Քաղաքացի դիտորդ նախաձեռնության և Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմի (EPDE) նախնական հայտարարությունը սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի անցկացման մասին
ՀՀ, դեկտեմբերի 6, 2015 թ.
«Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը և Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը (EPDE) ս.թ. դեկտեմբերի 6-ի սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքում աննախադեպ թվով խախտումներ են արձանագրել:
Հանրաքվեի քարոզչության ընթացքում տեղի է ունեցել վարչական ռեսուրսի զանգվածային չարաշահում հօգուտ սահմանադրության փոփոխությունների, ինչն ազդել է քվեարկության և ձայների հաշվարկի գործընթացի վրա՝ տարածքային և տեղական մակարդակներում ընտրությունների կազմակերպումը վերահսկելու միջոցով: Ընտրացուցակների անճշտությունը մնում է ամենակարևոր խնդիրը՝ հաշվի առնելով, որ Ընտրողների մասնակցության գաղտնիությունըհետագա մանիպուլյացիաների տեղիք տվող ամենակարևոր հարց:
Քվեարկության օրը դիտորդներն արձանագրել են ընտրական օրենսգրքի և միջազգային չափանիշների աննախադեպ թվով խախտումներ, որոնք ինչը համակարգային բնույթ էին կրում: Քաղաքացի դիտորդը և որոշ միջազգային լրատվամիջոցներ զեկուցել են երկրի ամբողջ տարածքում ճնշումնների ու սպառնաիքների վերաբերյալահաբեկության և սպառնալիքների դեպքերի մասին ողջ երկրում: Ընտրացուցակների չարաշահումըմանիպուլյացիաները, քվեարկության և հաշվարկի ժամանակգրանցված բազմաթիվ խախտումները, ինչպես նաև ընտրական հանձնաժողովների կողմից քվեարկության ուղղակի կեղծման դեպքերի մեծ թիվը ազդել են հանրաքվեի վերջնական արդյունքների վրա:
Հաշվի առնելով ընտրական խախտումների և հանցագործությունների մեծ թիվը, ներառյալ ընտրողների նկատմամբ ճնշումները, արձանագրությունների կեղծումը և քվեատուփերի լցոնման վերաբերյալ բազմաթիվ հաղորդագրությունները՝ «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը և Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը (EPDE) հավատացած են, քվեարկության արդյունքները չեն արտացոլում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ազատ կամքը և չպետք է համարվեն լեգիտիմ:
«Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը և ԺողովրդավարականԺողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը (EPDE) դիտարկել են սահմանադրական հանրաքվեի նախապատրաստման ողջ գործընթացը: Քվեարկության օրը մոտ 700 դիտորդներ տեղակայված են եղել Հայաստանի բոլոր մարզերի 500 ընտրատեղամասերում: Դիտորդներին ուղեկցել են 700 լրագրողներ և ԺողովրդավարականԺողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմի (EPDE) փորձագետները: Նրանց հաղորդումները ներկայացնում են դեկտեմբերի 6-ի քվեարկության ողջ օրվա պատկերը, ներառյալ՝ ընտրատեղամասի բացումը, քվեարկության ընթացքը ու հաշվարկը: Այդ տեղեկատվությունը գրանցվել է SMS հաղորդագրություններով, տվյալները մշակվել են զանգերի սպասարկման կենտրոնում և վերլուծվել Երևանում տեղակայված թիմի կողմից:
Հանրաքվեի քարոզչություն
Սահմանադրական փոփոխությունները և հանրաքվեն ագրեսիվ ու շտապողականորեն առաջ է մղվել իշխանությունների կողմից: Սահմանադրական փոփոխությունները նախաձեռնող իշխանությունների կողմից ոչ մի քաղաքական բանավեճ չի ապահովվել: ՀՀ նախագահի կողմից սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի հաստատումից անմիջապես հետո օգոստոսի 21-ին նախագիծը ուղարկվել է ՀՀ Ազգային ժողով և հաստատվել հոկտեմբերի 5-ին` առանց հանրությանը մեկնաբանելու հնարավորություն տալու: Փոխարենը, ողջ պետական ապարատը և պետական բյուջետային աշխատողները ակտիվորեն մոբիլիզացվել են քարոզչության ժամանակ՝ աջակցելու սահմանադրական փոփոխություններին:
Վարչական ռեսուրսի չարաշահման ազդեցությունը
Բազմաթիվ դեպքերում տարածքային և տեղական ընտրական հանձնաժողովներում չեն ապահովվել քաղաքական բազմազանությունն և հավասարակշռությունը: Ըստ ընտրական օրենսգրքի՝ քաղաքային և գյուղական համայնքների ավագանիների անդամները չեն կարող նշանակվել որպես ընտրատարածքային և տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամ: Այնուամենայնիվ, 203 համայնքների ավագանու անդամներ նշանակվել են որպես տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամ, որոնցից 83-ը նշանակվել են ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների կողմից, իսկ 50-ը նշանակվել են իշխող Հանրապետական կուսակցության կողմից և հեռացվել են միայն դիտորդ կազմակերպության զեկույցի հրապարակումից հետո:
Ընտրական օրենքը քվեարկության հնարավորություն չի ապահովում երկրից դուրս գտնվող քաղաքացիների համար, ինչը մեծ թվով քաղաքացիների զրկում է ընտրություններին և հանրաքվեներին մասնակցելու իրավունքից: Միևնույն ժամանակ իշխանությունները չեն ներկայացրել ընտրացուցակների արդյունավետ ճշգրտման համակարգ, չնայած այն հանգամանքին, որ այդ խնդիրը նախկինում բարձրաձայնվել է բազմաթիվ միջազգային և տեղական դիտորդական առաքելության կողմից: Սա քվեարկության ժամանակ ամնիջականորեն ընտրացուցակների մանիպուլյացիայի հնարավորություն է տալիս:
Իշխանությունները մեծապես օգտագործել են վարչական ռեսուրսը քարոզչության փուլում, ընդ որում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նշանակվել է սահմանադրական հանրաքվեի ՀՀԿ քարոզչական շտաբի պետ: Շտաբում ներգրավված էին նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարը, ինչպես նաև բոլոր մարզպետները և տեղական ինքնակառավարման մարմինները:
Քվեարկության օրը
Դիտարկվող ընտրատեղամասերի մեծ մասում քվեարկությունը տեղի է ունեցել լարված մթնոլորտում, տեղացի դիտորդները ենթարկվել են սպառնալիքների և թիրախավորվել են տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամների կողմից: Քվեարկության ողջ օրը զեկուցվել է «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության անդամների նկատմամբ ճնշումների մասին: Եղել է մոտավորապես 150 դեպք, երբ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամները, ինչպես նաև իշխող կուսակցության անդամներն խոչընդոտել են դիտորդների աշխատանքը, հատկապես երբ դիտորդները փորձել են դիտարկել քվեարկողների գրանցումը ընտրացուցակներում:
Ընտրացուցակների անճշտությունների բազմաթիվ դեպքեր են արձանագրվել՝ ընրական ցուցակներում դեռևս եղել են մահացած ընտրողները, , մեծաթիվ մարդիկ գրանցած են եղել միևնույն հասցեում: Զեկուցվել է ընտրացուցակների ակնհայտ ակնհայտ կեղծման դեպքերի մասին, այսինքն ընտրողները չեն կարողացել քվեարկել, որովհետև ինչ որ մեկն արդեն քվեարկած է եղել իրենց փոխարեն, այլ դեպքերում պարզվել է, որ քվեարկություն է կատարվել իրենց բացակա կամ մահացած բարեկամների փոխարեն:
Զեկուցվել են սահմանադրական փոփոխությունների օգտին քվեարկության և ընտրատեղամասերում ընտրողների լայնածավալ ուղղորդման բազմաթիվ դեպքերի մասին: Գրանցվել է բազմակի քվեարկություն 57, ընտրողների խմբերի փոխադրման 20, տեղամասում և տեղամասից դուրս ընտրողների ուղղորդման 50, քվեարկության գաղտնիության խախտման 51, քվեատուփի լցոնման 14, կողմնակի անձանց տեղամասում ներկայության 46 դեպք: Գրանցվել է տեղամասից քվեաթերթինների կամ քվեարկությանպարագաների դուրս բերման 5 դեպք: Եղել են նաև ընտրակաշառքի և դրա խոստման դեպքերի մասին հաղորդումներ:
Քվեների հաշվարկն ուղեկցվել է մի շարք ընթացակարգային խախտումներով, որոնք մեծ մասամբ կարող են զգալիորեն ազդել քվեարկության արդյունքի վրա: Որոշ դեպքերում քաղաքացի դիտորդները և միջազգային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները ահաբեկման են ենթարվել և խոչընդոտվել է նրանց դիտորդական գործունեությունը: Որոշ ընտրատեղամասերում հաշվարկի գործընթացը ընդհատվել է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների նախաձեռնված խոչընդոտի պատճառով: Գրանցվել է քվեարկության արդյունքների կեղծման տասնմեկ դեպք, երբ տեղամասային կենտրոնում լույսերի մարումն օգտագործվել է քվեաթերթիկների տեղափոխման և քվեարկության արդյունքների փոփոխման համար:
Մասնակիցների ոչ օբյեկտիվ թիվ
Բազմաթիվ տեղամասերում, որտեղ քաղաքացի դիտորդներ են եղել, դիտորդների կողմից արձանագրված մասնակցության թիվը զգալիորոն տարբերվել է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած պաշտոնական թվերից: Այդ դեպքերում սահմանադրական փոփոխություններին կողմ քվեարկած քվեների թիվը անհամաչափորեն բարձր է եղել, քան այն տեղամասերում, որտեղ մասնակցության թվի նման անհամապատասխանություն չի եղել:
2015թ. սահմանադրական հանրաքվեի վերահսկողությանը «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության շրջանակում մասնակցել են հետևյալ կազմակերպությունները.
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն, Իրավունքի Եվրոպա միավորում, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ, «Լոգոս» ՀԿ, «Տարածաշրջանային զարգացման և հետազոտությունների կենտրոն»,«Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ, «Համայնքների համախմբման և աջակցության կենտրոն», «Լոռեցիների միավորում» ՀԿ, «Սոսե» ՀԿ, «Մարտունու կանանց խորհուրդ» ՀԿ, «Ժողովրդավար Արարատ» ՀԿ, Իջևանի ինֆոտուն, Կանանց ռեսուրս կենտրոն ՀԿ, «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» ՀԿ, «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ, Վանաձոր, «Նոր սերունդ» մարդասիրական ՀԿ, «Սոցիոսկոպ» ՀԿ:

Preliminary statement on the conduct of the Constitutional Referendum Citizen Observer Initiative and European Platform for Democratic Elections Republic of Armenia
December 6, 2016
Citizen Observer Initiative and the European Platform for Democratic Elections found an unprecedented number of violations on the December 6 Constitutional Reform.
The referendum campaign was marred by massive misuse of administrative resources to campaign in favor of the constitutional changes and influencing the voting and tabulation process via control of electoral administration on the territorial and local levels. Inaccuracy of voter lists remained the most crucial issue considering the confidentiality of voter participation that leaves room for later manipulations.
On the voting day, observers reported an unprecedented number of violations of the electoral law and international standards which had systemic character. Citizen observers and some of the international media reported intimidation and threats across the country. Numerous manipulations of the voter lists, violations during the voting and the vote count, as well as high number of cases of direct falsifications of results by electoral commissions influenced the final outcome of the referendum.
Due to the high number of electoral violations and crime, including intimidation of voters, falsification of protocols and numerous reports on ballot box stuffing, Citizen Observer Initiative and the European Platform for Democratic Elections believe that the Referendum results do not reflect the free will of Armenian citizens and should not be considered to be legitimate.
Citizen Observer Initiative and the EPDE observed the entire process of the preparation for the constitutional referendum. On the voting day, about 700 observers were deployed to 500 precincts in all regions of the country. The observers were accompanied by 700 journalists and EPDE experts. Their reports cover the proceedings of the entire voting day – the opening of the polling stations, the conduct of voting and the counting of votes. This information was recorded via SMS reporting and processed by the call center and analyzed by the core team based in Yerevan.
The referendum campaign
The constitutional amendments and the referendum were pushed forward by the authorities very aggressively and hurriedly. No civic debate was ensured by the authorities who initiated the constitutional amendments. Immediately after approval of the draft amendments by the President of Armenia on August 21, the draft was submitted to the National Assembly and approved on October 5, 2015 without any possibility for the public comment. Instead, the entire state apparatus and the state budget employees were actively mobilized in the campaign supporting the constitutional changes.
Impact of the misuse of administrative resources
In many cases, the political diversity and balance were not ensured in the electoral commissions at territorial and local levels. According to the electoral code, the city and village council members cannot be appointed as members of the territorial and precinct electoral commissions. However, there were 203 council members appointed to PECs of which 83 were appointed by the TECs and 50 were appointed by the ruling Republican Party and were removed only after a report being published by an observer organization.
Electoral Law does not provide for the possibility to vote outside the country which deprives a significant number of the citizens of Armenia of the right to take part in elections and referenda. At the same time, the authorities did not introduce an efficient verification system of voter lists despite the fact that this problem was addressed by numerous international and domestic observation missions in the past. This directly allows for manipulation of voter lists during the voting.
The authorities extensively used administrative resource during the campaign period with the campaign being led by the Prime-Minister with the involvement of The Minister of Territorial Administration and Emergency Situations, as well as all regional governors and local government.
The voting day
The voting took place in a tense atmosphere with domestic observers being threatened and targeted by PEC members in the majority of observed polling stations. Several cases of intimidation of the members of the Citizen Observer Initiative were reported during the entire voting day. There were about 150 cases, when the members of the PECs as well as proxies of the ruling party obstructed the work of observers, in particular when observers tried to observe the completion of voter registration in the voter lists.
Several cases of inaccuracies of voter lists were reported, i.e. dead voters still appeared on the voters list, large groups of people were registered at the same address. Obvious manipulations of the voter lists were reported, i.e. voters were unable to vote because somebody else had already voted instead of them, while others found out that somebody had voted for their absent or dead relatives.
Campaigning in favor of the constitutional changes and excessive instruction of voters in the polling stations were reported in several cases. Multiple voting was reported in 57 cases and organized transportation of voters in 20 cases. Instruction of voters in and outside of the polling stations was reported in 50 cases and violation of secrecy of vote in 51 cases. 14 cases of ballot box stuffing was also reported. In 46 cases people without authorization were identified in the polling stations. 5 cases of ballots or PEC accessories being taken out of the polling stations were observed. There were reports on vote-buying and promises of money.
The vote counting was accompanied by several procedural violations which in many cases could significantly influence the outcome of the voting. In several cases, citizen observers and international media representatives were intimidated and hindered in carrying out their monitoring activities. In some polling stations the counting process was interrupted due to obstacles allegedly initiated by PEC members. Eleven cases of falsifications of the voting results were reported, i.e. when turning off the lights at the polling station was used to shift the ballots and change the results.
Biased turnout
At several polling stations where civic observers were present, the turnout noted by observers differs significantly from the official figures presented by the precinct electoral commissions. In those cases the votes in favor of the constitutional change were disproportionately higher than in the precincts with no such discrepancy.
The following organizations took part in monitoring the constitutional referendum within the scope of Citizen Observer Initiative: