«Անմեղ զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու լավագույն դրսևորումը ընդդեմ ցեղասպանությունների միասնական պայքարն է»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ
Այսօր միջազգային հանրությունն առաջին անգամ պաշտոնապես նշում է Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը: Մարդկության դեմ գործված ամենածանր հանցագործության կրկնությունն էր, որ հանգեցրեց ցեղասպանություն եզրույթի ստեղծմանն ու դրա հիման վրա 1948 թվականին «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխարգելման և դրա պատժի մասին» կոնվենցիայի ընդունմանը. այն նոր՝ իրավական էջ բացեց ցեղասպանությունների սահմանման և ցեղասպանությունների կանխարգելման համամարդկային պայքարում:
Մեր օրերում, երբ աշխարհի առաջադեմ հանրությունը ոգեկոչում է նախորդ դարի ամենավայրագ հանցագործությունների կարևոր տարելիցները, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ, Օսվենցիմի ազատագրման 70-րդ, Կամբոջայի ցեղասպանության 40-րդ, ինչպես նաև Ռուանդայի, Պոնտոսի հույների, ասորիների և այլ վայրերում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների տարե-լիցները, մեր աչքի առջև շարունակում է խեղվել մարդկության պատմությունը, մեր աչքի առջև իրականցվում են էթնիկ զտումներ, զանգվածային սպանություն-ներ, ոչնչացվում են քաղաքակրթության հազարամյա մշակութային կոթողներ, ջնջվում է ժողովուրդների հիշողությունը:
Ուստի, միջազգային հանրությունը կրկին համախմբվել է՝ ամեն տարի դեկտեմբերի 9-ին պատգամելու, որ այս ծանրագույն հանցագործության անմեղ զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու լավագույն դրսևորումը ընդդեմ ցեղասպանությունների միասնական պայքարն է:
Հենց այդ միասնականության արդյունքում էր, որ ՄԱԿ-ի անդամ երկրների մեծամասնությունը սատարեց ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդի հայրենիքի` Հայաստանի Հանրապետության առաջարկությանը և Գլխավոր վեհաժողովի համապատասխան բանաձևով դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց «Ցեղա-սպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր»: Այդ նախաձեռնությունը ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային պայքարի մեր հանձնառության կարևոր ձեռքբերումներից էր, որ հատուկ խորհուրդ ստացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում:
Այսուհետ դեկտեմբերի 9-ը ոչ միայն Ցեղասպանության կոնվենցիայի ընդունման օրն է, այլև յուրաքանչյուր տարվա այդ օրը համախմբվելու ենք ՄԱԿ-ի բարձր հովանու ներքո, վերաիմաստավորելու օրվա խորհուրդը՝ «Այլևս երբեք»:

Armenian President;"Best way to pay tribute to the memory of the innocent victims of this most horrendous crime is the united fight against genocide"
On the occasion of the first ever observation of International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and the Prevention of this Crime, Armenian President Serzh Sargsyan issued the following statement.
Today, the international community for the first time officially observes the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime. It was the recurrence of the gravest crime against humanity that resulted in the creation of the term genocide, and subsequently the adoption in 1948 of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. The Convention opened a new legal page in the definition of genocides and global fight for the prevention of genocides.
These days, when progressive people of the world commemorate important anniversaries of the most vicious crimes committed in the 20th century, including the centennial of the Armenian Genocide, 70th anniversary of liberation of Auschwitz, 40th anniversary of the genocide in Cambodia, as well as anniversaries of genocides in Ruanda and other places, of Pontic Greeks and Assyrians, the history of humankind is being distorted right before our eyes. Right before our eyes there take place ethnic cleansings, mass murders, millennia-old cultural monuments of the human civilization are being destroyed, and the memory of the nations is being erased.
Therefore, the international community has once again come together: to pledge on December 9 of every year that the best way to pay tribute to the memory of the innocent victims of this most horrendous crime is the united fight against genocide.
This consolidation resulted in the endorsement by the majority of the UN member states of the proposal made by the Republic of Armenia – motherland of the nation which survived in a genocide – and through the corresponding resolution of its General Assembly declared December 9 the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime. The initiative was a momentous achievement for our commitment to the international fight against the crime of genocide which has acquired a special meaning in the year when we commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
From now one, December 9 is not only the day of the adoption of the Convention of the Prevention of Genocide, but each year on this day we will unite under the auspices of the United Nations to reflect anew on the message of the day – Never Again.