобиле Саакяна двое пассажиров получили телесные повреждения. В частности, у сидевшей на переднем сиденье женщины была сломана нога и повреждена голова, а водитель «Форда» Серго Исакадзе получил перелом ребра.
“У него на дороге оказалась яма, и он, решив объехать ее, очутился на моей половине. Я попытался увернуться от удара, но он ехал прямо на меня и врезался в мой автомобиль,- рассказывает Амаяк. – Потом прибыла дорожная полиция, и мне сказали: ты не виноват, столкновение произошло на твоей половине дороги, виноват он. То же самое сказал следователь. Прошло 3 месяца, мне вручают ответ, а в нем написано, что виноват я. Но в чем состоит моя вина, не говорят”.
Такое решение принял эксперт из следственного отдела. По словам Амаяка, все доказательства подтверждают его невиновность, однако суд их не учитывает. Амаяк пригласил в суд независимого эксперта из Тбилиси, который тоже сказал, что водитель “Форда” выехал на встречную полосу и врезался в автомобиль Амаяка.
Это подтвердили и представленные в суде снимки, однако они не удостоились внимания судьи.
“Я узнал, что следователь по данному делу является родственником водителя “Форда”, они из одного села. Кроме того, у него есть связи с одним из депутатов. А еще мы армяне, а они грузины, следовательно, виноваты мы”,- сказал Амаяк.
В ахалцихском районном суде состоялось 12 судебных заседаний. Суд постановил, что виноват Амаяк Саакян, и оштрафовал его на 2500 лари (около 500 тысяч драмов), а также лишил водительских прав на 6 месяцев.
“Амо Саакян не допускал нарушения. Правила нарушил другой водитель, и суд обязан его наказать. С помощью дополнительной экспертизы мы доказали, что Амо невиновен, нет никаких фактов, доказывающих, что нарушение допущено им. Для доказательства его невиновности достаточно только снимков”,- сказал в беседе с Hetq.am адвокат Амо Саакяна Отар Коколадзе.
Амаяк обжаловал решение суда первой инстанции в апелляционном суде. Судебное заседание пока не назначено, однако Амаяк надеется, что ему все же удастся добиться справедливости в судах Грузии.