Յունիբանկը ստեղծում է տվյալների մշակման նորագույն կենտրոն
«Յունիբանկ» ԲԲԸ-ն ավարտեց տվյալների մշակման ժամանակակից կենտրոնի ստեղծման առաջին փուլը: Կենտրոնը հիմնված է հեռահաղորդակցման ոլորտում խոշորագույն ընկերություններից մեկի` Huawei-ի համալիր լուծման վրա: Այն իրենից ներկայացնում է ունիվերսալ տեղեկատվական ենթակառուցվածք, որը տարբերվում է տեղեկատվության պաշտպանվածության և ապահովության բարձր մակարդակով:
Յունիբանկի տվյալների մշակման կենտրոնը նախատեսված է սերվերային և կոմունիկացիոն սարքավորումների տեղաբաշխման համար և կարող է պահել և մշակել բանկային տեղեկատվության հսկայական ծավալներ: Նախագծի իրականացման ընթացքում օգտագործվել են միջազգային չափանիշներին համապատասխան առաջատասր տեխնիկական լուծումներ և տեխնոլոգիաներ, ինչը բացառում է ցանկացած խանգարումներ բանկի տեղեկատվական համակարգերի աշխատանքում էներգոմատակարարման խափանման ժամանակ: Անխափան սնուցման աղբյուրները կախված չեն քաղաքային էլեկտրացանցերից և ապահովում են ավտոնոմ աշխատանք:
Տվյալների մշակման կենտրոնի ստեղծումն իրականացվում է մի քանի փուլերով և բանկից զգալի ներդրումներ է պահանջում: Յունիբանկի կենտրոնն առանձնանում է իր շարժականությամբ և ֆորս մաժորային իրավիճակներում կարող է հեշտությամբ տեղափոխվել բանկի համար նախընտրելի այլ վայր: Ներկայումս Յունիբանկն իրականացնում է թեստային փորձարկումներ: Կենտրոնի աշխատանքի մեկնարկը նախատեսված է 2016թ.-ի փետրվար-մարտ ամիսներին:
«Բիզնեսի ծավալների ընդլայնմանը զուգահեռ Յունիբանկը մշտապես ակտիվ ներդրումներ է կատարել IT-ում: Մանրածախ ուղղության դինամիկ զարգացումը, բանկի մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնումը և նորույթ հանդիսացող լուծումների կիրառումը ենթադրում են IT ենթակառուցվածքի ապահով աշխատանք բոլոր բիզնես գործընթացներում: Հաճախորդը պետք է վստահ լինի տվյալների անվտանգությանն ու ապահովությանը: Ահա թե ինչու մենք որոշեցինք իրականացնել տվյալների մշակման ժամանակակից կենտրոնի ստեղծման նախագիծը, հնարավորություն ստանալով մեծ ծավալների տեղեկատվության ապահով պահպանման և մշակման համար»,- նշեց Վարչության նախագահի տեղակալ-Օպերացիոն սպասարկման և տեղեկատվական համակարգերի տնօրեն Մեսրոպ Հակոբյանը:

Unibank has completed the first stage of creating a modern data processing center (DPC), based on integrated solution from Huawei, one of the largest telecommunications companies. The DPC is a comprehensive information infrastructure with high reliability and improved information protection.
The DPC is designed to accommodate the server and communication equipment and is able to store and handle large volumes of banking information. To implement this project Unibank used advanced technical solutions and technologies in accordance with international standards, which rule out any disruption of information systems’ operation in case of power failure. Uninterruptible power suppliers do not depend on urban networks and thus ensure autonomous operation.
This is a several-stage project requiring significant investment from the bank. The DPC has a high failure resistance and mobility, and, in case of force majeure, it can easily fit in a standard shipping container and be moved to any location. Currently Unibank is conducting test trials of the DPC. The launch is scheduled for February or March 2016.
«Unibank has been actively investing in IT along with increase in its business volumes. The dynamic development of retail business, the expansion of the branch network and the constant introduction of new services and solutions prompt the need to build up the capacity and ensure stable operation of IT infrastructure throughout all business processes. Our clients should be confident in the absolute reliability and data storage safety. This is the reason we decided to create a modern data processing center to ensure safe storage and handling of large volumes of information, » said Deputy Chairman of the Board, Operational Services and Information Systems Director Mesrop Hakobyan.