2016 թվականի բյուջեի նախագիծն ընդունվեց
Այսօր ԱԺ-ում 97 կողմ, 12 դեմ և 3 ձեռնպահ ձայներով ընդունվեց 2016 թվականի բյուջեի լրամշակված ու փոփոխված նախագիծը:
Մինչև քվեարկությունը վարման կարգի վերաբերյալ ձայն խնդրեց ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը:
«Մեր գնահատականը բյուջեի վերաբերյալ հայտնի է: Աննախադեպ համեստ ցուցանիշներ են այս դեպքում, երբ կարևոր է դառնում կառավարման արդյունավետությունը կտրուկ որակապես բարձրացնելը: Եվ քանի որ լինելու են հերոսաբար դեմ և հերոսաբար կողմ քվեարկողներ, մեր խմբակցությունը այս բյուջեին չի քվեարակի»,- ասաց Աղվան Վարդանյանը:
Իսկ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց, որ այստեղ հերոսության դրսևորման շքահանդես չէ, և ԲՀԿ-ն ոչ հերոսաբար, այլ սթափ պրագմատիկ քվեարկում է կողմ:
Դեմ քվեարկած պատգամավորներն են Հրանտ Բագրատյանը, Նիկոլ, Փաշինյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Թևան Պողոսյանը, Զարուհի Փոստանջյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը և ՕԵԿ խմբակցության հինգ պատգամավորները: Իսկ ձեռնպահ են քվեարկել ԲՀԿ-ական պատգամավորներ Ստեփան Մարգարյանը, Էլինար Վարդանյանը և Վահե Հովհաննիսյանը:

Проект бюджета 2016 года принят
97 голосами “за”, 12-ю “против” и при трех воздержавшихся Национальное Собрание РА приняло сегодня дополненный и измененный проект бюджета 2016 г.
До начала голосования выступил секретарь фракции АРФ Дашнакцутюн Агван Варданян. “Наша оценка бюджета известна. Показатели в данном случае очень скромные, тогда как большую важность имеет резкое повышение эффективности управления. И поскольку найдутся те, кто героически проголосует против, и те, кто героически проголосует за бюджет, наша фракция не примет участия в голосовании”,- заявил депутат.
А вот руководитель фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян отметила, что они будут голосовать за принятие бюджета трезво и прагматично.
Против проекта бюджета проголосовали Грант Багратян, Никол Пашинян, Александр Арзуманян, Теван Погосян, Заруи Постанджян, Тигран Уриханян и пять членов фракции “Оринац еркир”. От голосования воздержались депутаты фракции “Процветающая Армения” Степан Маргарян, Элинар Варданян и Ваге Ованнисян.