Հակառակորդն արդեն տանկով է խախտում հրադադարը. ՊԲ-ն 1 զոհ ունի
Իրադրությունն առաջնագծում շարունակում է մնալ լարված: Հակառակորդն առաջին անգամ հրասայլից /տանկ/ արկակոծման է ենթարկել ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակակայված մարտական դիրքերը: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ-ն:
Ընդհանուր առմամբ, դեկտեմբերի 8-ին և լույս 9-ի գիշերը ղարաբաղաադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 180 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /101 արկ/, 82 /193 արկ/, 120 /35 արկ/ միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 /27 արկ/ և ՌՊԳ-7 /3 արկ/ տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 1500 կրակոց: Հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանք /17 արկ/ և հրասայլ /5 արկ/:
Հակառակորդի կողմից խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացանից արձակված կրակոցից դեկտեմբերի 8-ին՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական հենակետում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1991 թ. ծնված Գարիկ Գուրգենի Ավանեսյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակառակորդի ապակայունացնող գործողությունները անպատիժ չեն մնալու և ստեղծված իրադրության հետևանքները լինելու են ծանր ու անդառնալի:

Противник нарушает режим перемирия уже из танка: погиб один военнослужащий АО
Ситуация на передовой остается напряженной. Азербайджанские вооруженные силы впервые с момента заключения соглашения о перемирии обстреляли расположенные на южном направлении боевые позиции Армии обороны из танка. Об этом сообщает пресс-служба АО НКР.
В целом 8 декабря и в ночь на 9 декабря противник нарушил перемирие свыше 180 раз, произведя по карабахским позициям свыше 1500 выстрелов из огнестрельного оружия различного калибра, а также из минометов калибра 60 мм (101 снаряд), 82 мм (193 снаряда), 120 мм (35 снарядов), гранатометов «АГС – 17» (27 снарядов) и «РПГ – 7» (3 снаряда). Противник применил также ЗРК TR-107 (17 снарядов) и впервые с момента заключения соглашения о перемирии танк (5 выстрелов).
В результате выстрела азербайджанского снайпера убит контрактный военнослужащий АО Гарик Гургенович Аванесян, 1991 г.рождания.
Для выяснения обстоятельств произошедшего ведется следствие. Армия обороны НКР разделяет скорбь тяжелой утраты и выражает соболезнования семье, близким и сослуживцам погибшего.
«Дестабилизирующие  действия противника не останутся безнаказанными. Последствия создавшейся ситуации будут тяжелыми и необратимыми», - говорится в заявлении Армии обороны НКР.