Հանքավանի ընդերքը` կռվախնձոր
Մեր նախորդ թողարկման մեջ նշել էինք, որ Բնապահպանության նախարարն իր ընտանիքի անդամներին է տվել հանքաքարի մոտ 3 միլիարդ տոննա ընդհանուր պաշարներով մի շարք հանքավայրեր եւ ներկայումս փորձում է դրանք վաճառել:
Համեմատության համար նշենք, որ Հայաստանի ամենախոշոր հանքի՝ Քաջարանի հանքաքարի հաստատված պաշարը 450 միլիոն տոննա է։ Քաջարանը վաճառվել է միջազգային մրցույթով՝ 120 միլիոն ԱՄՆ դոլարով։
Բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանն առանձնակի վերաբերմունք ունի Հայաստանի ոսկու հանքերի նկատմամբ: Այդ վերաբերմունքն արտահայտվել է հատկապես 2005թ. դեկտեմբերի 19-ին, երբ մեկ օրում նա երկրաբանական ուսումնասիրությունների կատարման միանգամից 7 լիցենզիա է տվել իր օգնական Տիգրան Քրմոյանի հիմնադրած «Ինտերիեր» ՍՊԸ-ին: Տիգրան Քրմոյանը մինչեւ 2006թ. հոկտեմբերի 6-ը եղել է ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանի օգնականը, իսկ ներկայումս ղեկավարում է նախարարի հանքային եւ ոչ հանքային, ներառյալ անշարժ գույքի բիզնեսները:
Երկրաբանական ուսումնասիրությունների համար լիցենզիաներ ստացած կազմակերպությունների ցանկում «Ինտերիերը» բացառիկ է: «Ինտերիեր» ՍՊԸ-ին բոլոր յոթ տեղամասերի լիցենզիաները տրվել են միեւնույն օրը, այսինքն` ցանկություն էլ չի եղել ինչ-որ կերպ տարբեր ժամկետներ ձեւակերպել: Լիցենզիաները տալուց մեկ օր անց` դեկտեմբերի 20-ին, կնքվել են լիցենզիոն պայմանագրերը:
«Ինտերիեր» ՍՊԸ-ի երկրաբանական ուսումնասիրության 7 լիցենզիաներն էլ տրված են մինչեւ 2008թ.-ի սեպտեմբերի 30-ը:
Կազմակերպության անվանումը |
Գտնվելու վայրը, լիցենզիայի տեսակը |
Լիցենզիայի ժամկետը |
Գրանցման հասցեները |
Հիմնադիրները |
«Ինտերիեր» ՍՊԸ |
Կոտայքի մարզ, Հանքավանի հանքային դաշտի «Բացատ լիճ» տեղամաս, երկրաբանական ուսումնասիրության լիցենզիա |
19.12.2005թ-30.09.2008թ. |
Երեւան, |
Աթանեսյան Իբրարուրի Բունիաթյան Արմեն Քրմոյան Տիգրան (վերջինս բնապահպանության նախարարի օգնականն է եղել) |
Կոտայքի մարզ, Հանքավանի հանքային դաշտի «Սառնաղբյուր» տեղամաս, երկրաբանական ուսումնասիրության լիցենզիա |
————— |
Կոտայքի մարզ, Հանքավանի հանքային դաշտի «Ցից քար» տեղամաս, երկրաբանական ուսումնասիրության լիցենզիա |
Կոտայքի մարզ, Հանքավանի հանքային դաշտի «Այա-Պավլե» տեղամաս, երկրաբանական ուսումնասիրության լիցենզիա |
Կոտայքի մարզ, Մեղրաձորի հանքային դաշտի «Զառ» տեղամաս, երկրաբանական ուսումնասիրության լիցենզիա |
Կոտայքի մարզ, Մեղրաձորի հանքային դաշտի «Արջասար» տեղամաս, երկրաբանական ուսումնասիրության լիցենզիա |
Կոտայքի մարզ, Մեղրաձորի հանքային դաշտի «Նոր» տեղամաս, երկրաբանական ուսումնասիրության լիցենզիա |
Հետաքրքիրն այն է, որ 2005թ. դեկտեմբերի 19-ին, երբ Կոտայքի մարզի Հանքավան գյուղին հարակից տարածքների ուսումնասիրության 7 լիցենզիաներ տրվում էին «Ինտերիեր» ՍՊԸ-ին, այդ տարածքների ուսումնասիրության իրավունքն արդեն պատկանում էր «ՍՀԱ» ՍՊԸ-ին, մինչդեռ օրենքն արգելում է նույն տեղամասերի համար կրկնակի լիրենզիաներ տրամադրելը։ «ՍՀԱ» ՍՊԸ-ն ձեռք է բերվել ամերիկյան «Գլոբալ Գոլդ Մայնինգ» ընկերության կողմից, այսինքն՝ «ՍՀԱ» ՍՊԸ–ի նկատմամբ գործում է Հայաստանի եւ ԱՄՆ–ի միջեւ կնքված ներդրումների փոխադարձ պաշտպանության միջազգային պայմանագիրը: Այս ամերիկյան ընկերությունը 2004թ.–ից ի վեր, այսինքն՝ արդեն երեք տարի շարունակ այդ տեղամասերում իրականացնում է ուսումնասիրության աշխատանքներ եւ կատարում է ներդրումներ։ Փաստացի նախարարին պատկանող «Ինտերիեր» ՍՊԸ–ն այդ տեղամասերում աշխատանքներ չի իրականացնում եւ, դատելով հարկային ծառայության տվյալներից, չի էլ պատրաստվում, քանի որ մինչ այժմ չի կատարել աշխատանքների նախապատրաստման համար անհրաժեշտ որեւէ ծախս։ Նախարարը բազմիցս հայտարարել է, թե «Գլոբալ Գոլդ Մայնինգ» ընկերության կողմից աշխատանքներ չեն իրականացվել, այդ հիմքով նույնիսկ հայտարարել է, թե նրանց զրկել է լիցենզիաներից, մինչդեռ նույն հարկային ծառայության տվյալներով՝ «Գլոբալ Գոլդ Մայնինգ»–ն այդ տեղամասերի ուսումնասիրության համար իրականացրել է խոշոր ներդրումներ, նույնիսկ օտարերկրյա հեղինակավոր կազմակերպություններ է հրավիրել ուսումնասիրության աշխատանքները ճիշտ կազմակերպելու համար։ Նախարարն անգամ ձեւականորեն չի անդրադարձել իրեն պատկանող կազմակերպությունների՝ ներառյալ «Ինտերիեր» ՍՊԸ–ի կողմից աշխատանքներ չիրականացնելուն։ Բնապահպանության նախարարության մեր աղբյուրներից մեկը հայտնեց, որ Վ. Այվազյանը ներկայումս բանակցություններ է վարում Վրաստանում գործող մի օտարերկրյա ընկերության հետ «Ինտերիեր» ՍՊԸ–ին տրված հանքավայրերը նրանց վաճառելու համար։ Նախարարի նշանակած գինն այս դեպքում արդեն տասնյակ միլիոն դոլարի է հասնում։
Այս փաստերի հրապարակումը կփոխի՞ որեւէ բան այդ ոլորտում, դժվար է ասել: Սակայն հայտնի է, որ «Գլոբալ Գոլդ Մայնինգ» ընկերությունը հայց է ներկայացրել Համաշխարհային բանկին պատկանող Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնին ընդդեմ ՀՀ կառավարության` իրենց ներդրումներին խոչընդոտելու, իրենց պատկանող լիցենզիաներն այլ կազմակերպություններին տրամադրելու եւ այլ հիմնավորումներով, երկու երկրների միջեւ կնքված միջազգային պայմանագրի համաձայն: Իսկ մեր հրապարակած փաստերից երեւում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վտանգավոր գոտում է հայտնվել, որից հաստատ չի տուժելու Վարդան Այվազյանը:

An Apple of Discord Beneath Hankavan
We have reported recently that the Minister of Nature Protection has given several deposits with total mineral resource content of about 3 billion tons to members of his own family and is now trying to sell them off.
To compare, the approved mineral reserves of the Kajaran mine, which is the largest Armenian deposit, make up 450 million tons. The Kajaran mine was sold through an international tender at a price of $US 120 million.
Minister of Nature Protection Vardan Ayvazyan has a special fondness for Armenia's gold deposits. This attitude was especially clear on December 19, 2005, when he issued seven geological exploration licenses simultaneously to Interior Ltd established by his assistant, Tigran Krmoyan. Krmoyan was the minister's aid until October 6, 2006. Currently he manages the Ayvazyan's mineral and non-mineral resources, including his real estate business.
Interior Ltd is unique among companies granted license for geological investigation. The licenses for all seven sites were granted to Interior Ltd on the same day; i.e. there was no desire at all to issue licenses on different dates. The license agreements were signed the next day, December 20, 2005.
All seven licenses for geological exploration were granted to Interior Ltd until September 30, 2008
Organization |
Location, Type and term of the license |
Registration address |
Founders and their addresses |
Interior Ltd. |
Kotayk Marz, License for exploring the Hankavan Ore Field, Batsat Lich site, December 19, 2005-September 30, 2008 |
Yerevan, |
Ibraruri Atenesyan, Armen Bunatyan, Tigran Krmoyan (assistant to the minister of Nature Protection). |
Kotayk Marz, License for exploring the Hankavan Ore Field, Sarnakhbyour site. |
¨¨¨¨¨ |
Kotayk Marz, License for exploring the Hankavan Ore Field, Tsits Kar site. |
Kotayk Marz, License for exploring the Hankavan Ore Field, Aya Pavle site. |
Nagin, Ltd. |
Kotayk Marz, License for exploring the Megradzor Ore Field, Zar site. |
Kotayk Marz, License for exploring the Megradzor Ore Field, Arjasar site. |
Kotayk Marz, License for exploring the Megradzor Ore Field, Nor site. |
It is interesting to note that SHA Ltd had already been granted the right to geological exploration of the areas adjoining the village of Hankavan in the Kotayk Marz on December 19, 2005 when Interior Ltd was granted the seven licenses for geological exploration of the same area, although the law prohibits issuance of double licenses for the same area. SHA Ltd was bought by the American Global Gold Corporation, which means that the international treaty on mutual protection of investments signed between Armenia and the US is applicable in respect to SHA Ltd.
This American company has made investments and conducted exploration at those sites since 2004. i.e. for three years. Meanwhile Interior Ltd, which actually belongs to the Minister, neither conducts nor is going to conduct any works at those sites, as it hasn't incurred any required mobilization expenses based on the data of tax authorities.
Minister Ayvazyan has declared many times that Global Gold Corporation hasn't conducted any work and therefore he has terminated that company's license. However, Global Gold Mining has made substantial investments in the exploration of those sites according to the data of the same tax authorities, bringing in competent foreign companies to assist in the work. The minister made no reference to the lack of work by companies that he owns, including Interior Ltd.
One of our sources in the Ministry of Nature Protection informed us that Ayvazyan is currently negotiating with one of the foreign companies operating in Georgia to sell the mines granted to Interior Ltd. The price set by the minister is in the tens of millions this time.
It's difficult to say whether making these facts public will change anything in this sector. But it is well known that Global Gold Corporation has brought an action against the Government of the Republic of Armenia in the World Bank's International Centre for Settlement of Investment Disputes, for granting its licenses to other companies and on other grounds, as provided for by the international treaty signed between the two countries. It is clear that the Republic of Armenia is in a difficult position, but Vardan Ayvazyan will not be the loser.