Հանրաքվե 2015. ՔՀԻ դիտորդների արձանագրած խախտումները
Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտն իրականացնում է դիտորդական առաքելություն թիվ 1 ընտրատարածքում (Ավան և Նոր Նորք): Դիտորդները 07:30-ից ընտրատեղամասերում են: Նրանք գրանցել են առաջին խախտումները:
9:11 - 1/24, Նոր Նորք - ՔՀԻ դիտորդը հաղորդում է, որ տեղամասում ընտրողներ չկան, ՀՀԿ վստահված անձը շատ ակտիվ է, ընտրողներից հասցեներ է հարցնում, հայտարարում է, որ «ուրիշ քաղաքական ուժի թուղթ ունի», ասում է «հելեք դուրս, մարդ բերեք»: Տեղամասում այլ դիտորդներ չկան:ՔՀԻ դիտորդը ցանկացել է գրանցամատյանը նայել, ՀՀԿ վստահված անձը խոչընդոտել է, սկսել է գոռգոռալ:
08:00 - 1/4, Ավան - Դիտորդին ներս են թողել: Նա պահանջել է, որ հանձնաժողովի գրանցամատյանում արձանագրեն մուտք գործելը խոչընդոտելու փաստը: Հանձնաժողովի նախագահը թույլատրել է գրանցել խախտումը, սակայն քարտուղարը հրաժարվում է:
07:30 - 1/4, Ավան - ՔՀԻ դիտորդին չեն թողել 1/04 ընտրատեղամաս մուտք գործել՝ ասելով, որ իրավունք չունի մասնկացելու հանձնաժողովի նիստին: Ներս են թողել միայն 08:00-ին, երբ ընտրատեղամասը բացվել է:

Референдум-2015: нарушения, зарегистрированные наблюдателями ИГО
Институт гражданского общества (ИГО) осуществляет наблюдательскую миссию на избирательном участке номер 1 (Аван и Нор Норк). С 07.30 набюдатели находились на избирательных участках, где зафиксировали первые нарушения.
9:11 - 1/24, Нор Норк
По сообщению наблюдателя ИГО, на избирательном участке избирателей нет. Доверенное лицо Республиканской партии Армении проявляет большую активность: интересуется адресами избирателей, заявляет, что у него “есть документ другой политической силы”, требует приводить людей. Других наблюдателей на этом избирательном участке нет. Когда наблюдатель ИГО захотел посмотреть регистрационный журнал, доверенное лицо РПА начал этому препятствовать.
08:00 - 1/4, Аван
Наблюдателю разрешили пройти на избирательный участок. Он потребовал зафиксировать в регистрационном журнале изибрательной комиссии факт препятствования его входу на избирательный участок,. Председатель комиссии разрешил зафиксировать нарушение, однако секретарь отказалась это сделать.
07:30 - 1/4, Аван
Наблюдателя ИГО не пустили на избирательный участок 1/04, заявив, что он не имеет права участвоваать в заседании избирательной комиссии. Его впустили только в 08:00, то есть после открытия избирательного участка.