Այս մարդկանց մասին չգիտեն կամ չեն ուզում իմանալ
Գուրգեն Մահարի 127/2 հասցեում (նախկին խոհարարական ուսումնարան Վարդաշենում) ապրող մարդկանց համար ծայրահեղ աղքատությունը շարունակում է մնալ նրանց ապագայի միակ հեռանկարը:
Էրեբունի համայնքի թաղապետարանի ընդհանուր բաժնի պետ Հարություն Սարգսյանի խոսքերով` այդպիսի մարդիկ համայնքում շատ կան:
76-ամյա Հարություն Հարությունյանն իր կույր կնոջ` տիկին Շուշիկի հետ ապրում է նախկին խոհարարական ուսումնարանի ճաշարանում, որտեղ քնելուց առաջ ծածկվում են պոլիէթիլենե տոպրակներով, որպեսզի չթրջվեն առաստաղից կաթող անձրեւաջրերից:
Տան կենցաղային իրերը բերված են փողոցից, քանի որ մի քանի տարի առաջ ծերունիների տունը կողոպտել են եւ գողացել տանը եղած վերմակներն ու խոհանոցի պարագաները: Ջուր եւ սանհանգույց այստեղ չկա: Ծեր մարդիկ ապրում են բետոնե հատակի վրա, քնում հագուստով:
Ամբողջովին կուրացած կինը չի կարողանում խնամել «տունը», որովհետեւ ամբողջ օրը գամված է անկողնուն: Շաբաթը երկու անգամ` երկուշաբթի եւ չորեքշաբթի օրերին, ծերունին բարեգործական ճաշարանից երկու թթվասեր եւ երկու հատ նրբերշիկ է բերում: Մնացած օրերի ճաշացանկն անփոփոխ է` խաշած կարտոֆիլ եւ հաց: Սակայն ամենից շատ ծերունիներին ճնշում եւ վշտացնում է 35-ամյա որդու` Արթուրի հաշմանդամությունը: Վերջին տարիներին Արթուրի ոտքերը վերջնականապես անշարժացան: Ծերունիներն արդեն մի քանի տարի է սոցիալական նպաստ չեն ստանում: «Ես ի՞նչ իմանամ, մի օր ասացին, որ ինձ չի հասնում ու կտրեցին»,- հուսահատված ասում է Հարություն Հարությունյանը:
Էրեբունի համայնքի սոցիալական ծառայության տարածքային բաժնից տեղեկացանք, որ նրանք չեն էլ կարող համարվել նպաստառու: Պատճառը թոշակների ավելացումն է` ամուսնու թոշակը կազմում է 14.551 դրամ, իսկ կնոջինը` 9. 441 դրամ:
Բաժնի պետ Սիրանույշ Պողոսյանը նշեց, որ այժմ Էրեբունի համայնքում կա 3462 նպաստառու, եւ շատ թոշակառուներ դուրս մնացին այդ ցուցակից միայն այն պատճառով, որ նրանց թոշակներն ավելացան մի քանի հարյուր դրամով: Պետության համար ավելի շահեկան է ներկայացնել բարձր թոշակներ, քան շատ նպաստառուներ:
«Եթե կարիքավոր մարդիկ դուրս են մնում նպաստների ցուցակից, մենք փորձում ենք նրանց օգնել այլ ձեւերով: Օրինակ` շատ դեպքերում համայնքային աջակցության խորհրդի որոշմամբ եռամսյակը մեկ միանվագ օգնություն ենք տրամադրում սննդի կամ գումարի տեսքով: Բայց մենք չենք կարող նրանց մասին իմանալ մինչեւ իրենք չգան այստեղ»,- ասում է Սիրանույշ Պողոսյանը: Մեզ մոտ ընդունված չէ, որ սոցիալական աշխատողն ինքը գտնի այդ մարդկանց: Եթե չեն գալիս, ուրեմն չկան:
Գուրգեն Մահարի 127/2 հասցեում բնակվող մարդկանց համար ամենաառաջին դժվարությունը բնակտարածության պայմանների բարելավման խնդիրն է: Էրեբունի համայնքի թաղապետարանի ընդհանուր բաժնի պետ Հարություն Սարգսյանը նշում է, որ եղածը դա է, ազատ բնակարանային ֆոնդ համայնքը չունի: «Շենքերի պայմանների բարելավման հարցով պետք է զբաղվեն համատիրությունները, բայց շատ դեպքերում դա չի արվում միջոցների սղության պատճառով: Այդ դեպքում թաղապետարանն է աջակցում: Ես չգիտեմ ինչ պայմաններում է այդ շենքը, բայց հավատացնում եմ, որ վթարային շենքեր շատ կան համայնքում»,- ասում է պրն Սարգսյանը:
| Հասմիկ Դավեյան | Քրիստինե Խաչատրյան |
«Տասնյակ դիմումներ ենք գրել, որ գան տեսնեն, բայց չեն գալիս, որովհետեւ իրենց պետք չէ: Եթե իրականում հետաքրքրվեն, կպարզեն, որ մեր շենքն ամենավթարային վիճակում է: Եվ ընդհանրապես, նրանք չգիտեն մեր մասին կամ չեն ուզում իմանալ»,- ասում է Գուրգեն Մահարի 127/2 հասցեում բնակվող Հասմիկ Դավեյանը:
Հասմիկ Դավեյանի բնակարանի առաստաղը նույնպես փլվում է խոնավությունից: Նրա 9 տարեկան աղջիկը` Անին, նույնպես սովորում է Սովետաշենի թիվ 11 գիշերօթիկում: Անին փոքր ժամանակ վնասել է գլուխը եւ հիմա դժվարանում է կարդալ եւ գրել: «Շաբաթ եւ կիրակի օրերին ստիպված եմ տուն բերել, բայց չգիտեմ ոնց պահեմ: Տանը քնելու տեղ չունեմ»,- ասում է Հասմիկը:
Փողոցից գտնված անկողինը եւ վերմակ ու բարձ ծառայող մաշված հագուստի կտորները Ռուզաննայի միակ ունեցվածքն են: Ռուզաննան Գումի շուկայում հավաքարար է աշխատում: Նրա նախկին տունը հրդեհվել է, եւ նա հայտնվել է Գուրգեն Մահարի 127 հասցեում գտնվող շենքի վերջնահարկի քանդված սենյակում, որն իրենը չէ: Ամենից շատ նրան վշտացնում է այն, որ շուտով երկու տղաները կավարտեն Սովետաշենի թիվ 11 հատուկ գիշերօթիկը եւ կհայտնվեն դրսում ու կդառնան անօթեւան: 5 տարեկան աղջկան արդեն տեղափոխել են Գավառի մանկատուն:
Խաչատրյան Քրիստինեի որդուն` 8-ամյա Մովսեսին, ծնողները ստիպված են ուղարկում Սովետաշենի թիվ 11 հատուկ գիշերօթիկ դպրոց: Մայրն անհանգստանում է, որ որդին, սովորելով մտավոր թերզարգացած երեխաների համար նախատեսված դպրոցում, մի քանի տարի հետո ետ կմնա իր հասակակիցներից: Բայց այլ ելք չունի: «Գիտեմ, որ դպրոցում գոնե սոված չի մնա ու քնելու տեղ կունենա...»,- ասում է Քրիստինեն:
Այս մարդկանց երեխաները ստիպված են սովորել մտավոր խնդիրներ ունեցող երեխաների համար նախատեսված գիշերօթիկում, որպեսզի քնելու եւ հաց ուտելու տեղ ունենան, ծերունիները սնվում են բարեգործական ճաշարանի տված 100 գրամ թթվասերով եւ երկու բուլկիով, նրանց «բնակարանի» պատերին խոնավությունից սնկեր եւ մամուռներ են աճում:

They Either Don’t Know about Us, or Don’t Want to Know
For people residing at127/2 Gurgen Mahari Street(the former vocational culinary school in Vardashen) extreme poverty is all the future offers. According to Harutyun Sargsyan, a department head at the Erebuni district administration, there are many people like this in their community.
77-year-old Harutyun Harutyunyan and his wife Shushik live in the kitchen of the former cooking school. When they go to bed they cover themselves with plastic bags to protect against the rainwater that drips through the ceiling. Their possessions consist of what they have been able to gather on the streets, since their apartment was robbed several years ago and all their bedding and kitchenware were stolen. There is no running water or bathroom facilities here. The elderly couple walk on a bare concrete floor and sleep with their clothes on.
Shushik is blind and bedridden and thus unable to do housework. Twice a week, every Monday and Wednesday, her husband gets two packets of sour cream and two hot dogs from a nearby soup kitchen. On other days their menu consists of boiled potatoes and bread. But their greatest cause of sorrow and concern is their 35-year-old son Artur's worsening disability. Over the last years Artur has lost all movement in his legs. The couple hasn't received social allowances for several years now. “What do I know? One day they told me that I was not entitled to it and they stopped paying,” Harutyun Harutyunyan said hopelessly.
We were informed by the territorial department of the Erebuni district social services that they were no longer eligible for government aid because of the recent increase in their pensions – the husband's pension is 14,551 drams (about $39) and the wife's is 9,441 drams (about $25) per month.
Department head Siranuysh Poghosyan noted that there were 3,462 aid recipients in the Erebuni district and many pensioners had been stricken from the lists when their pensions increased by a few hundreds of drams. It is more advantageous for the state to show higher pensions than more aid recipients.
“If the people in need are left off the lists we try to help them by other means. In many cases, for example, by decisions of the community assistance council, once every three months we render them assistance in the form of money or foodstuff. But we do not know about them unless they themselves come here,” Siranuysh Poghosyan said. It is not customary inArmeniafor social workers to go out looking for these people. If they don't come in themselves, it's as if they don't exist.
The worst problem for the residents of127/2 Gurgen Mahari Streetis the miserable state of their housing. Harutyun Sargsyan of the Erebuni District Administration notes that this is all that is available; the community has no vacant housing resources. “The condominium associations are supposed to deal with the improvement of the living conditions in the apartment buildings but often they are unable to do it because of a lack of resources. In these cases the district administration assists them. I don't know what the conditions are like in that particular building is but I assure you that there are many buildings in an emergency situation in our community,” Sargsyan said.
| Hasmik Daveyan | Christine Khachatryan |
“We have written dozens of applications asking them to come and take a look but they don't come because they are not interested. If they were they would have come and found out that our building is in critical condition. And, in general, they either don't know about us or don't want to know,” said Hasmik Daveyan, a resident of#127/2 Gurgen Mahari Street says.
The floor of Hasmik Daveyan's apartment is being destroyed by the damp. Her nine-year-old daughter, Ani, attends Boarding School #11, a special school in Sovetashen. When she was little Ani suffered a head injury and has difficulties reading and writing. “I have to bring her home on weekends but I don't know how to keep her. There is no place to sleep here,” Hasmik said.
All Hasmik's neighbor Ruzanna owns is some bedding she found on the street and the old clothes that serve pillows and blankets. She works as a cleaner at the Gum market. Her old house burnt down and she found herself in a dilapidated room on the top floor of 127/2 Gurgen Mahari Street, a room she doesn't even own. Her main concern is that her two sons are going to graduate from the Sovetashen boarding school and will then be homeless. She placed her five-year-old daughter in the children's home in Gavar.
Christine Khachatryan was forced to send her eight-year-old son, Movses, to the boarding school, too.