Սուքիասյանների բանկը միանում է քրեական և օֆշորային պատմություններով հայտնի «ԲՏԱ բանկ»-ին
«Հայէկոնոմբանկը» միացել է «ԲՏԱ բանկ»-ին: Ալմաթի քաղաքում «Հայէկոնոմբանկը»-ի և Ղազախստանի «ԲՏԱ» բանկի ղեկավարների միջև ստորագրվել է երկու բանկերի միացման հուշագիր: Այդ մասին այսօր բանկը հայտարարություն է տարածել:
«Ստորագրված հուշագիրը թույլ կտա երկու կողմերին սկսել բանկերի միացմանն ուղղված գործողությունները` հրավիրել բաժնետերերի ժողովներ և ստանալ գործընթացի իրականացման համար անհրաժեշտ ԿԲ թույլտվությունները»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:
Մինչ այդ՝ «Հայէկոնոմբանկը» ֆինանսական և իրավական աուդիտ էր անցկացնում «ԲՏԱ-Հայաստան» բանկում: Թե ինչ արդյունքեր են արձանագրվել, հանրությանն այդ մասին չեն տեղեկացվում:
Հիշեցնենք՝ 2014թ. վերջին Կենտրոնական բանկի խորհուրդը բանկերի նվազագույն ընդհանուր կապիտալի պահանջը հասցրեց 30 մլրդ դրամի: «Հայէկոնոմբանկի» կանոնադրական կապիտալը սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է շուրջ 11 մլրդ դրամ: Հայաստանում ամենափոքր կապիտալ ունեցող բանկը «ԲՏԱ բանկ»-ն է: 2015թ. մարտի վերջի դրությամբ՝ ընդհանուր կապիտալը կազմել է 5.5 մլրդ դրամ:
Նրանց միացումով կապիտալի հարցը չի լուծվում: Ըստ ամենայնի, կողմերը պետք է նաև ներդրումներ ներգրավեն, որպեսզի հասցնեն 30 մլրդ դրամի:
«Հայէկոնոմբանկի» սեփականատերերը հանրությանը հայտնի են: Այն առավելապես Սուքիասյան եղբայրների բանկն է: Բանկի բաժնետիրական կապիտալի 59,5 % բաժնեմասը (1,389,622.5 հազար ՀՀ դրամ) պատկանում է Սուքիասյաններին, որոնք բանկի վերջնական վերահսկող են (այդ թվում՝ Էդուարդ Ալբերտի Սուքիասյանին պատկանող 2.1% մասնակցությունը):
Սակայն այսչափ պարզ չէ «ԲՏԱ բանկ»-ի (Հայաստան) բաժնետերերի կառուցվածքը:
Պաշտոնական կայքում նշվում է, որ բանկի նշանակալի մասնակիցներն են՝ «ԲՏԱ բանկ» բաժնետիրական ընկերությունը (65.2%) և ներդրումային գործունեություն իրականացնող ZRL Beteiligungs AG ընկերությունը (31.1%):
«ԲՏԱ բանկ» բաժնետիրական ընկերությունը ղազախական մայր բանկն է: Այստեղ ևս տարբեր բաժնեմաս ունեցող ընկերություններ և անձինք կան: Մասնավորապես՝ ղազախական «Կենտրոնական-Ասիայի ներդրումային ընկերություն» ԲԸ-ն, գործարար Նուրժան Սուբխանբերդինը (ով նաև «Կենտրոնական-Ասիայի ներդրումային ընկերություն» ԲԸ-ի հիմնական բաժնետերն է ), ղազախական «Alnair Capital Holding»-ը (միլիոնատեր Այգուլ Նուրիևայի գլխավորությամբ) և Ղազախստանի պետական ակտիվները ղեկավարող «Սամրուկ-Կազինա» ԲԸ-ն:
Ավստրիայի ընկերությունների գրանցման ռեգիստրից մեր գործընկերների միջոցով ստացված փաստաթղթի համաձայն՝ հայաստանյան «ԲՏԱ բանկ» ՓԲԸ-ում 31 % բաժնեմաս ունեցող ավստրիական ZRL Beteiligungs AG ընկերությունը 2013 թվականից լուծարված է:
Նշենք, որ բանկի բաժնետերերի մասին տեղեկություններ պարունակող էջը վերջին անգամ թարմացվել է այս տարվա հոկտեմբերի 28-ին, և այդ մասին որևէ գրառում կատարված չէ:
Քրեական և փողերի լվացման պատմություններում բազմիցս շոշափվել է «ԲՏԱ-Հայաստան» բանկի անունը: Դեռևս 2009թ.-ին «ՉԻ»-ն գրել էր, որ փողերի լվացման տարբեր դրվագներով քրեական գործեր են հարուցվել և ստուգումներ են իրականացվում բանկում: Ոսկիների գրավադրման վերաբերյալ այլ պատմություններում բանկը նույնպես ներգրավված է եղել:
Փողերի լվացման պատմություններով համաշխարհային մամուլի ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել մայր՝ ղազախական «ԲՏԱ բանկ»-ը: Օշֆորային ընկերությունների միջոցով փողերի լվացման մեղադրանքով բանկի նախկին կառավարիչ Մուխտար Աբլյազովի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել, նրան կալանավորել են, տասնյակ դատական գործեր են ընթանում Լոնդոնի դատարաններում:
Փորձեցինք «ԲՏԱ բանկ»-ի վարչության նախագահ Հովհաննես Մկրտչյանից հարցազրույց վերցնել բանկերի միավորման, բաժնետերերի և քրեական պատմությունների վերաբերյալ, սակայն բանկի մամուլի բաժնի աշխատակիցն ասաց, որ նախագահը դեռևս չի ուզում հարցազրույց տալ մամուլին:

Банк Сукиасянов объединился с известным своими криминальными и оффшорными историями БТА Банком
Руководители “Армэкономбанка” и казахстанского БТА Банка подписали в Алматы меморандум о слиянии. Сегодня был распространен соответствующий пресс-релиз.
“Подписанный меморандум позволит обеим сторонам начать действия по слиянию банков: созвать собрания акционеров и получить необходимые для осуществления этого процесса разрешения ЦБ”,- говорится в пресс-релизе.
До этого “Армэкономбанк” провел в БТА Банке финансовый и правовой аудит, о результатах которого ничего не сообщается.
Напомним, что в конце 2014 г. совет Центрального банка установил новое требование, по которому минимальная сумма общего капитала банка должна составлять 30 млрд драмов. По положению на сентябрь нормативный капитал “Армэкономбанка” составлял около 11 млрд драмов. В Армении самый низкий капитал имеет БТА Банк: по положению на конец марта 2015 г. размер его общего капитала составлял 5.5 млрд драмов.
Слиянием этих двух банков вопрос капитала не решается. Судя по всему, стороны должны также привлечь инвестиции, чтобы довести свой капитал до нужных 30 млрд драмов.
Собственниками “Армэкономбанка” являются в основном известные общественности братья Сукиасяны. Им принадлежат 59,5% (1,389,622.5 драмов РА) акционерного капитала.
А вот структура акционеров БТА Банка (Армения) не очень ясна.
На официальном сайте банка указано, что основными участниками являются ЗАО “БТА Банк”(65.2%) и осуществляющая инвестиционную деятельность компания ZRL Beteiligungs AG (31.1%).
Акционерная компания БТА Банк является основным казахстанским банком. Здесь есть компании и лица, имеющие разные доли акций. Например, казахстанское АО “Центрально-Азиатская инвестиционная компания”, предприниматель Нуржан Субханбердин (он же основной акционер АО “Центрально-Азиатская инвестиционная компания”), казахстанский “Alnair Capital Holding” (во главе с миллионершей Айгуль Нуриевой) и руководящее государственными активами Казахстана АО “Самрук-Казина”.
Согласно документу, полученному с помощью наших коллег в реестре компаний Австрии, австрийская компания ZRL Beteiligungs AG, владевшая 31% акций армянского ЗАО “БТА Банк”, в 2013 г. была ликвидирована.
Отметим, что страница, содержащая сведения об акционерах банка, в последний раз обновлялась 28 октября этого года, поэтому никакой записи об этом нет.
Название банка “БТА-Армения” неоднократно упоминалось в криминальных историях, связанных с отмыванием денег. Еще в 2009 г. газета “Чоррорд ишханутюн” писала о том, что в банке проводились проверки и были возбуждены уголовные дела по нескольким эпизодам отмывания денег. Банк причастен и к другим историям, связанным с заложенными золотыми изделиями.
В связи с фактами отмывания денег в центре внимания мировой пресы оказался казахстанский БТА Банк. Бывшему управляющему этим банком Мухтару Аблязову было выдвинуто обвинение в отмывании денег через оффшорные компании. Против Аблязова возбуждено уголовное дело, он арестован, и сейчас в лондонских судах рассматриваются десятки судебных дел.
Мы попытались побеседовать с председателем правления БТА Банка Ованнесом Мкртчяном о слиянии банков, акционерах и криминальных историях, однако сотрудница пресс-службы банка сказала, что г-н Мкртчян пока не хочет давать интервью прессе.