Զարուհի Փոստանջյան. «Հայաստանում օրենքները չեն բխում իրավունքի սկզբունքից»
Այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում, երբ քննարկվում էր Ազգային վիճակագրական ծառայության 2016-18թթ. տարեկան ծրագիրը, «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանն իր ելույթում ասաց, որ խորհրդարանն այդպես էլ չանդրադարձավ դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած Հայաստանի Հանրապետությունում համպետական միջոցառմանը: Նա նշեց, որ դրա կապակցությամբ ԱԺ-ում պետք է հնչեին ելույթներ, քննադատություններ:
«Շատ եմ ցավում, որ հիմնականում քաղաքական ուժերը ուղղակի փորձեցին լռության մատնել այն հանցավորությունը, որը տեղի ունեցավ այդ օրը, բայց ես պարտավոր եմ ելույթներով հանդես գալ և անդրադառնալ այդ խնդրին, որը շարունակաբար գործում է ՀՀ-ում, այսինքն՝ հանցավոր ռեժիմը: Եվ պետք է ասեմ՝ կառավարության ներկայացրած բոլոր առաջարկները և պարտավորությունները, ըստ էության, չեն գործում»,- ասաց Փոստանջյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այսօր գնացել կոմունալ վարձերի մուծումներ կատարելու, և քաղաքացիները դժգոհել են, որ էլեկտրաէներգիայի վարձավճարը, որը կառավարութունը պարտավորվել էր մասամբ փոխհատուցել, այլևս չի փոխհատուցում, այսինքն՝ այս ամիս ՀՀ քաղաքացիները թանկացված վարձեր են մուծելու, մասնավորապես՝ էլեկտրաէներգիաի վարձը:
Պատգամավորի խոսքերով՝ ակնհայտ է, որ ՀՀ-ում չեն գործում արդար օրենքներ, օրենքները չեն բխում իրավունքի սկզբունքից, այլ գործում է հանցավոր, ապօրինի ուղղակի գումարների հավաքագրում, որը վտանգում է մարդկանց գոյության իրավունքը իրենց հայրենիքում:
Այս ընթացքում նրան ընդհանտեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը՝ ասելով հետևյալը. «Մի երկու բառ էլ էս վիճակագրական աշխատանքներից խոսեք»: Արձագանքելով՝ Փոստանջյանն ասաց, որ վիճակագրականից էլ կխոսի:
«Ցեղասպանությունից հետո՝ 1920 թվականին, ՀՀ բնակչությունը կազմեց շուրջ 750 000 մարդ: Դա, իհարկե, հիմնականում 1915 թվականի ներգաղթն էր, որը հնարավորություն տվեց այս փոքրիկ, մի բուռ հայրենիքում ավելացնել բնակչության թիվը, որը մինչ այդ կազմում էր 300 000 մարդ: Դրանից հետո՝ 1965 թվականին, մենք ունեինք արդեն 2,5 միլիոն բնակչություն, իսկ այսօր արդեն նույն այդ 2,5 միլիոն բնակչությունն է: Այ սա է վիճակագրութունը, մեր պատկերը»,- ասաց Փոստանջյանը՝ հավելելով, որ եթե այսպիսի տեմպերով առաջնորդվեն՝ այս 2,5 միլիոնն էլ չենք ունենալու:
Նա նաև ասաց, որ վերջին տվյալներով շուրջ 10 միլիարդ դոլար այս տասը տարվա ընթացքում ՀՀ-ից ապօրինի դուրս է բերվել: Փոստանջյանի խոսքով՝ այդ տասը միլիարդ դոլարը նշանակում է, որ աշխատատեղերը վերացել են:
Այստեղ Գալուստ Սահակյանը դարձյալ միջամտեց Փոստանջյանին և ասաց, որ եթե թեմայի վերաբերյալ հարց չունի, ապա նրա խոսափողն կանջատեն ու չթույլատրեց, որ Փոստանջյանը շարունակի իր ելույթը:

MP Postanjyan Chides Parliament For Not Discussing Dec. 6 'Criminal' Referendum
During a special session of Armenia’s National Assembly to debate the 2016-2018 program of the country’s National Statistical Service, Heritage Party MP Zarouhie Postanjyan chided the legislature for saying nothing regarding the constitutional change referendum that took place on December 6.
“It pains me that political forces essentially have tried to relegate the crime that took place that day to oblivion. But I am obliged to speak up and reflect on the problem that continues in Armenia. That’s to say the criminal regime. And I must say that all the government’s proposals and obligations aren’t working,” Postanjyan said.
Postanjyan told the legislature that today she went to pay her utility bills and people were complaining that the government was paying partial compensation for the rise in electricity rates as it had promised.
Postanjyan said that the just laws do not work in Armenia for the good of the populace but rather work to collect money illegally for the regime.
At this point she was interrupted by National Assembly President Galoust Sahakyan. “Please say a word or two about statistics,” said Sahakyan. Postanjyan responded that she would.
“After the genocide, in 1920, Armenia had a population of some 750,000. That was mostly due to the 1915 migration that allowed for a population increase on this small bit of the fatherland that before only had 300,000. In 1965, we had 2.5 million people. Today it’s the same. These are the statistics and our situation,” said Postanjyan, adding that if things continue in this vein we will not even maintain the 2.5 million.
Sahakyan again chimed in, warning that he’s have Postanjyan’s microphone cut if she didn’t have any questions on the subject at hand.