«Ձեզ էլ իմ անտառում չտենամ»․ «Հայանտառի» աշխատակից
Վերջին երեք ամիսների ընթացքում «Անտառների հասարակական մոնիտորինգ» ծրագրի շրջանակներում Համահայկական բնապահպանական ճակատ (ՀԲՃ) քաղաքացիական նախաձեռնության կամավորների կողմից հայտնաբերած բազմաթիվ ապօրինի անտառահատումների փաստերը հայտնվել են նաև ՀՀ վարչապետի վերահսկողական ծառայության ուշադրության շրջանակներում։ Դեկտեմբերի 7-ին այդ ծառայության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղազննում իրականացվեց «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսությունում, որին ներկա էին մեր երկու կամավորները, ինչպես նաև բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության և Հայանտառի մի շարք աշխատակիցներ։
«Հայանտառի» աշխատակիցները անտառի հեշտ հասանելի հատվածներում փորձել էին օրինականացնել ապօրինությունները՝ մեր կողմից դեռևս ս․թ․ նոյեմբերի 22-ին հայտնաբերած կոճղերի մի մասի վրա թարմ նշումներ կատարելու միջոցով։ Իրենց կարծիքով դա կարող էր հիմնավորել հատումների օրինական լինելը, բայց իրականում ստացվում է հակառակը, քանի որ ըստ կարգի այդ նշումները պետք է կատարվեն ծառերը հատելուց առաջ, այլ ոչ թե հետո։
Չնայած նրան, որ ձյան բավականին հաստ շերտի առկայությունը լուրջ խոչընդոտում էր մեր տեղաշարժը, այնուամենայնիվ մեզ հաջողվեց հասնել համատարած հատումների տարածքներ և տեղազննման բոլոր մասնակիցներին ցույց տալ մեր նախորդ այցելության ժամանակ արդեն իսկ արձանագրած խայտառակ վիճակը։ Այդ կոճղերի վրա անտառի պահպանության պատասխանատուները դեռևս ոչ մի նոր նշում չէին հասցրել անել՝ ենթադրելով, որ մենք այսպիսի եղանակային պայմաններում ուղղակի չենք հասնի մինչև այդ դժվար հասանելի տարածքները։
Մենք դադարեցրեցինք տեղազննումը միայն այն ժամանակ, երբ բոլոր մասնակիցները համոզվեցին, որ մեր ներկայացրած փաստերն անհերքելի են, իսկ բնապահպանական պետական տեսչության աշխատակիցները չափագրեցին և գրանցեցին թարմ հատված ապօրինի ծառերի զգալի մասը։ Այժմ արդեն ժամանակն է, որպեսզի վերահսկող մարմինները պատշաճ կատարեն իրենց աշխատանքներն ու վերջապես կարգավորեն այս ոլորտի փնթի կառավարումը։
Իսկ ինչ վերաբերում է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի գործելաոճին և պահվածքին, ապա դրա լավագույն բնորոշումը եղավ տեղազննման ժամանակ իրենց աշխատակիցներից մեկի կողմից մեզ ուղղված հետևյալ հոխորտանքը․

“Чтоб я вас больше в своем лесу не видел…” – сотрудник “Айантара”
Многочисленные факты незаконных вырубок лесов, выявленные за последние три месяца в рамках программы “Общественный мониторинг лесов” добровольцами гражданской инициативы “Всеармянский экологический фронт” (ВЭФ), оказались в центре внимания Контрольной службы премьер-министра РА. 7 декабря с участием представителей этой службы в степанаванских лесных хозяйствах ГНКО “Айантар” был проведен осмотр местности. В нем приняли участие двое добровольцев и несколько сотрудников Государственной экологической инспекции и “Айантара”. Представители “Айантара” посредством нанесения свежих меток на пни, обнаруженные нами еще 22 ноября с.г., пытались узаконить нарушения, допущенные на легкодоступных участках леса. По их мнению, это могло обосновать законность вырубок, но на деле получилось наоборот, поскольку в соответствии с порядком эти метки должны быть нанесены до, а не после вырубки деревьев.
Несмотря на то, что наличие толстого снежного покрова  затрудняло наше передвижение, нам все-таки удалось добраться до участков повсеместных вырубок и показать участникам мониторинга безобразное состояние, зафиксированно нами в ходе предыдущего посещения.
Осмотр местности мы прекратили только после того, как все участники убедились в неопровержимости представленных нами фактов, а сотрудники Государственной экологической инспекции зафиксировали значительную часть свежесрезанных деревьев. Сейчас к работе должны приступить уже контролирующие органы, которым предстоит положить конец неряшливому управлению этой сферой.
Что касается стиля работы и поведения ГНКО “Айантар”, то наилучшим образом их может охарактеризовать угроза, высказанная в ходе нашей проверки одним из сотрудников этой организации: “Чтоб я вас больше в своем лесу не видел…”