Զարուհի Փոստանջյան. «Հայաստանում օրենքները չեն բխում իրավունքի սկզբունքից»
Այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում, երբ քննարկվում էր Ազգային վիճակագրական ծառայության 2016-18թթ. տարեկան ծրագիրը, «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանն իր ելույթում ասաց, որ խորհրդարանն այդպես էլ չանդրադարձավ դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած Հայաստանի Հանրապետությունում համպետական միջոցառմանը: Նա նշեց, որ դրա կապակցությամբ ԱԺ-ում պետք է հնչեին ելույթներ, քննադատություններ:
«Շատ եմ ցավում, որ հիմնականում քաղաքական ուժերը ուղղակի փորձեցին լռության մատնել այն հանցավորությունը, որը տեղի ունեցավ այդ օրը, բայց ես պարտավոր եմ ելույթներով հանդես գալ և անդրադառնալ այդ խնդրին, որը շարունակաբար գործում է ՀՀ-ում, այսինքն՝ հանցավոր ռեժիմը: Եվ պետք է ասեմ՝ կառավարության ներկայացրած բոլոր առաջարկները և պարտավորությունները, ըստ էության, չեն գործում»,- ասաց Փոստանջյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այսօր գնացել կոմունալ վարձերի մուծումներ կատարելու, և քաղաքացիները դժգոհել են, որ էլեկտրաէներգիայի վարձավճարը, որը կառավարութունը պարտավորվել էր մասամբ փոխհատուցել, այլևս չի փոխհատուցում, այսինքն՝ այս ամիս ՀՀ քաղաքացիները թանկացված վարձեր են մուծելու, մասնավորապես՝ էլեկտրաէներգիաի վարձը:
Պատգամավորի խոսքերով՝ ակնհայտ է, որ ՀՀ-ում չեն գործում արդար օրենքներ, օրենքները չեն բխում իրավունքի սկզբունքից, այլ գործում է հանցավոր, ապօրինի ուղղակի գումարների հավաքագրում, որը վտանգում է մարդկանց գոյության իրավունքը իրենց հայրենիքում:
Այս ընթացքում նրան ընդհանտեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը՝ ասելով հետևյալը. «Մի երկու բառ էլ էս վիճակագրական աշխատանքներից խոսեք»: Արձագանքելով՝ Փոստանջյանն ասաց, որ վիճակագրականից էլ կխոսի:
«Ցեղասպանությունից հետո՝ 1920 թվականին, ՀՀ բնակչությունը կազմեց շուրջ 750 000 մարդ: Դա, իհարկե, հիմնականում 1915 թվականի ներգաղթն էր, որը հնարավորություն տվեց այս փոքրիկ, մի բուռ հայրենիքում ավելացնել բնակչության թիվը, որը մինչ այդ կազմում էր 300 000 մարդ: Դրանից հետո՝ 1965 թվականին, մենք ունեինք արդեն 2,5 միլիոն բնակչություն, իսկ այսօր արդեն նույն այդ 2,5 միլիոն բնակչությունն է: Այ սա է վիճակագրութունը, մեր պատկերը»,- ասաց Փոստանջյանը՝ հավելելով, որ եթե այսպիսի տեմպերով առաջնորդվեն՝ այս 2,5 միլիոնն էլ չենք ունենալու:
Նա նաև ասաց, որ վերջին տվյալներով շուրջ 10 միլիարդ դոլար այս տասը տարվա ընթացքում ՀՀ-ից ապօրինի դուրս է բերվել: Փոստանջյանի խոսքով՝ այդ տասը միլիարդ դոլարը նշանակում է, որ աշխատատեղերը վերացել են:
Այստեղ Գալուստ Սահակյանը դարձյալ միջամտեց Փոստանջյանին և ասաց, որ եթե թեմայի վերաբերյալ հարց չունի, ապա նրա խոսափողն կանջատեն ու չթույլատրեց, որ Փոստանջյանը շարունակի իր ելույթը:

Заруи Постанджян: “В Армении законы не вытекают из принципа права”
В ходе сегодняшнего внеочередного заседания Национального Собрания, на котором обсуждалась программа Национальной статистической службы на 2016-18 гг., руководитель фракции “Наследие” Заруи Постанджян в своем выступлении заявила, что парламент так и не коснулся состоявшегося 6 декабря в Армении общегосударственного мероприятия.
“Сожалею, что основные политические силы предали молчанию преступление, которое произошло в этот день. Но я обязана выступить и коснуться проблемы, которая продолжает существовать в РА. Речь идет о преступном режиме. И должна сказать, что ни одно предложение или обязательство правительства, по сути, не выполняется”,- отметила З.Постанджян.
По словам депутата, сегодня, когда она оплачивала коммунальные услуги, люди жаловались, что правительство больше не компенсирует часть использованной электроэнергии, поэтому за этот месяц граждане будут платить за свет по повышенному тарифу.
“Очевидно, что в Армении законы не вытекают из принципа права, происходит преступный, незаконный сбор денег, что ставит под угрозу право людей жить на родине”,- сказала депутат.
Спикер НС Галуст Саакян, прервав выступление З.Постанджян, попросил ее сказать несколько слов и о работе НСС. В ответ руководитель фракции “Наследие” пообещала коснуться и этого вопроса: “В 1920 году, после геноцида, население Армении составляло около 750 тысяч человек. Это были в основном люди, бежавшие в Армению в 1915 году. Иммиграция дала возможность увеличить численность населения на нашей небольшой родине, где тогда проживало 300 тысяч человек. В 1965 году в стране проживало уже 2,5 млн. Сегодня численность населения тоже составляет 2,5 млн. Вот вам и статистика, такая вот картина в нашей стране”,- сказала Заруи Постанджян, добавив, что если мы будем продолжать такими темпами, то в Армении даже 2,5 млн не остается.
Депутат также представила данные, согласно которым за последние десять лет из РА незаконно было вывезено около 10 млрд долларов. По словам Постанджян, эти десять миллиардов означают, что закрылись рабочие места.
После этого Галуст Саакян остановил депутата, сказав, что если у нее нет вопросов по теме, то он отключит микрофон и не позволит Постанджян продолжить выступление.