Ռուսաստանի վարած քաղաքականությունը Հայաստանում և նրա ազդեցության գործիքները
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո սկզբնական շրջանում մի շարք օբյեկտիվ գործոններով պայմանավորված` Ռուսաստանը պարփակվել էր իր ներքին խնդիրներում: Ծանր տնտեսական վիճակի, երկրի ներսում անկայուն ներքաղաքական դրության հետևանքով այդ երկիրն իր հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացրել էր ներքաղաքական հարցերի վրա և չէր ցանկանում վատացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի ազդեցության գոտի համարվող հետխորհրդային տարածք ներթափանցման փորձեր կատարող այլ ուժային կենտրոնների և տարածաշրջանային տերությունների հետ:
Սակայն, 1990-ական թվականների վերջերին Ռուսաստանը հաղթահարեց համակարգային քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը, ինչի շնորհիվ բռնեց հզորացման ուղի և ձեռնամուխ եղավ նախկին ազդեցության գոտիները վերականգնելուն: Ռուսաստանի համար ռազմավարական խնդիր դարձավ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Չինաստանի և մի շարք տարածաշրջանային տերությունների մուտքը հետխորհրդային տարածք սահմանափակելը:
1990-ական թվականների վերջերից սկսած Ռուսաստանը քայլեր է ձեռնարկում հետխորհրդային տարածքում իր կորցրած դիրքերը վերականգնելու համար` կիրառելով ազդեցության տարբեր գործիքներ, հաճախ միջոցների առջև խտրականություն չդնելով: Մասնավորապես, Կրեմլն օգտագործում է միջազգային քաղաքականության մեջ լայնորեն կիրառվող ինչպես «կոշտ ուժ»-ի (hard power), այնպես էլ «մեղմ ուժ»-ի (soft power) գործիքներ: Որպես «hard power» կիրառելու օրինակներ կարելի է նշել շանտաժը, սպառնալիքները, պատերազմ վարելը (օրինակ, Դոնբասում), պետությունների ներքին գործերին խառնվելը, երկրների ներքին իրավիճակն ապակայունացնելը, որոնք իրականացվում են ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն:
Բացի «hard power»-ի օգտագործումից Ռուսաստանը վերջին տարիներին մեծ տեղ է հատկացնում ժամանակակից, միջազգային քաղաքականության մեջ համատարած կիրառվող «soft power»-ին: Ընդ որում, եթե «hard power»-ի կիրառումը կրում է առավելապես ոչ բացահայտ և անուղղակի բնույթ, ապա «soft power»-ի կիրառումն ունի լեգիտիմ բնույթ, որի մասին բացահայտորեն խոսում են նաև Ռուսաստանի իշխանությունները: Այն ներառված է նաև ՌԴ ռազմավարական մի շարք փաստաթղթերում և հայեցակարգերում:
Մոսկվան իր արտաքին քաղաքականությունն իրականացնելիս «soft power» է կիրառում այլ երկրներում Ռուսաստանի և նրա աշխարհաքաղաքական շահերի համար ստեղծված ԵՏՄ-ի նկատմամբ դրական իմիջ ձևավորելու, իր ազդեցության գոտի համարվող երկրներում ռուսաց լեզվի և մշակույթի դերը բարձրացնելու, այդ երկրներում ռուսամետ բնակչություն ունենալու համար: Այդ «առաքելությունը» սովորաբար իրականացնում են Կրեմլի կամ մերձկրեմլյան շրջանակների կողմից ֆինանսավորվող ոչ կառավարական կազմակերպությունները, ԶԼՄ-ները, ռուսաց լեզվի և մշակույթի տարածման կենտրոնները, համալսարանները և այլն:
Արտերկրում ռուսական մշակույթի և ռուսաց լեզվի տարածման, Ռուսաստանի դրական իմիջի ձևավորման գործում հատկապես ակտիվ են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ին կից «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» կազմակերպությունը, Միջազգային հարցերով ռուսական խորհուրդը, Գորչակովի անվան հանրային դիվանագիտության հիմնադրամը, «Ռուսական աշխարհ» հիմնադրամը և այլն: Այս կազմակերպությունները ներկայացուցչություններ ունեն աշխարհի բազմաթիվ երկրներում, այդ թվում` Հայաստանում, որտեղ տարածում են ռուսաց լեզուն և մշակույթը, կազմակերպում են հանրային դիվանագիտության դպրոցներ, գիտաժողովներ, սեմինարներ և այլն:
Հայաստանում բացի վերոնշյալ կազմակերպություններից ռուսաց լեզվի և մշակույթի տարածման ուղղությամբ աշխատանքներ են կատարում նաև մի շարք այլ, տեղական կազմակերպություններ: Մասնավորապես, 2012թ.-ին Ռազմավարական զարգացման ինստիտուտի նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանի նախաձեռնությամբ Հայաստանում բացվել են ռուսաց լեզվի և մշակույթի անվճար ուսուցման կենտրոններ: Այժմ Հայաստանում գործում են 100-ից ավելի այդպիսի կենտրոններ, որտեղ աշխատում են բարձրագույն մասնագիտական կրթություն ունեցող ավելի քան 300 ուսուցիչներ:
Պետք է նշել նաև «Ռուսաստանի հայերի միություն» կազմակերպությունը, որի նախագահ Արա Աբրահամյանի նախաձեռնությամբ Հայաստանում հաճախակի են կազմակերպվում ռուսաց լեզվի և ռուսական մշակույթի օրեր, ռուսական երգի լավագույն կատարման, ռուսաց լեզվով լավագույն շարադրության և այլ մրցույթներ: Չբավարարվելով այդքանով` Աբրահամյանը վերջերս հայտարարեց մոտ ապագայում Հայաստանում կուսակցություն հիմնադրելու ցանկության մասին, որը պետք է մասնակցի գալիք խորհրդարանական ընտրություններին: Ակնհայտ է, որ այս կուսակցությունը ստեղծվում է Մոսկվայի շահերի սպասարկման համար, որով Կրեմլը էլ ավելի կուժեղացնի իր քաղաքական ներկայությունը հայաստանյան քաղաքական դաշտում:
Արտասահմանյան երկրներում ռուսաց լեզվի տարածման և ռուսական մշակույթի ուսումնասիրության գործում մեծ դեր են խաղում նաև ռուսական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների արտասահմանյան մասնաճյուղերը: Վերջին տարիներին Մոսկվան այս ուղղությամբ ևս դիրքերն առավել ամրապնդելու համար իրականացնում է ակտիվ գործողություններ: Մասնավորապես, հետխորհրդային մի շարք երկրներում բացվում են ռուսական համալսարաններ: Օրինակ, Հայաստանում, չնայած նրան, որ գործում է Ռուս-հայկական սլավոնական համալսարանը և ռուսական յոթ ԲՈՒՀ-երի մասնաճյուղեր, և որ այդ ԲՈՒՀ-երում սովորում են մոտավորապես 3.5 հազար ուսանողներ, 2015թ. սեպտեմբերին բացվեց Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի մասնաճյուղը, իսկ շուտով նախատեսված է ռուսական գիմնազիայի բացումը:
Վերջին տարիներին Ռուսաստանն զգալիորեն ուժեղացրել է նաև գործունեությունը հանրային դիվանագիտության ոլորտում, ինչը նույնպես «soft power»-ի կիրառման դրսևորում է: Դա նշանակում է, որ բացի կրթօջախներից, ռուսաց լեզվի և մշակույթի տարածման կենտրոններից, արտերկրում Ռուսաստանի իմիջի բարձրացման, Ռուսաստանի հարաբերություններն այլ երկրների հետ ամրապնդման գործում որոշակի գործողություններ են իրականացնում նաև առանձին քաղաքական և մշակութային գործիչներ, ՌԴ սուբյեկտների ղեկավարներ, որոնք, այցելելով տարբեր երկրներ, փորձում են բարենպաստ կերպով ազդել տվյալ հասարակութան և քաղաքական էլիտայի վրա:
Հայաստանում Ռուսաստանի նկատմամբ բարենպաստ միջավայր ստեղծելու հարցով զբաղվող հասարակական կազմակերպություններից պետք է առանձնացնել «Հայ-ռուսական միավորում» կազմակերպությունը, «Ռուս-հայկական ռազմավարական և հասարակական նախաձեռնությունների աջակցության կենտրոնը», «Ռուսաստանի հայերի միության» Հայաստանի մասնաճյուղը, «Ռուս-հայկական հարաբերությունների զարգացման աջակցման տարածաշրջանային հասարակական շարժումը» և այլն:
Ընդ որում, պետք է նշել, որ Ռուսաստանում գործում են նաև բազմաթիվ հիմնադրամներ և ՀԿ-ներ, որոնց նպատակը ԵՏՄ անդամ երկրներում այդ միության մասին բարենպաստ տեղեկատվություն տրամադրումն է: Այդպիսի կազմակերպություններից են` «Եվրասիական համագործակցության զարգացման հիմնադրամը», «Եվրասիական ինֆորմացիոն լիգան», «Ռոսսոտրուդնիչեստվոն», «Ռուսական աշխարհ» հիմնադրամը և այլն:
Այդ կազմակերպությունները ԵՏՄ անդամ երկրներում, այդ թվում նաև` Հայաստանում, հաճախակի անցկացնում են ֆորումներ, սեմինարներ, կլոր-սեղաններ, դասախոսություններ, գիտաժողովներ, որոնց նպատակը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների բնակչությանը ԵՏՄ-ի, նրա նպատակների, գործունեության, արժեքների, եվրասիական ինտեգրման հարցի շուրջ երիտասարդների տեղեկացվածության բարձրացումն է: Բացի եվրասիականության գաղափարախոսությունը և արժեքները տարածելուց, այդ կազմակերպությունները քարոզում են նաև հակալիբերալիզմ, հակաարևմտյան տրամադրություններ, կարոտախտ Խորհրդային Միության նկատմամբ և այլն:
Միաժամանակ, Ռուսաստանը որպես «soft power»-ի կիրառման գործիք լայնորեն օգտագործում է Կրեմլի ազդեցության տակ գտնվող ԶԼՄ-ները` վերջիններիս ահռելի միջոցներ հատկացնելով արտասահմանում Ռուսաստանի համար դրական իմիջ ապահովելու, այլ երկրների հասարակական կարծիքի վրա ազդելու, Ռուսաստանը որպես հրապուրիչ երկիր ներկայացնելու համար:
Այդ նպատակով մի քանի տարի առաջ նախագահ Պուտինի կարգադրությամբ հիմնադրվեց «Ռուսաստանն այսօր» հեռուստաալիքը, որն այսօր անգլերեն և արաբերեն լեզվով հեռարձակվում է ամբողջ աշխարհով մեկ և ըստ որոշ տվյալների` մի քանի տասնյակ միլիոնանոց հեռուստալսարան ունի: Ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյաները բազմիցս նշել են, որ իրենք Արևմուտքին պարտվում են տեղեկատվական պատերազմում, ուստի պետք է շտկել իրավիճակը:
Հայաստանն այդ առումով բացառություն չէ: Այստեղ ևս Կրեմլն ակտիվ քարոզչական աշխատանք է կատարում: Ներկայումս Հայաստանում թվային անցի միջոցով հեռարձակվում են ռուսական մի շարք հեռուստաալիքներ: Բացի այդ հեռուստաալիքներից վերջին տարիներին Մոսկվայի աջակցությամբ Կրեմլի հետ կապեր ունեցող մի շարք անձինք Հայաստանում հիմնադրել են մի շարք կայքեր, որոնք առանձնանում են Ռուսաստանը և ԵՏՄ-ը դրական դաշտում ներկայացնելով, հայ-ռուսական հարաբերություններն ամրապնդելու քարոզչությամբ, իսկ դրանցից մի քանիսը նաև հակաարևմտյան քարոզչություն է իրականացնում` փորձելով վարկաբեկել Հայաստանի քաղաքական դաշտի արևմտամետ գործիչներին և քաղաքացիական ակտիվիստներին:

Russia’s Use of Soft Power in Armenia to Maintain Influence
After the collapse of the Soviet Union, a set of objective factors resulted in Russia’s wrapping itself in its domestic affairs at the early stage.
Due to hard economic conditions and an unstable internal political situation, it mainly focused on its domestic policy and avoided worsening relations with other power centers and regional actors attempting to penetrate the post-Soviet area—Russia’s zone of influence.
However, Russia overcame the systemic political and socio-economic crisis in the late 1990s and thus started restoring its former zones of influence. Restriction of access for the US, EU, China and other regional actors to the post-Soviet area has become Russia’s strategic goal.
As of the late1990s Russia has been taking initiatives to restore its lost position in the post-Soviet space, applying various mechanisms. Particularly, in its international policy, the Kremlin applies the widely-used hard power and soft power tools. Examples of hard power, such as blackmailing, threatening, making war (for instance, in Donbas), interfering into other countries’ domestic affairs, destabilizing countries’ domestic situation, are imposed both directly and indirectly.
Besides hard power, recently Russia has attached great significance to soft power tools extensively used in contemporary international policy. Moreover, if hard power use mainly bears an implicit and indirect nature, soft power has a legitimate one, which is declared by Russian authorities as well. It’s also reflected in various strategic documents and concepts of the Russian Federation (hereinafter RF).
Moscow applies soft power in its foreign policy to create a positive image in alien countries towards Russia and the EEU (Eurasian Economic Union), created to serve its geopolitical interests, to raise the role of Russian language and culture in the countries of its zone of influence, to have a pro-Russian population there.
This “mission” is generally implemented by non-governmental organizations, mass media, Russian language and cultural centers, universities and etc. financed by the Kremlin or its adjacent circles. “Rossotrudnichestvo” (Russian partnership) organization under Russia’s MFA, Russian International Affairs Council (RIAC), Public Diplomacy Fund after Gorchakov, “Russian world” Foundation and others are especially active in formation of Russia’s positive image and propagation of Russian culture and language. These organizations have representations in many countries of the world, including Armenia, where Russian language and culture are being spread, public diplomacy schools, conferences, seminars and etc. are being organized.
Besides the above mentioned other companies and local organizations as well are active in propagating Russian language and culture. Particularly, upon the initiative of Andranik Nikoghosyan (Head of the Institute for Strategic Development), free-of-charge educational centers of Russian language and culture have been launched in Armenia in 2012. Currently there are over 100 similar centers where more than 300 highly qualified teachers are working.
It’s worth mentioning that Russian language and culture days, best performance of Russian songs, best composition in Russian and other competitions are regularly organized by the “Union of Russian Armenians” organization, led by Ara Abrahamyan. Moreover, Abrahamyan recently announced his intention to create a political party in Armenia that might participate in the forthcoming parliamentary election. Obviously it is being established to serve Moscow’s interests, by which the Kremlin will intensify its political presence in Armenia's political sector.
Branches of higher educational institutions abroad also play a significant role in the propagation of Russian language and studying of Russian culture. Recently, Moscow has strengthened its position in these fields as well. In particular, Russian universities have been launched in some post-Soviet countries. For instance, in 2015 a branch of Moscow State University was launched in Yerevan. However, the Russian-Armenian Slavonic University and branches of seven Russian higher educational institutions, with about 3,500 students, have been operating in Armenia.
In recent years Russia has noticeably intensified its activity in public diplomacy, which is a manifestation of soft power as well. Thus, besides educational institutions, centers for Russian language and culture propagation, individual political and cultural figures, heads of RF regions are also engaged in improving Russia’s image abroad, strengthening its ties with other countries.
Among the organizations aimed at creating a Russia-friendly environment in Armenia are the Armenian-Russian Union, Russian-Armenian Support Center for Strategic and Public Initiatives, the Armenian branch of Union of Russian Armenians, the Regional Public Movement in Support of Development of Russian-Armenian Relations, among others.
Moreover, it’s noteworthy to mention that there are numerous foundations and NGOs in Russia tasked with providing positive information on the European Economic Union (EEU), such as the Eurasian Partnership Foundation, the Eurasian Information League, Rossotrudnichestvo, Russian World Foundation and others.
These organizations frequently hold forums, seminars, roundtables, lectures, and conferences in EEU member countries, including Armenia, targeting at raising public awareness on EEU, its goals, activities and Eurasian integration. Along with propagation of Eurasianism ideology and values, these organizations also preach an anti-liberalism, anti-West agenda, andnostalgia for the Soviet Union.
At the same time, Russia widely uses Kremlin-controlled mass media as a soft power tool, allocating them tremendous funding to ensure Russia’s positive image abroad, to influence on other countries’ public opinion, presenting it as a seductive country.
For this purpose, upon the order of president Putin, the “Russia Today” TV channel was founded a few years ago. It currently broadcasts in English and in Arabic all over the world and reportedly has an audience of tens of millions. Russian high-ranking officials have repeatedly stated that they lose information war with the West, hence the situation needs settling.
Armenia is not an exception in this regard. The Kremlin performs active propaganda here as well. Currently a range of Russian digital TV channels are broadcast in Armenia. Except them, throughout recent years, individuals connected to the Kremlin have founded a range of websites with Moscow’s support. Following the above-mentioned mission and covering Russia and EEU positively, they propagate for strengthening Armenian-Russian relations, while preaching anti-Western moods, trying to discredit West-oriented Armenian political figures and civil activists in some of them.