ՀՀ տնտեսության հերթական մարտահրավերը
Նախորդ տարիներին արդեն զգացել ենք, որ Հայաստանը, չհանդիսանալով նավթ արդյունահանող, արտահանող կամ վերամշակող երկիր, շատ զգայուն է «սեւ ոսկու» համաշխարհային գների տատանումների նկատմամբ: Եւ հիմա, երբ նավթի գները անկում են ապրում՝ անցնելով բոլոր հոգեբանական շեմերը, մտահոգության լուրջ առիթ կա, որ Հայաստանի առանց այն էլ ծանր սոցիալ-տնտեսական վիճակը ոչ միայն չի լավանա, այլեւ կշարունակի վատթարացման ընթացքը:
Վերջին օրերին համաշխարհային բորսաներում Brent մակնիշի նավթի մեկ բարելի արժեքն իջել է 40 դոլարի հոգեբանական շեմից ներքեւ եւ հիմա տատանվում է 37 դոլարի սահմաններում: Նման պայմաններում ռուսական ռուբլին նույնպես շտապել է հակառեկորդների՝ մի քանի օր շարունակ չբարձրանալով մեկ դոլարի համար 70 ռուբլի մակարդակից:
Ինչպե՞ս կարող է ազդել մեր երկրի տարածքում գոյություն չունեցող օգտակար հանածոյի միջազգային գների եւ այլ պետության արժույթի անկումը Հայաստանի տնտեսության վրա: Այդպիսի ազդեցությունն առկա է եւ զգացվում է անմիջականորեն:
Տրանսֆերտներ և փոխարժեքի ազդեցությունը
2014-ի սկզբից, Ռուսաստանի նկատմամբ Արեւմուտքի սահմանած պատժամիջոցներին զուգահեռ, սկսեց նվազել ՌԴ-ում աշխատող մեր հայրենակիցների՝ Հայաստան ուղարվող գումարների ծավալը (Ռուսաստանից Հայաստան մասնավոր տրանսֆերտների միջոցով ուղարկվող գումարը համադրելի է ՀՀ պետական բյուջեի հետ`տարեկան շուրջ երեք միլիարդ ԱՄՆ դոլարի չափով: Սա մեր երկիր մտնող գումարների առյուծի բաժինն է, ինչը ապահովում է բնակչության լայն շերտերի գնողունակությունը):
Անկումն արդեն շոշափելի դարձավ անցած տարվա հուլիս ամսից: Եթե 2013 թվականի հուլիսին, ՀՀ կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն, Ռուսաստանից Հայաստան կատարվել էր 166.2 միլիոն դոլարի փոխանցում, ապա 2014 թվականին այդ թիվն արդեն հավասար էր 151,6 միլիոն դոլարի: Անկումը 8,7 տոկոս էր: Հետագա ամիսներին, ինչպես տեսել ենք, հուլիս ամսին գրանցած միտումը պահպանվել է: Բավական է միայն նշել, որ Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ 2015-ի հուլիսին Ռուսաստանից Հայաստան ուղարկվել է ընդամենը 94,8 միլիոն դոլար (անկումը, համեմատած 2014-ի նույն ժամանակահատվածի հետ՝ 40 տոկոս):
Եւ բացի դա՝ արդեն 2014-ի վերջից, ռուբլու ծավալների նվազմանը գումարվեց նաեւ արժույթային անկումը: Ռուբլու փոխարժեքը հայկական բանկերում եւ փոխանակման կետերում նվազեց շուրջ երեսուն տոկոսով: Սա նշանակում է, որ Ռուսաստանում աշխատող հայաստանցիների՝ հայրենիք ուղարկվող փողն արժեզրկվեց շուրջ երեսուն տոկոսով, ինչը, արդեն, ուղղակիորեն ազդեց հայաստանցիների մի զգալի մասի գնողունակության վրա: Եթե 2013-ին, օրինակ, Ռուսաստանում աշխատող հայաստանցին իր ընտանիքին ուղարկեր, ասենք, հազար ռուբլի, դա հավասար կլիներ մոտ 11 հազար դրամի, այնինչ, արդեն 2014 թվականի վերջին այդ նույն հազար ռուբլին արժեր արդեն մոտ 7 հազար դրամ, իսկ այժմ՝ դրանից էլ է պակաս: Եւ սա այն պայմաններում, որ Հայաստանում ամեն ամիս գրանցվում է գնաճ, իսկ արտաքին առեւտուրը (անգամ Ռուսաստանի հետ) կատարվում է ԱՄՆ դոլարով (որը, դրամի նկատմամբ շուրջ 20 տոկոսով արժևորվել է):
Հիմա, սակայն, ինչպես վերը նշեցինք, ստեղծվել է իրական սպառնալիք, որ ներկա առանց այն էլ «տխուր» պատկերը կարող է էլ ավելի վատթարանալ: 2015 թվականի դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ կենտրոնական բանկի սահմանած՝ ՌԴ ռուբլու փոխարժեքը հավասար է 6,88 դրամի այն դեպքում, երբ դեկտեմբերի 5-ի դրությամբ մեկ ռուբլին արժեցել է 7,18 դրամ… Այլ կերպ ասած, 10 օրում ռուբլին դրամի նկատմամբ արժեզրկվել է շուրջ 5 տոկոսով:
Անգամ ավելին
Սակայն դրանով վատ լուրերը չեն ավարտվում: «Բրենտ» տեսակի նաֆթի բարելի ներկայիս գինը, որը, ինչպես նշվեց 40 դոլարից էժան է, հանգեցնելու է ռուսական տնտեսության շարունակական անկման: Ինչպես անցած շաբաթ հայտարարել է ՌԴ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը, Մոսկվայում այս հարցով տրամադրված են հոռետեսորեն: Նախարարի խոսքով՝ մեկ բարել նավթի գինը կարող է ընկնել 30 դոլարից էլ ցածր, եւ ուստի անհրաժեշտություն է ծագելու կրճատել բյուջետային ծախսերը, սառեցնել աշխատանքները խորշոր նախագծերի վրա եւ այլն: Ռուսական տնտեսության այս «խորը քունը» կհանգեցնի ՌԴ ներսում ֆինանսական ակտիվության եւ շրջանառության նվազման, ինչը կհանգեցնի նաեւ այնտեղ աշխատող մեր հայրենակիցների եկամուտների նվազման:
Ավելին, աշխատատեղերի նվազումը առաջին հերթին, հարվածելու է ՌԴ-ում ներգաղթյալ աշխատողներին, առավել ևս, որ անկման հիմնական ցուցանիշը արձանագրվել է քաղաքաշինության ոլորտում (10,3 տոկոս): Անկման այսպիսի տեմպերով՝ հայաստանցիների գնողունակությունը կարող է իջնել աղետալի ցածր մակարդակի՝ ծանրագույն հարված հասցնելով մեր երկրի տնտեսությանը:
Եթե դրան ավելացնենք նաեւ ԵԱՏՄ ներքո հայ-ռուսական տնտեսությունների առավել խորքային ինտեգրման ծրագրերը, կարելի է սպասել, որ ռուսական տնտեսության ցնցումների արձագանքները Հայաստանում էլ ավելի կուժեղանան։ Արդյունքում, տնտեսական իրավիճակի բարելավման, Հայաստանի շրջափակման հաղթահարման, նոր շուկաների բացման հեռանկարի ու լավատեսական հայտարարությունների ֆոնին ԵԱՏՄ-ին անդամակցած Հայաստանը միաժամանակ մի քանի ուղղություններով հայտնվում է ցնցումների էպիկենտրոնում եւ իր վրա կրում ռուսական տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները՝ դրա հետ մեկտեղ չունենալով Ռուսաստանի ռեսուրսներն ու հնարավորությունները՝ դրանց դիմակայելու համար։

Очередной вызов экономике Армении
В предыдущие годы уже чувствовалось, что Армения, не являясь страной-добытчиком, экспортером или переработчиком нефти, очень чувствительна к колебаниям мировых цен на «черное золото». И сейчас, когда цены на нефть переживают спад, перейдя все психологические барьеры, есть серьезный повод для озабоченности насчет того, что и без того тяжелая социально-экономическая ситуация Армении не только не улучшится, но и продолжит ухудшаться.
За последние дни на мировых биржах цена бареля нефти марки Brent перешла психологический барьер 40 долларов США и сейчас колеблется в районе 37 долларов. В таких условиях российский рубль также спешит установить антирекорды, несколько дней подряд не поднимаясь выше уровня 70 рублей.
Каким образом могут влиять на экономику Армении спад валюты другого государства и мировых цен не имеющегося на территории нашей страны полезного ископаемого? Такое влияние существует и чувствуется непосредственно.
Трансферты и влияние курса
С начала 2014 года, наряду с применяемыми Западом по отношению к России санкциями, начал снижаться объем сумм, отправляемых работающими в РФ нашими соотечественниками в Армению (сумма, отправляемая из России в Армению в виде частных трансфертов, сопоставима с государственным бюджетом Армении – около трех миллиардов долларов США. Это львиная доля от поступающих в нашу страну сумм, что обеспечивает покупательную способность широких слоев населения РА).
Спад стал ощутимым с июля прошлого года. Если, согласно данным, опубликованным Центральным банком РА, в июле 2013 года из России в Армению было перечислено 166.2 млн. долларов США, то в июле 2014 года эта цифра уже была равна 151,6 млн. долларов США. Спад составил 8,7 процентов. В последующие месяцы, как мы видели, зафиксированная в июле тенденция сохранилась. Достаточно отметить, что по данным Центрального банка РА, в июле 2015 года из России в Армению было перечислено всего лишь 94,8 млн. долларов США (спад по сравнению с тем же периодом 2014 года составил 40 процентов).
И, помимо этого, уже с конца 2014 года к снижению объемов рубля добавился валютный спад. Курс рубля в армянских банках и пунктах обмена валюты снизился примерно на тридцать процентов. Это означает, что деньги, отправляемые на Родину работающими в России гражданами РА обесценились примерно на тридцать процентов, что уже напрямую повлияло на покупательную способность ощутимой части населения РА. Если, например, в 2013 году работающий в России гражданин РА отправил бы, скажем, тысячу рублей, это было бы равно примерно 11 тыс. драмам, то в конце 2014 года та же самая тысяча рублей стоила примерно 7 тыс. драмов, а сейчас и того меньше. И это в тех условиях, когда в Армении каждый месяц фиксируется рост цен, а внешняя торговля (даже с Россией) осуществляется в долларах США (который примерно на 20 процентов поднялся по отношению к драму).
Сейчас, однако, как было отмечено выше, создалась реальная угроза, что нынешняя и без того «грустная» ситуация может еще более ухудшиться. Установленный Центральным банком РА 15 декабря 2015 года курс рубля равен 6,88 драмам, и это в том случае, когда 5-го декабря один рубль стоил է 7,18 драмов... Другими словами, за 10 дней рубль по отношению к драму обесценился примерно на 5 процентов.
Даже больше
Однако этим плохие новости не заканчиваются. Нынешняя цена бареля нефти марки «Брент», которая, как было отмечено, ниже 40 долларов США, приведет к продолжающемуся спаду российской экономики. Как на пршлой неделе заявил министр финансов РФ Антон Силуанов, в Москве по этому вопросу настроены пессимистично. По словам минстра, цена на барель нефти может упасть и ниже 30 долларов, и, следовательно, возникнет необходимость сокращения бюджетных расходов, законсервировать работу над крупными проектами и т.д. Этот «крепкий сон» российской экономики приведет к снижению финансовой активности и оборота внутри РФ, что приведет также к снижению доходов работающих там наших соотечественников.
Более того, сокращение рабочих мест ударит в первую очередь по работающим в РФ мигрантам, тем более, что основной показатель спада зафиксирован в сфере строительства (10.3 процента). С такими темпами спада покупательная способность населения РА может снизиться до катастрофически низкого уровня, что нанесет тяжелый удар по экономике нашей страны.
Если к этому добавить программы более гллубокой интеграции экономик России и Армении в рамках ЕАЭС, можно ожидать, что отзвуки потрясений российской экономики в Армении еще более усилятся. В результате, на фоне оптимистических заявлений по поводу улучшения экономической ситуации, преодоления экономической блокады, перспективы открытия новых рынков присоединившаяся к ЕАЭС Армения одновременно по нескольким направлениям оказывается в эпицентре потрясений и несет последствия экономического кризиса в России, наряду с этим не имея тех ресурсов и возможностей противодействия им, которые имеет Россия.