Յունիբանկը ստեղծում է տվյալների մշակման նորագույն կենտրոն
«Յունիբանկ» ԲԲԸ-ն ավարտեց տվյալների մշակման ժամանակակից կենտրոնի ստեղծման առաջին փուլը: Կենտրոնը հիմնված է հեռահաղորդակցման ոլորտում խոշորագույն ընկերություններից մեկի` Huawei-ի համալիր լուծման վրա: Այն իրենից ներկայացնում է ունիվերսալ տեղեկատվական ենթակառուցվածք, որը տարբերվում է տեղեկատվության պաշտպանվածության և ապահովության բարձր մակարդակով:
Յունիբանկի տվյալների մշակման կենտրոնը նախատեսված է սերվերային և կոմունիկացիոն սարքավորումների տեղաբաշխման համար և կարող է պահել և մշակել բանկային տեղեկատվության հսկայական ծավալներ: Նախագծի իրականացման ընթացքում օգտագործվել են միջազգային չափանիշներին համապատասխան առաջատասր տեխնիկական լուծումներ և տեխնոլոգիաներ, ինչը բացառում է ցանկացած խանգարումներ բանկի տեղեկատվական համակարգերի աշխատանքում էներգոմատակարարման խափանման ժամանակ: Անխափան սնուցման աղբյուրները կախված չեն քաղաքային էլեկտրացանցերից և ապահովում են ավտոնոմ աշխատանք:
Տվյալների մշակման կենտրոնի ստեղծումն իրականացվում է մի քանի փուլերով և բանկից զգալի ներդրումներ է պահանջում: Յունիբանկի կենտրոնն առանձնանում է իր շարժականությամբ և ֆորս մաժորային իրավիճակներում կարող է հեշտությամբ տեղափոխվել բանկի համար նախընտրելի այլ վայր: Ներկայումս Յունիբանկն իրականացնում է թեստային փորձարկումներ: Կենտրոնի աշխատանքի մեկնարկը նախատեսված է 2016թ.-ի փետրվար-մարտ ամիսներին:
«Բիզնեսի ծավալների ընդլայնմանը զուգահեռ Յունիբանկը մշտապես ակտիվ ներդրումներ է կատարել IT-ում: Մանրածախ ուղղության դինամիկ զարգացումը, բանկի մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնումը և նորույթ հանդիսացող լուծումների կիրառումը ենթադրում են IT ենթակառուցվածքի ապահով աշխատանք բոլոր բիզնես գործընթացներում: Հաճախորդը պետք է վստահ լինի տվյալների անվտանգությանն ու ապահովությանը: Ահա թե ինչու մենք որոշեցինք իրականացնել տվյալների մշակման ժամանակակից կենտրոնի ստեղծման նախագիծը, հնարավորություն ստանալով մեծ ծավալների տեղեկատվության ապահով պահպանման և մշակման համար»,- նշեց Վարչության նախագահի տեղակալ-Օպերացիոն սպասարկման և տեղեկատվական համակարգերի տնօրեն Մեսրոպ Հակոբյանը:

«Юнибанк» создает новейший Центр обработки данных
ОАО «Юнибанк» завершил первый этап создания современного центра обработки данных (ЦОД), который  базируется на комплексном решении от одной из крупнейших компаний в сфере телекоммуникаций Huawei. Центр представляет собой универсальную информационную инфраструктуру, которая отличается высокой надежностью и повышенной защищенностью информации.
ЦОД «Юнибанка» предназначен для размещения серверного и коммуникационного оборудования и способен хранить и обрабатывать большие объемы банковской информации. В ходе реализации проекта были использованы передовые технические решения и технологии в соответствии с международными стандартами, что исключает любые нарушения работы информационных систем банка при сбое в энергоснабжении. Источники бесперебойного питания не зависят  от городских электросетей и обеспечивают автономную работу.
Создание ЦОДа проходит в несколько этапов и требует значительных инвестиций от банка. ЦОД «Юнибанка» обладает высокой отказоустойчивостью и мобильностью, и, при форс-мажорных ситуациях, с легкостью может поместиться в стандартный морской контейнер и быть перемещен в любое удобное для банка место. В настоящее время «Юнибанком» проводятся тестовые испытания; запуск ЦОДа в эксплуатацию запланирован на февраль-март 2016 года.
«Юнибанк всегда активно инвестировал в IT в соответствии с увеличением объемов бизнеса. Динамичное развитие розничного направления, расширение филиальной сети банка и постоянное внедрение новейших сервисов и решений приводят к необходимости наращивания мощностей и обеспечения стабильной работы IT-инфраструктуры во всех бизнес-процессах. Клиент должен быть уверен в абсолютной надежности и безопасности хранения данных. Именно поэтому мы решили реализовать проект по созданию современного центра обработки данных, который призван обеспечить надежное хранение и обработку больших массивов информации», -  отметил заместитель председателя Правления, директор по операционному обслуживанию и информационным системам «Юнибанка» Месроп Акопян.